Michał Kowalewski jest nowym kapelmistrzem Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Iławie

2018-09-27 12:03:27 (ost. akt: 2018-09-28 10:50:33)
Michał Kowalewski od 1 września jest nowym kapelmistrzem Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Iławie

Michał Kowalewski od 1 września jest nowym kapelmistrzem Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Iławie

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty

Na co dzień jest muzykiem Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Głównie gra na waltorni, ale także na trąbce, puzonie i jak trzeba, to na wielu innych instrumentach. Od 2014 roku związany z Młodzieżową Orkiestrą Dętą w Iławie, a od niedawna jest jej kapelmistrzem.
Nowy kapelmistrz Michał Kowalewski mieszka w Olsztynie. W iławskiej orkiestrze gra od 2014 roku, głównie na waltorni. Kierownictwo w orkiestrze przejął po Rafale Krauze. Poza graniem jest także nauczycielem gry na instrumentach dętych blaszanych, m.in. waltorni, puzonie, trąbce. Idealnie wtapia się w tłum orkiestrantów, gdyż mimo swoich 31 lat, wygląda jak uczeń. Kiedy jednak opowiedział nam o swojej muzycznej drodze edukacyjnej i zawodowej, wiadomo, że mamy do czynienia z dojrzałym muzykiem i człowiekiem.
Miłość do muzyki towarzyszyła mu od dziecka. Edukację rozpoczął szkole muzycznej I stopnia w Olecku, w mieście, w którym się urodził. Rok spędził w Kutnie w szkole muzycznej II stopnia, potem trafił do Łodzi - do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej, tam także spędził rok. W finale szkołę średnią ukończył w Bydgoszczy, w Liceum Muzycznym (II stopień), tam też zdał maturę. Z Bydgoszczy wyjechał do Warszawy, by kontynuować naukę już na poziomie wyższym, muzycznym. Ukończył Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie, wydział instrumentalny (licencjat). Ze stolicy przyjechał do Gdańska, gdzie uzyskał tytuł magisterski na Akademii Muzycznej.

Michał Kowalewski już jako kapelmistrz z iławską Orkiestrą

Życie zawodowe rozpoczął w Olsztynie, i tu właśnie pracuje jako muzyk w Warmińsko-Mazurskim Filharmonii im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie. Nie jest to typowa praca, jaką wyobraża sobie większość społeczeństwa. Polega ona bowiem na graniu, wyłącznie na graniu. Praca weryfikowana jest podczas prób. A pracy jest bardzo dużo. Bywa, że w ciągu roku jest aż 80 premier!
Michał Kowalewski w 2014 roku postanowił związać się z Młodzieżową Orkiestrą Dętą, przy Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie. Gra w orkiestrze, ale także prowadzi naukę gry na instrumentach dętych. Od 1 września jest kapelmistrzem orkiestry. Pełniąc już nową funkcję, nadzorował jej koncerty na dożynkach m.in. w Biskupcu i Rożentalu. Okazuje się także, że realizowany jest plan reaktywowania sekcji tanecznej, która kiedyś funkcjonowała przy orkiestrze. Jak mówi kapelmistrz, jak wszystko pójdzie według planu, dziewczyny wystąpią już podczas najbliższego Koncertu Noworocznego.

TRWA NABÓR DO ORKIESTRY
Młodzieżowa Orkiestra Dęta wciąż potrzebuje muzyków i trwa do niej nieustający nabór.
— Zapraszamy wszystkie osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w orkiestrze - mówi Michał Kowalewski. Aktualnie Orkiestrę tworzy 26 osób, w wieku od 10 do 18 roku życia. Spotykamy się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i środy, w godzinach 16:30 - 18:30. Zajęcia indywidualne natomiast odbywają się we wtorki i czwartki po południu. Uczymy wszystkiego od podstaw, zatem nie ma stresu, że ktoś nie zna nut, albo nie jest pewien czy się nadaje.
KONTAKT: 512 492 992
oraz mail: kapelmistrz.ilawa@gmail.com


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5