Zrzutka na krzyżacki zamek w Szymbarku. Licytacja już w środę 7 marca

2018-03-01 08:00:00(ost. akt: 2018-03-01 08:22:12)
Zamek krzyżacki w Szymbarku to historyczna perełka nie tylko dla gminy Iława

Zamek krzyżacki w Szymbarku to historyczna perełka nie tylko dla gminy Iława

Autor zdjęcia: archiwum Urzędu Gminy Iława

Wracamy do tematu\\\ Blisko 2 mln zł — tyle wynosić ma cena wywoławcza ruin zamku w Szymbarku, który trafi na komorniczą licytację. Żeby uchronić zabytek przed zniszczeniem, miłośnicy gotyku zorganizowali internetową zbiórkę pieniędzy na jego zakup.
„Dziesiątki twierdz, kaszteli, wież i warowni wciąż popada w ruinę. W rękach nieodpowiedzialnych przedsiębiorców na naszych oczach chylą się ku upadkowi. Zamiast na to biernie patrzeć, we współpracy z grupą Tajne Stowarzyszenie Jawnych Przeciwników Barokizowania Budowli Gotyckich postanowiliśmy oddać w Twoje ręce narzędzie do zmiany takiego stanu rzeczy. Nikt z nas samodzielnie nie udźwignie ciężaru kupna, zabezpieczenia i odbudowy gotyckiej twierdzy, ale z łatwością możemy zrobić to wspólnymi siłami!” — czytamy na pomagam.pl/en/gotyk, stronie stworzonej przez Fundację Twoje Dziedzictwo.

Celem jest zebranie blisko 2 milionów złotych za wykup ruin krzyżackiego zamku w Szymbarku.
— Wpłacając pieniądze na odkupienia zaniedbanej, gotyckiej twierdzy w chwili jej wykupienia zyskasz dożywotnie prawa decydowania o jej losie! — zachęcają organizatorzy zbiórki.

Zamek w Szymbarku powstał w XIV wieku. Od końca XVII wieku był własnością rodu Finck von Finckenstein. Został spalony w 1945 roku przez żołnierzy radzieckich. Do naszych czasów zachowały się zamkowe mury z dziesięcioma basztami. Od 1997 roku warownia znajduje się w prywatnych rękach. Budynki, pozostałości ogrodzenia oraz teren parkowo-krajobrazowy wpisane są do rejestru zabytków. Niestety, obiekt niszczeje.

Od totalnej ruiny monumentalną budowlę może uratować jej sprzedaż.
— Wszystkie zabudowania z uwagi na stopień zużycia oraz postępującą erozję i dekompozycję substancji wymagają prac konserwatorskich, w tym dla części zamku ratunkowych — pisze w swoim ogłoszeniu iławski komornik, który będzie prowadził licytację.

Tego, czy zamek będzie miał nowego właściciela, dowiemy się już w środę 7 marca. Wtedy w Iławie odbędzie się licytacja komornicza. Udział chcą w niej wziąć pasjonaci historii i zabytków m.in. z Fundacji Twoje Dziedzictwo, które organizuje internetową zbiórkę na ratunek podiławskiemu zamkowi.

— Realizujemy swój główny cel, jakim jest ochrona dziedzictwa kulturowego i naturalnego, głównie przez aktywizację właścicieli zabytków i ludzi, którym los zabytków nie jest obojętny — tłumaczy Wilk Korwin-Szymanowski, rzecznik fundacji. — Chcielibyśmy, żeby nasze otoczenie kulturowe było zadbane, dobrze zarządzane i otwarte dla obywateli. Gdy pod postem dotyczącym licytacji zamku w Szymbarku na jednej z grup poświęconych zabytkom gotyku internauci przytoczyli przykład z Francji, gdzie niedawno w wielkiej akcji crowdfundingowej, wspieranej przez czołowe francuskie media, udało się zebrać 1,6 miliona euro i społecznie kupić zamek, wyrażając przy tym żal, że w Polsce nie ma takich akcji, i sugerując, że może warto byłoby spróbować — podjęliśmy to wyzwanie.

