Odkrywaliśmy tajemnice ulicy Jasielskiej w Iławie

2017-12-05 16:55:42 (ost. akt: 2017-12-05 17:06:04)
Podczas wycieczki można było obejrzeć archiwalne fotografie

Podczas wycieczki można było obejrzeć archiwalne fotografie

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty

Niedziela 3 grudnia była dniem, kiedy odbyła się ostatnia w tym roku kalendarzowym wycieczka piesza po Iławie, z cyklu „Historia jednej ulicy”. Poznaliśmy historię ulicy Jasielskiej, która dziś broni się skutecznie od złej sławy. Wycieczkę poprowadzili tradycyjnie Dariusz Paczkowski i Michał Młotek.

Kilkadziesiąt osób zebrało się równo o godz. 11:00 przy iławskiej komendzie policji. Zimno i wiatr nie zniechęciło stałych bywalców, było także sporo nowych twarzy.

O celu dwudziestej drugiej „Historii jednej ulicy” zdecydowali sami czytelnicy Internetowego Muzeum Iławy – mówił Michał Młotek. Spośród trzech propozycji – do wyboru były ulice: Grunwaldzka, Towarowa i Jasielska – najwięcej głosów oddano na tę ostatnią.

Starsze pokolenie mieszkańców Iławy pamięta tę ulicę jeszcze noszącą imię Władysława Hibnera. Kim był ów człowiek? Otóż, komunistycznym terrorystą – mówił Dariusz Paczkowski. Urodzony jeszcze w XIX wieku, a działający w strukturach komunistycznych na początku XX wieku. Zgłosił się na ochotnika do zabójstwa agenta policji w służbach komunistycznych. Zamach się nie udał, ale śmierć ponieśli przypadkowi ludzie, m.in. student oraz policjant, a ranna została matka z dzieckiem. W czasach PRL uważany był za bohatera ruchu robotniczego (stąd nazwa ulicy jego imienia). Władysław Hibner wraz z dwoma innymi zamachowcami został skazany na karę śmierci, przez rozstrzelanie.

Skąd zatem nowa nazwa ulicy: Jasielska? Chyba nikt z zebranych, poza przewodnikami, nie znał historii jej pochodzenia. Nazwa wywodzi się od miasta Jasło, z którą to miejscowością Iława konkurowała w tzw. Turnieju Miast, transmitowanym przez telewizję polską. A był to czerwiec 1985 roku.

Uczestnicy wycieczki usłyszeli historię o historii dawnych koszar artylerii, ale w szerszym niż do tej pory kontekście. Cofnęliśmy się do początku XX wieku, gdy powstawał ogromny wojskowy kompleks i usłyszeliśmy, jak wyglądało życie szeregowych żołnierzy. Jak się okazuje, wśród nich było wielu Polaków, którzy służyli we wszystkich zaborczych armiach.

Wycieczkowicze poszukiwali przy ulicy Jasielskiej śladów po czasach wojskowej świetności Iławy. Przewodnicy wyposażeni byli w archiwalne zdjęcia oraz przedmioty odnalezione w nieraz bardzo zaskakujących sytuacjach. Nie zabrakło też ciekawostek, sięgających czasów budowy kompleksu, jak też lat powojennych. Najstarsze budynki przy ul. Jasielskiej, które są zamieszkałe, udostępnione były zwiedzającym, m.in. piękny stary strych. Droga do niego wiodła przez piękną zabytkową posadzkę, przy tak samo starych balustradach.

Cykl wycieczek „Historia jednej ulicy”, organizowany przez Internetowe Muzeum Iławy, włączony został do programu oficjalnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
Trasy dotychczasowych wypraw obejrzeć można na stronach Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5