Mamy coraz więcej milionerów w województwie. Iława w ścisłej czołówce!

2018-07-18 13:40:53 (ost. akt: 2018-07-18 13:52:06)
Ilu mieszkańców Warmii i Mazur stać na wakacje na takim jachcie?

Ilu mieszkańców Warmii i Mazur stać na wakacje na takim jachcie?

Autor zdjęcia: Pixabay

Pracą człowiek się bogaci! Na Warmii i Mazurach ponad sześćset osób uzyskało w ubiegłym roku dochód powyżej miliona złotych. A najwięcej, bo ponad 17 milionów, zarobił podatnik, który rozlicza się w Urzędzie Skarbowym w Iławie.
Choć Warmia i Mazury są jednym z najbiedniejszych regionów w kraju, okazuje się, że tutaj też można zarobić spore pieniądze. Są ludzie, którzy mają dochody z sześcioma zerami. Jak nas poinformowała Renata Kostowska, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, w ubiegłym roku w naszym regionie 608 osób zarobiło ponad milion złotych na czysto. Co więcej, liczba milionerów u nas wzrosła, ponieważ w 2016 roku takich osób było 514. Niemal co trzeci podatnik, który może się pochwalić tak pokaźnym dochodem, rozlicza się w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie.

Jak można zarobić milion złotych? Głównie prowadząc działalność gospodarczą, bo najwięcej w regionie zarabiają osoby prowadzące właśnie działalność gospodarczą i płacące tak zwany podatek liniowy, czyli 19-procentowy podatek PIT. To aż 506 osób spośród wszystkich 608 podatników, którzy osiągnęli dochód powyżej miliona złotych. Ale też trzeba zauważyć, że wzrosła liczba osób (z dziewięciu w 2016 do dwudziestu w 2017 roku), które doszły do miliona złotych dochodu, będąc zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę.

Zazdrościć dochodów czy cieszyć się, że w regionie są ludzie przedsiębiorczy?
— W żadnym wypadku zazdrościć, trzeba się cieszyć i to bardzo, a tym bardziej że mamy wzrost liczby takich osób. Świadczy to o tym, że są u nas ludzie, którzy myślą nie tylko o sobie — podkreśla Waldemar Klocek, prezes Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu.
— Bo to, że oni zarabiają więcej, nie znaczy, że tylko im dobrze się wiedzie, ale też ich pracownikom. Świadczy to także o tym, że przedsiębiorcy inwestują w swoje firmy i zatrudniają nowych ludzi. Ze wszech miar to dobry znak i trzeba mieć tylko nadzieję, że takich osób cały czas będzie przybywać — dodaje.

Patrząc na statystki, milionerów przybyło w każdym powiecie z wyjątkiem powiatu szczycieńskiego. Dwa lata temu osób, które zarobiły ponad na milion złotych, było tu 28, natomiast w ubiegłym roku roku już tylko 23. A to oznacza także mniejsze podatki dla samorządów.

Jak wynika z danych fiskusa, w ubiegłym roku w naszym regionie najwięcej zarobił podatnik, który rozlicza się w Urzędzie Skarbowym w Iławie. Osiągnął on dochód w wysokości ponad 17 milionów złotych. Czy to, że rośnie liczba milionerów, oznacza, że w górę idzie także gospodarka Warmii i Mazur? Tu trzeba być ostrożnym, choć niewątpliwie dane te pokazują, że można i warto rozwijać biznes na Warmii i Mazurach.
— To cieszy, że milionerów przybywa, na pewno PKB rośnie — zauważa doktor Waldemar Kozłowski, ekonomista z UWM. — I mam tylko nadzieję, że te osoby zarobiły miliony na Warmii i Mazurach, a nie tylko rozliczają się w urzędach skarbowych w naszym regionie — podkreśla.

To, że milionerów przybywa, cieszy także fiskusa, choćby w kontekście tak zwanej daniny solidarnościowej, którą mają wnosić do budżetu najbogatsi Polacy. Przypomnijmy, że w miniony piątek rząd opublikował projekt ustawy podatku dla najbogatszych. Dotyczy on utworzenia funduszu wsparcia dla osób niepełnosprawnych, na który — poprzez Fundusz Pracy — będą łożyli pracujący, a także dodatkowo najbogatsi Polacy zarabiający powyżej miliona złotych rocznie. Rząd chce, aby stawka podatku wynosiła 4 procent od nadwyżki ponad miliona złotych. Według szacunków, na koncie funduszu powinno być co roku około 2 miliardów złotych.


Milionerzy w powiatach (dane za 2017 i 2016 rok według obszaru działania urzędów skarbowych — kolejność alfabetyczna):
Bartoszyce — 18 (17 w 2016 roku)
Braniewo — 16 (15)
Działdowo — 31 (24)
Elbląg — 97 (88)
Ełk — 39 (37)
Giżycko — 27 (24)
Iława — 55 (45)
Kętrzyn — 38 (24)
Nidzica — 5 (4)
Nowe Miasto Lubawskie — 16 (14)
Olecko — 17 (5)
Olsztyn — 187 (159)
Ostróda — 27 (22)
Pisz — 12 (9)
Szczytno —23 (28)

Andrzej Mielnicki

a.mielnicki@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5