PCK – organizacja gotowa nieść pomoc zawsze

2018-01-05 14:40:49 (ost. akt: 2018-01-05 14:55:03)
Ekipa PCK

Ekipa PCK

Autor zdjęcia: Arch. Życie Powiatu Iławskiego

Pozostając przy świątecznym akcencie zaprezentujemy Polski Czerwony Krzyż - najstarszą organizację pozarządową w Polsce.

Czerwony Krzyż to najstarsza organizacja pozarządowa w Polsce działająca od 27 kwietnia 1919 roku. Jest członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.
„Wszyscy mogą w ten czy inny sposób, każdy w swej dziedzinie i w miarę swych sił, przyczynić się w jakimś stopniu do […] szlachetnego dzieła.” 
- Henry Dunant-

Założycielem i twórcą ruchu Czerwonego Krzyża jest Henry Dunant (1828-1910), kupiec szwajcarski z Genewy, pierwszy laureat pokojowej Nagrody Nobla (1901).

W 1859 r., w drodze na spotkanie z cesarzem, przejeżdża koło włoskiego miasteczka Solferino, gdzie dogorywa najkrwawsza w ówczesnej Europie (obok bitwy pod Waterloo) – bitwa pod Solferino, stoczona między armią austriacką a sprzymierzonymi siłami francusko-włoskimi. Liczba ofiar przekracza 40 000. Obok ciał zabitych, których nikt nie zbiera z pola walki, umierają w męczarniach tysiące rannych żołnierzy. Niewielkie i źle zorganizowane wojskowe służby medyczne są bezradne wobec ogromu nieszczęścia.
Dunant, choć nie ma żadnego przygotowania medycznego, stara się pomóc rannym i umierającym. Przerażające doświadczenia nie dają mu spokoju i po dwóch latach pisze książkę „Wspomnienie Solferino”, gdzie proponuje powołanie we wszystkich krajach stowarzyszeń pomocy, których przeszkoleni wolontariusze mogliby nieść ratunek rannym na polu walki. Aby wolontariusze byli bezpieczni, muszą się wyróżniać przy pomocy znaku, powszechnie uznawanego przez wszystkie strony konfliktu i dającego status pełnej neutralności. Tak rodzi się idea Czerwonego Krzyża.

W Polsce organizacja powstała po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku jako Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. 18 stycznia 1919, z inicjatywy Stowarzyszenia Samarytanin Polski, zwołano naradę wszystkich istniejących na ziemiach polskich organizacji kierujących się w działaniu czerwonokrzyskimi ideałami. Organizacje te podczas narady odbywającej się pod patronatem Heleny Paderewskiej utworzyły Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Pierwszym prezesem organizacji został Paweł Sapieha. W 1927 roku Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża zmieniło nazwę na Polski Czerwony Krzyż, który działa nieprzerwanie już prawie 100 lat.

Główne kierunki działania…
Misją Polskiego Czerwonego Krzyża jest zapobieganie ludzkim cierpieniom i łagodzenie ich skutków oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji na tle narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych.
PCK jako organizacja, której na sercu leży dobro człowieka, wie że jego istotnym elementem czy nawet warunkiem jest zdrowie. Każdy z nas z resztą podświadomie czuje, że zdrowie to najważniejsza rzecz w życiu. Niestety nie jest to aż tak oczywiste, gdy się ma naście lat. Dlatego promocja zdrowia, czy też, jak kiedyś się mówiło, oświata zdrowotna, stanowi istotny element działań podejmowanych przez grupy młodzieżowe PCK, ale przede wszystkim adresowanych do dzieci i młodzieży. 
Zakres i charakter tych działań może być bardzo szeroki i różnorodny. Równie ważną rzeczą dla osób działających w PCK, oprócz zdolności organizacyjnych, pomysłowości i zapału posiadanie właściwej, pełnej wiedzy na ten temat.


Oddział Rejonowy PCK w Iławie mieści się przy Ul. Obrońców Westerplattte 5. Jego główne działania to:
• Uczestniczenie w akcjach pomocy społecznej
• Propagowanie i organizowanie ruchu honorowego krwiodawstwa,

• Przysposobienie sanitarne
,
• Szerzenie oświaty zdrowotnej,

• Wychowywanie młodzieży w duchu humanitarnym
Rokrocznych działań iławskiego oddziału PCK nie sposób zliczyć. Wszystkie zmierzają do tego aby zminimalizować ludzkie cierpienie. To przede wszystkim różnego rodzaju zbiórki odzieży, żywności i innych dóbr. To szkolenia, zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży. Ponadto zabezpieczanie imprez, organizowanie konkursów, imprez propagujących zdrowy tryb życia i troskę o higienę.

