Zapraszamy na "Noc Sów" w Iławie i w Suszu

2018-03-13 10:41:20 (ost. akt: 2018-03-13 10:54:48)

Autor zdjęcia: wikipedia.pl

Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, Nadleśnictwa Iława i Susz oraz Port Śródlądowy w Iławie zapraszają na „Noc sów”. Dla zainteresowanych wydarzeniem dostępne są dwa terminy 23 i 24 marca (piątek i sobota).
Noc sów - to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, poświęcone jednym z najbardziej tajemniczych ptaków. Będzie to wyjątkowa okazja, by zobaczyć, jak wygląda życie sów w Polsce i… jak wygląda las nocą.

Przełom marca i kwietnia to dla większości sów najbardziej aktywny okres w roku. Wtedy rozpoczyna się ich okres godowy. W ostatnich latach uczestnikom „Nocy sów” w powiecie iławskim udawało się usłyszeć pohukiwanie sów. Czy uda się i w tym roku? Okaże się już 23 i 24 marca.
To wtedy mieszkańcy powiatu będą mieli okazję przyjrzeć się sowom z bliska – 23 marca podczas spotkania w Iławie i 24 marca podczas spotkania w Suszu. Oba spotkania podzielone będą na dwie części – pierwszą stacjonarną i drugą terenową. W czasie pierwszej, która przyjmie formę warsztatów teoretycznych, uczestnicy dowiedzą się, dlaczego sowy były ptakami Ateny i symbolem mądrości, odkryją tajemnice hipnotyzujących oczu i bezszelestnych lotów. Prowadzący opowiedzą też o poszczególnych gatunkach sów i ich biologii, przedstawią metody badań i ochrony sów oraz wyjaśnią, jaką rolę odgrywały w polskich legendach i kulturze.

Druga część spotkania będzie miała charakter wyjazdu terenowego. Będzie to niezwykła szansa na to, by wieczorową porą, wspólnie ze znawcami tematu, poznać sowy z bliska, nasłuchiwać je i wabić. Uczestnikiem wydarzenia może zostać każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań i poziomu wiedzy na temat ptaków czy przyrody.

Organizatorzy – Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, Nadleśnictwa Iława i Susz oraz Port Śródlądowy w Iławie – zapraszają wszystkich chętnych do udziału w wydarzeniu. Ilość miejsc ze względów organizacyjnych jest jednak ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń (zgłoszenia przesyłać można do 20 marca).

PLAN WYDARZENIA:

23 marca (IŁAWA)
godz. 18:30 warsztaty teoretyczne;
Port Śródlądowy w Iławie, ul. Chodkiewicza 5;
godz. 20:00 wycieczka terenowa;
wyjazd autokarem do lasu.

24 marca (SUSZ)
godz. 18:30 warsztaty teoretyczne;
Nadleśnictwo Susz, ul. Piastowska 36B;
godz. 20:00 wycieczka terenowa;
wyjazd autokarem do lasu.

red. mr


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5