Pies policyjny Lak i jego przewodnik Dariusz Lamkowski okazali się najlepsi w województwie!

2018-06-18 14:16:27(ost. akt: 2018-06-18 14:41:01)
Asp. Dariusz Lamkowski ze swoim podopiecznym - psem o imieniu Lak

Asp. Dariusz Lamkowski ze swoim podopiecznym - psem o imieniu Lak

Autor zdjęcia: KPP Iława

W eliminacjach do 18. Kynologicznych Mistrzostw Policji, które odbyły się w Sułkowicach, wzięło udział 7 psów patrolowo - tropiących ze swoimi przewodnikami z całego województwa. W tym gronie znalazł się pies Lak z przewodnikiem Dariuszem Lamkowski. Ekipa z Iławy zdeklasowała konkurentów.
Na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach odbyły się Wojewódzkie Eliminacje do XVIII Kynologicznych Mistrzostw Policji. Chodziło o wyłonienie dwóch przewodników, stanowiących reprezentację garnizonu warmińsko-mazurskiego w Kynologicznych Mistrzostwach Policji. Odbędą się one we wrześniu w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W eliminacjach wzięło udział 7 psów patrolowo - tropiących ze swoimi przewodnikami. Eliminacje odbywały się w dniach 13-14 czerwca.

Iławską komendę policji reprezentował pies o imieniu Lak, którego opiekunem jest asp. Dariusz Lamkowski.

Przewodnicy brali udział w trzech konkurencjach:
•• ogólne posłuszeństwo,
•• praca węchowa,
•• pościg za uciekającą osobą i atakującą przewodnika.

W pierwszej konkurencji przewodnik wspólnie z psem wykonywał podstawowe elementy posłuszeństwa. Na polecenie przewodnika pies musiał poruszać się w marszu oraz biegu przy jego lewej nodze, a także pozostawać w miejscu w pozycjach „siad” i „waruj”.
Konkurencja związana z pracą węchową wymagała od psa podjęcia tropu śladu człowieka torowanego na różnorodnym podłożu o długości do 1 kilometra oraz odnalezienia na ścieżce śladu 5 ukrytych przedmiotów.
Trzecia konkurencja dotycząca pościgu za uciekającą osobą była dla psów oraz ich przewodników najbardziej wymagająca. W tej konkurencji po wcześniejszym wezwaniu przewodnika do zatrzymania osoby, psy musiały podjąć bezpośredni pościg za uciekającym pozorantem, a następnie odeprzeć atak pozoranta z niebezpiecznym narzędziem. Po obezwładnieniu pozoranta i zabezpieczeniu niebezpiecznego narzędzia przewodnik z psem wykonywali konwój zatrzymanej osoby.     


Źródło: KPP Iława

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5