Masz coś zbędnego w szafie, oddaj to na szczytny cel
PCK przy użyciu kontenerów odzieżowych ( w powiecie iławskim jest ich ok. 100) prowadzi akcję pozyskiwania tekstyliów, które są częściowo przekazywane osobom potrzebującym, a częściowo odsprzedawane. Środki finansowe przeznaczane są cele statutowe PCK, w tym wsparcie osób potrzebujących z terenu, na którym ustawiono czerwonokrzyskie pojemniki.
Dochód ze sprzedaży tekstyliów przekazywany jest także na dożywianie głodnych dzieci, poprawę życia najbiedniejszych rodzin oraz tworzenie miejsc pomocy dla osób potrzebujących. Ze środków pozyskiwanych z tekstyliów fundowane są również m.in. rowery dla osób niepełnosprawnych.


Honorowe krwiodawstwo
Szeroką działalność prowadzi PCK w dziedzinie honorowego krwiodawstwa. Zadania realizuje głównie za pośrednictwem klubów HDK PCK. Około 500. 000 osób bezpłatnie oddaje co roku ponad 400. 000 litrów krwi.


SIM- skrót oznacza Społeczny Instruktor Młodzieżowy i nierozerwalnie występuje ze skrótem PCK. I tylko taka forma SIM PCK jest poprawna prawnie. SIM’em jest wolontariusz, dobrowolnie działający na rzecz lokalnej społeczności, którym może zostać każdy, kto tego chce. Aczkolwiek wymagane od niego jest, aby był kreatywny oraz zdolny do pracy w grupie.


Czym się zajmuje SIM PCK?

Zadania są różne, jest to ściśle zależne od macierzystej grupy sim. Począwszy od akcji wolontariatowych, polegających na pozyskiwaniu środków na rzecz biedniejszej ludności regionu. Przechodząc do promowania PCK przez różnego rodzaju typu akcje wśród przedszkolaków (projekt „Wiewiórka”) gimnazjalistów oraz licealistów
(projekt „Gorączka złota). Ponadto zadaniem grupy może być także koordynowanie akcji HDK czy urządzanie pogadanek z młodzieżą o podstawach pierwszej pomocy. Dopełnieniem tego obrazu są jeszcze happeningi oraz promowanie zdrowego stylu życia. Ogólnie rzecz mówiąc bardzo szeroki wachlarz wyboru.


Godni Naśladowania
14 czerwca br. w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie spotkali się przedstawiciele organizacji pozarządowych, działacze społeczni, animatorzy i samorządowcy nagrodzeni za godną naśladowania postawę. Nie zabrakło laureatów z Iławy, w kategorii "Grupa młodzieżowa godna naśladowania" wyróżnienie oraz nagrodę finansową w wysokości 500 zł otrzymała Grupa Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK Iława.
Konkurs jest organizowany od 2003 roku przez Radę Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.


Akcja „Podziel się żywnością”


Młodzieżowa Rada Powiatu Iławskiego i Oddział Rejonowy PCK w Iławie zorganizowali w październiku br. zbiórkę żywności dla potrzebujących wsparcia rodzin z terenu powiatu iławskiego.

Młodzieżowi radni i wolontariusze Grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK 20 października kwestowali na terenie miasta, w Galerii Jeziorak oraz Intermarche pozyskując artykuły spożywcze i chemiczne oraz środki finansowe.

Dzięki ofiarności mieszkańców udało się utworzyć 23 paczki za kwotę 238,81 zł.

Jeśli chcieli by Państwo skontaktować się z Oddziałem Rejonowym PCK w Iławie, bądź wesprzeć jego działania, poniżej podajemy kontakt.


Kontakt:
 Tel/Fax: 89/648 36 28

Email: zr.ilawa@pck.org.pl
Adres:
 Ul. Obrońców Westerplattte 5
14-200 Iława
 Pracujemy w następujących dniach i godzinach: Poniedziałek:10:00 – 14:00, Środa:12:00 – 16:00, Piątek:10:00 – 14:00
Praca w terenie: Wtorek i CzwartekKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jan #2416557 | 94.254.*.* 12 sty 2018 17:07

    Widzę dwie piękne blondynki... :) Pozdrawiam!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5