Wraca temat fatalnej drogi do ośrodków w Makowie. Przeczytaj list od Czytelnika i odpowiedź urzędników

2017-08-09 10:29:48(ost. akt: 2017-08-09 10:46:25)
Sporna droga do Makowa (z dnia 9 sierpnia) została już wyrównana. Leśnicy apelują jednak o ograniczenie prędkości na tej trasie

Sporna droga do Makowa (z dnia 9 sierpnia) została już wyrównana. Leśnicy apelują jednak o ograniczenie prędkości na tej trasie

Autor zdjęcia: Czytelnik

Mieszkaniec gminy Witold Rakowski napisał do redakcji list w sprawie fatalnego stanu dróg w Makowie i Szałkowie (droga prowadząca do ośrodków wypoczynkowych). W ubiegłym tygodniu zwróciliśmy się w tej sprawie do Nadleśnictwa Iława, administratora tej drogi. Równiarka poszła już w ruch.
— Droga dojazdowa, a właściwie dwie drogi - od strony Makowa i druga - Szałkowa, prowadzące do portu, restauracji, sklepów i licznych ośrodków wypoczynkowych jest zaniedbana i w fatalnym stanie – czytamy w liście. —  Ma to miejsce w samym środku sezonu turystycznego. Stan drogi ma wpływ nie tylko na wygodę poruszających się nią ludzi ale także na bezpieczeństwo.

Lasy Państwowe pobierają opłatę za dzierżawę terenu przeznaczonego dla turystyki a Gmina Wiejska Iława, podatek od nieruchomości od zabudowań. Tam, gdzie jest dwóch gospodarzy, tam często źle się dzieje. Lasy, będąc właścicielem drogi leśnej dopuszczonej do ruchu publicznego, praktycznie nie dbają o konserwację tej drogi. Jednorazowa, pobieżna naprawa w roku to stanowczo za mało. Sezon turystyczny trwa od kwietnia do października. Wtedy ruch samochodowy i pieszy jest tam szczególnie nasilony. Drogą jeżdżą samochody Nadleśnictwa, samochody dostawcze do sklepów i restauracji, oraz pojazdy prywatne właścicieli domków i turystów, chodzą ludzie. Sposób utrzymania i wynikająca z niego jakość drogi są niewłaściwe. Po naprawie, która odbywa się często w połowie sezonu letniego, już po kilkunastu dniach pojawiają się znowu dziury i stan drogi powraca do stanu sprzed naprawy. Przez kolejny rok nie robi się żadnego remontu a droga ulega ciągłemu niszczeniu. Szczególnie po deszczu, jak to ma miejsce w tym roku, na odcinku ponad dwóch kilometrów pojawiają się liczne dziury, przez które trudno jest przejechać. W takim stanie droga jest obecnie. Na częste prośby o naprawę - nadleśnictwo nie reaguje, jakby to nie był ich problem. Gdy lato jest suche, a takie były w roku 2014 i 2015, droga całkowicie wysycha i wówczas, nawet wolno przejeżdżające samochody, wzniecają siwy (cementowy) kurz, narażając i kierowców i spacerowiczów na ogromny dyskomfort. Podobnie, z powodu zapylenia, cierpią także konsumenci w restauracjach i mieszkańcy domków położonych wzdłuż drogi. Pamiętajmy, że ludzie ci przyjechali tam po świeże powietrze i wypoczynek.
          
Taki stan trwa od dziesięcioleci i nikogo to nie obchodzi i nie próbuje tego zmienić.  Nadleśnictwo, pomimo ogromnych dochodów inkasowanych od użytkowników tego terenu, poza wytyczeniem dwóch parkingów, praktycznie nie uczyniło nic aby ułatwić ludziom życie i zrobić przynajmniej porządną drogę. Nie czyni w tej sprawie nic także Gmina Wiejska Iława wymawiając się tym, że to nie jest ich droga. Czy Gmina ma rację? Uważam, że nie. Makowo jest drugą i jedyną poza Siemianami miejscowością wypoczynkową w tej gminie. Gmina chwali się posiadaniem tych dwóch perełek turystycznych. Wypadałoby aby infrastruktura - drogi, parkingi, plaże i zejścia na plaże, pomosty i zejścia do pomostów były bezpieczne i na przyzwoitym poziomie.  Przyjeżdżają tu setki ludzi z Iławy w weekendy i tysiące na wczasy z całej Polski. Ostatnio spotyka się coraz więcej obcokrajowców. Jaką opinię o władzach tego terenu wywożą ci ludzie z Makowa wyjeżdżając swoimi siwymi od kurzu samochodami i z uszkodzonym zawieszeniem? Z pewnością nigdy tu już nie wrócą.

        Czy Wójt Gminy Iława nie dostrzega tego problemu? Aż tak daleko leży Makowo od Iławy? Przecież w Makowie odbywają się festyny gminne z udziałem Wójta. Każdego roku Gmina inkasuje podatek od nieruchomości od wszystkich użytkowników: prowadzących działalność gospodarczą restauracji, sklepów, ośrodków wypoczynkowych czy indywidualnych użytkowników domków. Zbierają się z tego znaczne kwoty.

Korzystający z tej drogi mają prawo oczekiwać od Nadleśnictwa Iława oraz Gminy Iława rzetelnego zajęcia się tą sprawą i uczynienie wszystkiego aby w Makowie zniknął problem fatalnej drogi. Instytucje te mają na to środki ściągane od użytkowników. Jesteśmy już tyle lat po wojnie a droga jak była gruntowa i dziurawa, tak jest. Dla turystycznego Makowa, jeśli idzie o infrastrukturę i wspomniane drogi czas zatrzymał się na wczesnych latach powojennych.
Autor listu:Witold Rakowski


Odpowiedź z Gminy Iława (Odpowiedź z piątku 4 sierpnia):

Kwestia drogi (dróg) dojazdowych do Makowa oczywiście jest
istotna a okresowe problemy ze stanem tych dróg gmina dostrzega. Właścicielem i administratorem tychże dróg jest Nadleśnictwo Iława, które w/g naszych informacji okresowo wykonuje na nich prace naprawcze, polegające głównie na wyrównywaniu nawierzchni równiarką. Po szczegółowe informacje należy zwrócić się do Nadleśnictwa Iława.

Bogusław Wylot, zastępca Wójta Gminy Iława

Odpowiedź z Nadleśnictwa Iława (odpowiedź z piątku 14 sierpnia):

Wszystkie drogi dojazdowe do ośrodków wypoczynkowych w Makowie są co roku naprawiane dwukrotnie. W tym roku, ze względu na warunki pogodowe, czyli częste i ulewne deszcze, nie było możliwości wprowadzenia tam ciężkiego sprzętu, więc ubytki w nawierzchni były dwukrotnie doraźnie uzupełniane kruszywem. Obecnie warunki pozwalają na pracę równiarką i te roboty zostały już zlecone i rozpoczęte.
    Drogi te są drogami leśnymi, gruntowymi, w okresach suszy zawsze będzie się tam kurzyło, szczególnie przy większych prędkościach. W okresach deszczowych zaś, im szybciej samochody jeżdżą, tym częściej wybijają się dziury. Apelujemy więc, aby dostosowywać prędkości do ograniczeń tam obowiązujących, gdyż konstrukcje tych dróg przy większych prędkościach ulegają uszkodzeniu.

Przemysław Pierunek, Nadleśnictwo Iława













2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5