Internetowe Muzeum Iławy organizuje wycieczki po starej granicy polsko-niemieckiej

2018-05-07 10:44:00(ost. akt: 2018-05-07 14:02:20)
Pomysłów na świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości nie brakuje. Nie w całej Polsce można jednak obchodzić tę wyjątkową rocznicę w tak niecodzienny sposób. Na 2 i 3 czerwca zaplanowano dwie wycieczki po starej granicy polsko-niemieckiej.
I to po takich jej odcinkach, które w okresie między 1918 a 1939 roku w sposób szczególny przyciągały uwagę wojska, wywiadu i celników.
Dziś rzeka Drwęca na odcinku między wsiami Raczek i Rodzone w powiecie iławskim wyznacza granicę między dwoma gminami, ale jeszcze 80 lat temu był to pilnie strzeżony odcinek granicy państwowej. Podobnie było w przypadku północnego brzegu jeziora Radomno - obecnie to już tylko granica między dwoma powiatami, gdzie dziś nic nie przypomina o tym, że w 1920 roku to tamtędy Polacy przemycali broń i materiały wybuchowe na tereny plebiscytowe, a w 1933 roku to w tamtych okolicach polski wywiad przeprowadził śmiałą akcję, która uchroniła przed represjami dziesiątki z dekonspirowanych agentów.

O tych i o wielu innych wydarzeniach z lat 1918-1939 będzie można usłyszeć w trakcie dwóch wycieczek pieszo-autokarowych, które odbędą się 2 i 3 czerwca. Wszystko po to, by w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości w niecodzienny sposób przypomnieć o zapomnianych epizodach z historii dawnego polsko-niemieckiego pogranicza, lokalnych bohaterach, którzy ryzykowali zdrowie i życie, by walczyć o Polskę, ale też o tym, jak w tych specyficznych warunkach funkcjonowali zwykli mieszkańcy.

Organizatorem “Wypraw wzdłuż starej granicy polsko-niemieckiej” jest Internetowe Muzeum Iławy - www.ilawasprzedlat.pl. W rolę przewodników niezmiennie wcielą się regionaliści: Michał Młotek i Dariusz Paczkowski - dwukrotni laureaci konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków na najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie i twórcy nagradzanego cyklu wycieczek “Historia jednej ulicy”.

Iławscy regionaliści zaplanowali na pierwszy weekend czerwca dwie wycieczki. 2 czerwca odbędzie się wycieczka na trasie Iława - Katarzynki - Radomno - Pustki - Rakowice. Uczestnicy pieszo pokonają odcinek starej granicy, która biegła północnym brzegiem jeziora Radomno, następnie autokarem przejadą w okolice wsi Pustki, gdzie tuż przed wybuchem II wojny światowej odbywały się polskie harcersko-wojskowe obozy szkoleniowe. Ostatnim punktem wyprawy będzie dworzec w Rakowicach, gdzie znajdowało się kolejowe przejście graniczne. 3 czerwca odbędzie się wycieczka na trasie Iława - Raczek - Mały Bór - Rodzone - Biała Góra. Rozpocznie się ona niedaleko wsi Raczek, na drewnianym moście, skąd uczestnicy przez Mały Bór przejdą do wsi Rodzone, gdzie w okresie międzywojennym funkcjonowała polska placówka Straży Granicznej. Wycieczka zakończy się w pobliżu mostu kolejowego w Białej Górze. Opowieści przewodników wzbogacą unikalne materiały ilustracyjne, w tym zachowane w pojedynczych egzemplarzach polskie i niemieckie mapy graniczne.

Organizatorem “Wypraw wzdłuż starej granicy polsko-niemieckiej” jest Internetowe Muzeum Iławy - www.ilawasprzedlat.pl przy współpracy Nadleśnictwa Iława oraz Fabryki Historii.

Patronat honorowy nad “Wyprawami wzdłuż starej granicy polsko-niemieckiej” objął Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wydarzenie objęte zostało też patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
Patronami medialnymi wypraw są portale historia.org.pl oraz zdziennikaodkrywcy.pl.

Zasady udziału w wycieczkach opisane zostały w regulaminie dostępnym na stronach Internetowego Muzeum Iławy - www.ilawasprzedlat.pl.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5