Granty „Przystani” zmieniają nasze otoczenie

2017-10-22 13:14:13(ost. akt: 2017-10-22 13:28:27)

Autor zdjęcia: Archiwum Stowarzyszenia "Przystań"

Małe granty udzielane lokalnym, małym organizacjom społecznym, to świetny instrument rozwoju lokalnych społeczności.

Dzięki nim powstały i przez wiele lat będą służyły innym przeróżne miejsca publiczne, skwery, wiaty przystankowe, place zabaw, tablice informacyjne, nasadzenia drzew i krzewów.
Odbyły się także wycieczki, różnego rodzaju akcje, rajdy rowerowe, warsztaty, spotkań, happeningi i inne wydarzenia.
Stowarzyszenie „Przystań” jest organizacją społeczną działająca w Iławie od 16 lat. Działania stowarzyszenia opierają się na budowaniu społeczeństwa aktywnego zawodowo i społecznie, społeczeństwa odważnego, mądrego i świadomego. Aktywność a nie bierność, praca a nie bezrobocie, rozwój a nie stagnacja.

Zespół stowarzyszenia tworzy i realizuje różnego typu programy kierowane do organizacji społecznych i grup nieformalnych, a także bezpośrednio do mieszkańców – rodzin, dzieci, młodzieży oraz osób starszych.

Programami, które są skierowane do organizacji społecznych i grup nieformalnych, którym „Przystań” jako ośrodek wsparcia przyznaje dotacje, jest ogólnopolski program „Działaj Lokalnie” oraz program działający na terenie naszego województwa „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - Warmia Mazury Lokalnie 2”. Koordynatorem tych programów jest Dawid Perges - pedagog oraz wolontariusz współpracujący z młodzieżą oraz organizacjami pozarządowymi i grupami nieformalnymi z terenu powiatu iławskiego oraz powiatów ościennych.

DZIAŁAJ LOKALNIE

Wspomniane programy aktywizują społeczność lokalną na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, które skupiają mieszkańców wokół różnych celów o charakterze dobra wspólnego. Dobro wspólne to warunki, które są tworzone przez społeczność i z których społeczność ma możliwość korzystania. Przyczynia się ono do poprawy jakości życia oraz budowy kapitału społecznego. Dorobek „Działaj Lokalnie” to dziesiątki lokalnych projektów i przeznaczona na to kwota ponad 600 tys. zł. „Przystań” udziela dotacji nie tylko organizacjom pozarządowym, ale i aktywnym grupom mieszkańców, którzy chcą coś zrobić dla swojego środowiska, wsi, osiedla. Ich projekty realizowane są wspólnymi siłami mieszkańców i lokalnych instytucji, przyczyniając się do poprawy współpracy i integracji społeczności. Dotacje sięgają max. 6 tys. zł.

„Przystań” gromadzi środki na to z wielu różnych źródeł. Są to: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Powiat Iławski, Gmina Iława (wiejska), Miasto Lubawa, Gmina Lubawa (wiejska),Gmina Kisielice, Gmina Susz, Gmina Zalewo, 1% przekazywany „Przystani” przez podatników.

Warmia Mazury Lokalnie
W ramach zadania współrealizowanego przez 7 Organizacji Partnerskich działających w województwie warmińsko-mazurskim „Przystań” prowadzi również program dotacyjny „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - Warmia Mazury Lokalnie 2”. Jest on zadaniem publicznym zleconym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i współfinansowanym z jego środków.

19 PROJEKTÓW Z DOTACJĄ
W bieżącym roku stowarzyszenie udzieliło dotacji dla 19 projektów o różnych celach i istocie działania. Poniżej przedstawimy kilka przykładów tychże inicjatyw.
„Szał ciał w Szałkowie II” jest projektem prowadzonym przez Stowarzyszenie Agro-Tur Szałkowo. Celem projektu jest integracja społeczności Szałkowa wokół dobra wspólnego, jakim jest dbałość o zdrowie – obejmujący zarówno sprawność fizyczną jak i zdrowe, przyjazne relacje międzyludzkie i sąsiedzkie. Stowarzyszenie stworzyło do tego warunki organizując przy świetlicy wiejskiej i okolicy zajęcia fitness oraz nordic walking. Projekt przygotowano dla ok. 20 osób w wieku powyżej 55 lat. Aktywność w tym wieku stanowi profilaktykę chorób cywilizacyjnych, nadwagi, cukrzycy, nadciśnienia i innych. Do zajęć dołączyły także osoby młodsze i dzieci. Uczestniczki korzystają z profesjonalnych usług instruktorki fitness, poprawiając swoją sprawność i samopoczucie, rozwijając pozytywne relacje z innymi mieszkankami społeczności.

