Najpierw hymn, potem bieg. Iławianie na sportowo uczcili Święto Niepodległości [ZDJĘCIA]

2017-11-14 10:10:02(ost. akt: 2017-11-14 10:31:21)
Anna Sławińska, Michał Domka, Wojciech Petriczek i Mateusz Marciniak, czyli iławskie Rezerwowe Psy na gdyńskim Biegu Niepodległości

Anna Sławińska, Michał Domka, Wojciech Petriczek i Mateusz Marciniak, czyli iławskie Rezerwowe Psy na gdyńskim Biegu Niepodległości

Autor zdjęcia: Rezerwowe Psy

11 listopada nie trzeba koniecznie biernie uczestniczyć w nudnawych często uroczystościach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ten dzień można przeżyć na sportowo i w sposób aktywny oddać hołd bohaterom. Tak właśnie uczynili biegacze z Iławy.

Tradycją stają się już masowe imprezy biegowe organizowane w Narodowe Święto Niepodległości. W różnego rodzaju zawodach nawet nie chodzi o wyniki, tylko bardziej o świętowanie w wielkim gronie odzyskania przez Polskę niepodległości.

— Wszyscy dostali białe lub czerwone czapki, wspólnie odśpiewaliśmy hymn przed biegiem i ponad 8000 biegaczy ruszyło w trasę — mówi Michał Trzebiatowski z Iławy, który akurat startował w biegu w Poznaniu.
— Atmosfera super, kibiców dużo, a po pokonaniu trasy na każdego uczestnika czekał jeden z ładniejszych medali w Polsce oraz tradycyjny, poznański rogal św. Marcina — relacjonuje zawodnik z grupy Biegacze Gorszego Sortu.

Jak widać, biegacze nie wyobrażali sobie innego sposobu na świętowanie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jak na sportowo. Poniżej kolejne relacje aktywnie spędzających to święto biegaczy z grup Iława Biega, Biegaczy Gorszego Sortu i Rezerwowych Psów:

Szczycieński Bieg Niepodległości – tu jako jedyny iławianin na mecie zawitał Tomasz Płodzicki – zajął 53 miejsce na 391 zawodników. Zawody odbyły się na Placu Juranda a zawodnicy biegli dookoła Jeziora Dużego Domowego. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale oraz koszulki okolicznościowe.

I Olsztyński Bieg Niepodległości – na ten bieg przybyli Krzysztof Domka i Łukasz Michałkiewicz – zawodnicy startujący w barwach Rezerwowych Psów. Cytując wpis Krzysztofa „Warto zwrócić uwagę, że jeszcze kilka tygodni temu nikomu nie śniło się, że ów bieg odbędzie się w stolicy Warmii i Mazur. Realizacji tego przedsięwzięcia w bardzo krótkim czasie i z bardzo ograniczonymi środkami finansowymi podjęły się 4 osoby. Zaledwie w kilka tygodni udało się im zorganizować bieg, w którym wzięło udział około 400 osób!”

Gdynia i Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim – tu na starcie zameldowały się cztery osoby z Iławy na co dzień biegające w barwach Rezerwowych Psów – Anna Sławińska, Michał Domka, Wojciech Petriczek i Mateusz Marciniak. Ani silny wiatr, ani opady deszczu ze śniegiem nie powstrzymały ich przed reprezentowaniem naszego miasta w największej w północnej Polsce żywej fladze. Bieg Niepodległości przyciągnął najwięcej ze wszystkich przystanków tegorocznego PKO Grand Prix Gdyni. W 10-kilometrową trasę, doskonale znaną z poprzednich lat (wiodącą m.in. przez aleję Jana Pawła II, ulice: Waszyngtona, Wiśniewskiego, Wendy, Świętojańską i Bulwar Nadmorski), wybiegło 4921 zawodników.

III Suski Bieg Niepodległości – tu najliczniej stawili się członkowie ekip Iława Biega i BGS.
— Organizator, czyli Centrum Sportu i Rekreacji im. Jana Pawła II w Suszu stanął na wysokości zadania nawet na solidną piątkę. Bardzo dobra atmosfera, organizacja i klimat święta narodowego pozostaną na długo w pamięci biegaczy. Osobiście będę także pamiętał smak wyśmienitego bigosu serwowanego po biegu — komentuje Piotr Guzowski z BGS.

Z kronikarskiego obowiązku, podajemy wyniki III Suskiego Bieg Niepodległości. Organizatorzy chcieliby podziękować wszystkim osobom pomagającym w organizacji biegu: pracownikom biura zawodów, Ochotniczej Straży Pożarnej w Suszu, policji, Zespołowi Szkół im. Ireny Kosmowskiej, Harcerskiemu Klubowi Ratowniczemu w Suszu, MTB Susz Epidemia Cyklozy, 17 Suskiej Harcerskiej Drużynie Amistad.

Wyniki biegu głównego 5,5 km:

Kategoria OPEN Kobiet:
1. Żaneta Luda – Bartniczka, 00:22:26
2. Grażyna Bulik – Laseczno, 00:23:45
3. Iwona Adameczek-Siejakowska – KTS Ironman Kwidzyn, 00:23:51

Kategoria OPEN Mężczyzn:
1. Dawid Goryński – UKS TRS Susz, 00:18:15
2. Stanisław Dąbrowski – ZSP Prabuty, 00:18:22
3. Karol Kaczmarczyk – UKS TRS Susz, 00:18:52

Kategoria Najlepsza Zawodniczka z Susza:
1. Marta Misiak – Rozbiegany Susz, 00:25:10
2. Barbara Stępniak – Rozbiegany Susz, 00:27:17
3. Bożena Lulińska – Rozbiegany Susz, 00:27:33

Kategoria Najlepszy Zawodnik z Susza:
1. Dawid Goryński – UKS TRS Susz, 00:18:15
2. Karol Kaczmarczyk – UKS TRS Susz, 00:23:45
3. Maciej Paliński – UKS TRS Susz, 00:19:02

Najstarsza zawodniczka:
Joanna Mazurek – Iława, 00:37:26
Najstarszy zawodnik:
Wiesław Gąsior – Rozbiegany Susz, 00:28:35

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5