Świętowaliśmy Dzień Króla Holandii. W rajd rowerowy ruszyło ponad 200 osób

2018-05-29 15:50:45(ost. akt: 2018-05-29 15:39:26)

Autor zdjęcia: red., Urząd Miejski w Iławie

W sobotę 26 maja zgodnie z tradycją świętowaliśmy w Iławie Dzień Króla Holandii. Po raz 13. odbył się Pomarańczowy Rajd Rowerowy!

Jak to się zaczęło, czyli szczypta historii...
Dzień Króla (Koningsdag) to jedno z najważniejszych świąt narodowych w Holandii obchodzone również w Iławie od 13 lat w ramach współpracy i wzajemnej promocji między Iławą i holenderska gminą Tholen. Dzień Króla obchodzony jest od 2014 roku natomiast od 1891 roku ochodzono Dzień Królowej (Koninginnedag) dla uczczenia głowy państwa. Oznacza to, iz ponad 100 lat na tronie holenderskim zasiadała kobieta - królowe Wilhelmina, Juliana oraz Beatrycze. (1 Pierwotnie Dzień Królowej obchodzony był 31 sierpnia (urodziny królowej Wilhelminy). Gdy w 1948 na tron wstąpiła Juliana święto to przełożone zostało na jej dzień urodzin, czyli 30 kwietnia. Beatrycze natomiast ma urodziny 31 stycznia. Postanowiła jednak dla uczczenia swej matki pozostać przy dacie 30 kwietnia.
Obecny król Wilhelm Alexander obchodzi urodziny 27 kwietnia i na ten dzień zostało przełożone święto w 2014 roku. W Iławie natomiast bawimy się na pomarańczowo zawsze w maju nawiązując jednocześnie do tradycji pikników polskich zwanych potocznie majówkami. Tradycyjnie w Holandii Dzień Króla jest dniem wolnym od pracy, wszyscy bawią się na ulicach, na których królują różnego rodzaju pchle targi. Tego dnia nie wymagane jest zezwolenie na handlowanie. Król wraz z rodziną odwiedza co roku dwie wybrane gminy.
W 1996 roku królowa Beatrycze odwiedziła Tholen i podczas tej wizyty Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Iławy z kapelmistrzem Bogdanem Olkowskim miała zaszczyt spotkać się z głową państwa holenderskiego.
 
Czy wiesz, że...?

• Grupa wiekowa najczęściej korzystająca z roweru w Holandii to młodzież w wieku 12 - 16 lat
•  Holendrzy najczęściej jeżdżą rowerem w tygodniu w godzinach 08.00 – 09.00 oraz 14.00 – 16.00
• W miastach holenderskich rowerem dociera się do celu przeciętnie o 5% szybciej niż samochodem
• Najważniejszym powodem wsiadania na rower w Holandii jest dojazd do pracy
• Jedyna wymówka by nie jechać do pracy rowerem to deszcz. Jednak opady w Holandii są niewielkie i z reguły nocą w związku z tym nie ma to wielkiego znaczenia i wpływu na rezygnowanie z jazdy rowerem do pracy.
• Prawie 60 % ścieżek rowerowych w Holandii maja podłoże asfaltowe
• W Holandii jest ok 18 milionów rowerów (84% Holendrów posiada jeden lub więcej rowerów)
• Holandia jest najbardziej rowerowym krajem Europy
•  Holandia jest idealnym krajem na wakacje na rowerze
• Nie tylko Holendrzy doceniają zalety jazdy na rowerze. Albert Einstein powiedział w 1930 roku: Life is like riding a bicycle. To keep your balance, you must keep moving - Życie jest jak jazda na rowerze, by utrzymać równowagę musisz się poruszać do przodu.
• Amerykański prezydent John F. Kennedy był również fanem rowerów. Do dziś cytowane są jego słowa: Nothing compares to the simple pleasure of a bike ride - Niczego nie da się porównać do zwykłej przyjemności jazdy rowerem.Źródło: Urząd Miejski w Iławie


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5