Innym przykładem dofinansowanych przez „Przystań” działań jest projekt „Zrozumieć zmysły - ogródek sensoryczny dla dzieci i nie tylko”, realizowany przez Radę Rodziców przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zespole Szkól Rolniczych w Kisielicach, której osobowości prawnej udziela Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnym "Rozwiń Skrzydła". Projekt zakłada stworzenie na terenie ośrodka ogródka sensorycznego i przeprowadzenie na jego terenie warsztatów.

Ogródek to miejsce, które daje możliwość korzystania z terapii metodą integracji sensorycznej. Jest to metoda uczenia się poprzez zmysły. Dziecko rozwija się i uczy poprzez bodźce zewnętrzne, które docierają do ciała, właśnie dzięki narządom zmysłów. Jeśli informacje płyną do mózgu w sposób prawidłowo zorganizowany, rozwój dziecka przebiega bez zakłóceń. Podczas dobranych zabaw ruchowych na specjalnym sprzęcie, w który wyposażony będzie ogródek, dziecko w sposób naturalny będzie wyrównywało deficyty w obrębie poszczególnych narządów zmysłów. Postęp najpierw ujawnia się w sferze sprawności fizycznej dziecka, następnie w jego funkcjonowaniu emocjonalnym. Stworzenie ogródka sensorycznego otwartego i dostępnego dla społeczności przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności terenu gminy Kisielice i stworzy miejsce do wspólnego spędzania czasu całych rodzin i dzieci zarówno niepełnosprawnych, jak i pełnosprawnych, rozwinie zainteresowanie mieszkańców aktywnością motoryczną dzieci oraz podniesie świadomość na temat działania metody integracji sensorycznej.

Program „Warmia Mazury Lokalnie 2” zakłada realizację dobra wspólnego, podobnie jak „Działaj Lokalnie”, ale jest on ukierunkowany na wsparcie grup nieformalnych oraz młodych organizacji pozarządowych, które mają okazję uczyć się jak zdobywać, wydawać i rozliczać środki zewnętrzne. Jednak, aby pozyskiwać granty na projekty oraz docierać z nimi do potencjalnych odbiorców, potrzeba profesjonalizacji działań organizacji. Potencjał młodej organizacji społecznej zależy przede wszystkim od tego, czy dysponuje ona odpowiednim zapleczem technicznym. Dlatego program „FIO Warmia Mazury Lokalnie 2”przewiduje specjalną ścieżkę dotacyjną „Start-UP”, skierowaną do organizacji dopiero rozpoczynających działalność. Z tego rodzaju wsparcia skorzystało m.in. Stowarzyszenie "SAMI SWOI Jędrychowo”, uzyskując dotację na projekt „ŚWIEŻAKI - dobry początek”. Projekt zakładał zakup sprzętu biurowego – laptopa z oprogramowaniem, drukarki laserowej oraz materiałów biurowych. Dzięki realizacji projektu stowarzyszenie będzie mogło promować swoje działania w internecie, co w dzisiejszych czasach jest podstawowym kanałem docierania do szerszej grupy odbiorców. „Sami Swoi” chcą stworzyć w Jędrychowie atrakcyjne, estetyczne miejsce zachęcające do odwiedzin i wypoczynku oraz jednoczyć lokalną społeczność wokół wspólnych działań. Dzięki uzyskaniu wsparcia z programu „Warmia Mazury Lokalnie 2” wzrósł potencjał organizacji, działania stały się bardziej profesjonalne, a aplikowanie o środki zewnętrzne stało się prostsze.

Należy zaznaczyć, że w przeciwieństwie do wielu innych programów tego typu w „Działaj Lokalnie” oraz w „Warmia Mazury Lokalnie 2”, obdarowani nie zostają pozostawieni sami sobie. Na każdym etapie mogą liczyć na wsparcie i pomoc ze strony „Przystani”. Już od początku, czyli od samego pomysłu, Stowarzyszenie stara się wspomagać potencjalnych realizatorów. Rok rocznie organizowane są szkolenia dla osób zainteresowanych udziałem w programach. W trakcie realizacji przez cały czas do dyspozycji jest zespół „Przystani” który stara się wspomagać i wspierać uczestników na różnych poziomach (zarówno poprzez wsparcie merytoryczne jak też techniczne). Pomagamy również na etapie rozliczania projektu, poprzez szkolenia ale i również poprzez indywidualne konsultacje.

Ogłoszenia o naborze do „Działaj Lokalnie” oraz „Warmia Mazury Lokalnie” ukazują się na stronie stowarzyszenia, w lokalnej prasie oraz na naszym profilu na FB (zazwyczaj w marcu/kwietniu).

Pamiętajcie, że warto działać lokalnie, bo właśnie tak zmieniamy nasze otoczenie i nas samych.

Źródło: Stowarzyszenie "Przystań"

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5