Narodowe Czytanie (i nie tylko) na 100-lecie odzyskania niepodległości [ZDJĘCIA]

2018-09-10 09:20:49 (ost. akt: 2018-09-10 09:28:32)
Spotkanie uatrakcyjniły występy najmłodszych uczniów, którzy tańczyli krakowiaka, śpiewali oraz recytowali wiersze

Spotkanie uatrakcyjniły występy najmłodszych uczniów, którzy tańczyli krakowiaka, śpiewali oraz recytowali wiersze

Autor zdjęcia: archiwum organizatorów

W sobotę 8 września w galerii obok miejskiego ratusza odbyło się Narodowe Czytanie organizowane przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie i Miejską Bibliotekę Publiczną pod patronatem burmistrza Iławy.
W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wydarzenie miało charakter patriotyczny i biało-czerwoną oprawę. Fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego odczytywali zaproszeni uczniowie i rodzice, nauczyciele, dyrektorzy innych szkół, urzędów miasta, gminy i powiatu oraz chętni mieszkańcy.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości „Narodowe Czytanie” zostało wzbogacone o „Antologię Niepodległości” – fragmenty 44. dzieł literackich, które stanowią przekrojowy obraz literatury i kultury Polski.
Jedna z powieści wymienionych w spisie to dzieło Henryka Sienkiewicza pt. „Potop”. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Iławie zaproponowała wszystkim miłośnikom „Potopu” (bez względu na wiek) wzięcie udziału w quizie – jak dobrze znasz „Potop” pod tytułem „Czasem więcej słowem można wskórać niźli orężem.” Osoby biorące udział w quizie, po udzieleniu odpowiedzi na 3 pytania, otrzymywały dyplom i tytuł eksperta znajomości dzieła Sienkiewicza.

Spotkanie uatrakcyjniły występy najmłodszych uczniów, którzy tańczyli krakowiaka, śpiewali oraz recytowali wiersze. Każdy czytający mógł wpisać się do Księgi Pamiątkowej. Jak co roku Kancelaria Prezydenta przysłała przed Narodowym Czytaniem okolicznościowy stempel, który został wbity do każdego przyniesionego przez Mieszkańców Iławy prywatnego egzemplarza "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.

Wśród wielu niespodzianek dla osób czytających i gości spotkania MBP przygotowała certyfikaty, biało-czerwone tulipany, zakładki – klips z orłem, znaczki okolicznościowe, breloczki do samodzielnego złożenia. Dla najmłodszych były biało-czerwone zakładki, które należało ozdobić. Przygotowano też sztalugi, na których dzieci malowały prace na temat: „Każdy ma swoje miejsce ulubione w dzieciństwie.”
Szkoła jak co roku przygotowała mini kawiarenkę z akcentem biało-czerwonym - pysznym ciastem.

/AP/

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5