Fundacja ma być narzędziem w rękach internautów i służyć społecznemu zarządzaniu zabytkami.
— Wierzymy, że gdy nasza akcja się powiedzie, zaczną powstawać kolejne takie inicjatywy i wrażliwi na piękno ludzie, którzy niestety zazwyczaj w pojedynkę nie mają możliwości skutecznego zajęcia się zabytkiem, zyskają realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość — dodaje Korwin-Szymanowski.

To pierwsza zbiórka pasjonatów zachowania zabytków, która jest częścią projektu Zostań Dziedzicem. Skupia się on na ratowaniu i oddaniu w społeczny zarząd skarbu architektury gotyckiej.
— Zaryzykowałbym stwierdzenie, że jest to druga akcja tego typu w Europie. Niemniej działając bardziej tradycyjnymi dla fundacji metodami, z pomocą internautów i organów administracji państwowej udało nam się ocalić przed zniszczeniem piękny zabytek z końca XVIII wieku — dolnośląską Perłę Żeliszowa. Obecnie wciąż prowadzimy przy niej prace, które mają nadać jej charakter wielofunkcyjnej areny kulturalnej — podkreśla przedstawiciel Twojego Dziedzictwa.

Łukasz Razowski
l.razowski@gazetaolsztynska.pl
Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. byw #2451730 | 88.156.*.* 1 mar 2018 23:21

  "Został spalony w 1945 roku przez żołnierzy radzieckich." I po co nazywać dzicz ze stepów wyzwolicielami jak to podpalacze i gwałciciele? Ja wiem po co, bo figę byście dostali a nie Prusy, Śląsk i Pomorze. Ale wasze kobiety też gwałcili i domy podpalali

  odpowiedz na ten komentarz

 2. iławianin 35 #2451637 | 89.230.*.* 1 mar 2018 21:00

  Idea wykupu zamku z rąk aktualnego właściciela, kolejnego już w całym długim łańcuszku poprzedników, najczęściej zwykłych hochsztaplerów bez żadnego pomysłu i nastawionych na jakiś mityczny szybki i pokaźny zysk, jest jak najbardziej słuszna. Tyle tylko, że obawiam się, iż ten ciekawy pomysł bez wsparcia finansowego wojewódzkich władz samorządowych i państwowych nie ma żadnych szans na realizację. A już pomysł rekonstrukcji zamku jest tyle nierealny co wręcz niezbyt mądry. Po pierwsze ze względu na astronomiczne wręcz koszty takiego przedsięwzięcia, a po drugie ze względu na bardzo niedobre doświadczenia z takimi "pomysłami" w innych miejscach. Niedawno np. "zrekonstruowano" dawny zamek piastowski w Poznaniu w wyniku czego powstał żenujący w swym kształcie i wręcz śmieszny potworek architektoniczny. Prezes Kaczyński rzucił co prawda niedawno pomysł odbudowy od podstaw ruin zamków piastowskich na tzw. szlaku orlich gniazd, ale z równym powodzeniem mógłby zaproponować budowę ogromnej piramidy dla upamiętnienia swego braciszka, prezydenta 1000-lecia i "faktycznego przywódcy Solidarności" na wzór egipskich piramid z Gizeh. Zamek szymbarski dobrze byłoby więc wykupić, niektóre miejsca zabezpieczyć, uporządkować jego obejście oraz najbliższą ciekawą także okolicę i udostępnić chętnym do zwiedzania za umiarkowaną opłatą. To i tak byłoby już dużo wobec dotychczasowego marazmu, zapomnienia i zaniedbania tego jakże ciekawe obiektu, który był w końcu drugim co do wielkości zamkiem obronnym (oczywiście po Malborku) na terenie dawnego państwa zakonnego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Nie widzę sukcesu #2451196 | 37.47.*.* 1 mar 2018 12:24

  Zrzuta kupim A ja będę właścicielem .heee

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Alfons R. #2451050 | 37.47.*.* 1 mar 2018 10:25

  Dostaną kase na zamek, chyba błyskawiczny. He he he

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 5. zorz #2451041 | 109.241.*.* 1 mar 2018 10:20

  Dla przybyłego dziennikarza skądś tam każdy zamek na tych terenach jest krzyżacki. Ostatnio sprzeczał się ze mną jeden Kurp na temat zamku olszyńskiego. Wystarczy poczytać. Załamka...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5