Szanty wracają na Dziką Plażę! Zapraszamy na koncerty i "Morskie opowieści"

2017-07-27 10:31:37(ost. akt: 2017-07-27 10:42:06)
Jeden z uczestników tegorocznych szant - EKT Gdynia

Jeden z uczestników tegorocznych szant - EKT Gdynia

Autor zdjęcia: www.ekt.kn.pl

Tylko raz, według naszej wiedzy, iławski festiwal muzyki żeglarskiej odbył się na Dzikiej Plaży przy ul. Kajki i to tylko dlatego, że amfiteatr był akurat remontowany. Zdaniem wielu, ten jedyny raz był najlepszym w historii imprezy odbywającej się w rytmie szanty. Dlatego cieszy nas fakt, że tegoroczny festiwal wraca na Dziką. Zapraszamy w sobotę 5. sierpnia, wstęp jest bezpłatny.
"Szanty nad Jeziorakiem" - nową atrakcją będzie na pewno spektakl plenerowy dla dzieci "Morskie opowieści". Poniżej informacja, która otrzymaliśmy od organizatorów imprezy z Iławskiego Centrum Kultury.


"Piątego sierpnia, na Plaży Miejskiej przy ul. Kajki w Iławie od godziny 19.00 będzie można posłuchać tradycyjnych pieśni morskich, współczesnych piosenek żeglarskich. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. O godz.18.00 odbędzie się spektakl plenerowy: "Morskie opowieści", w wykonaniu Teatru „Łata”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
SPEKTAKL "MORSKIE OPOWIEŚCI"
Spektakl plenerowy w wykonaniu Teatru „Łata”
Teatr „Łata”

Dwuosobowy zespół, specjalizujący się w interaktywnych spektaklach dla dzieci i dorosłych, realizowanych w sali i plenerze. Teatr „Łata” bezpośrednio wciąga uczestników do wspólnej zabawy, nie pozostawiając czasu na bierność czy zniechęcenie. Dynamiczna muzyka, różnobarwne kostiumy a przede wszystkim energiczne działania aktorów są wystarczającym bodźcem aby każdego wciągnąć w wir przedstawienia. Podkreślić należy również fakt, że spektakle są zarówno świetną zabawą, dla dzieci (czy nawet dla włączających się podczas pikników dorosłych) jak i dyskretną nauką, pobudzającą wyobraźnię dzieci od strony wizualnej i dźwiękowej.

O spektaklu :
„Morskie Opowieści”– to historia o dwóch marynarzach, których marzeniem jest wyprawa na „Wyspy Bergamuty”. Nie zniechęcają się nawet tym, że nie udało im się zaciągnąć na żaden statek. Ich determinacja jest tak wielka, że sami postanawiają zbudować żaglowiec i wyruszyć w podróż marzeń. Kolejne sekwencje spektaklu są tylko potwierdzeniem, że było warto. Naszych bohaterów spotyka mnóstwo przygód i niesamowitych sytuacji, z których zawsze wychodzą obronną ręką. Jednocześnie okazuje się, że odnalezienie upragnionych wysp wcale nie jest najważniejsze. Liczy się natomiast fakt, że dzięki swej pomysłowości i niezłomnej przyjaźni są w stanie pokonać wszelkie przeciwności losu i kontynuować podróż marzeń. Spektakl utrzymany w konwencji burleski pełen jest wartkiej i zabawnie rozgrywanej akcji, kontrapunktowanej scenami lirycznymi. Całość dopełnia wysmakowana a jednocześnie prosta w formie scenografia, oraz warstwa dźwiękowa spektaklu.

1. BANANA BOAT

Banana Boat - sekstet wokalny, specjalizujący się w oryginalnej twórczości autorskiej w dziedzinie współczesnej piosenki żeglarskiej, neo-szanty oraz w autorskiej interpretacji szanty klasycznej. Zespół powstał w 1994 roku i zadebiutował występem na Tratwie'94 w Katowicach. Pierwszy skład rozwiązał się w 1996 roku. W 1998 roku zespół wznowił działalność w pięcioosobowym składzie, a w ostatnich miesiącach roku 2008, wzmocniony pięknym, ciepłym basem Piotra "Qdysia" Wiśniewskiego, staje się sekstetem.
Tak piszą o sobie :”Charakterystyczne koszulki - sześć kawałków banana - pojawiają się wszędzie tam gdzie znajdą się ludzie, którzy chcą się dobrze bawić przy muzyce płynącej wyłącznie z sześciu męskich gardeł oraz obejrzeć jedyny w swoim rodzaju, niezwykły, uśmiechnięty - bananowo-szantowy show.”

Najważniejsze osiągnięcia zespołu:

Nagrody na Ogólnopolskich Festiwalach Piosenki Żeglarskiej
• Nagrody Grand Prix (2x) (Szantrapa-Szczecin'99, Kopyść-Białystok'01)
• Nagrody Publiczności (4x) (Warszawa'01, Łódź'03, Wrocław'04, Łódź '06, Łódź '09
• Nagrody Główne (5x) (Katowice'94, Kraków'94, Tarnów'95, Szczecin'99, Wrocław'01)
• Nagroda za Najlepszy Debiut Shanties 2000 Festiwal Międzynarodowy w Krakowie
• Nagroda Dziennikarzy dla Najbardziej Medialnej Postaci Shanties 2004 - Festiwal Międzynarodowy w Krakowie
• Nagroda Prezydenta Gdańska za najlepsza szantę autorską podczas Festiwalu Szantz Pod Żurawiem 2007
• Nagroda Prezydenta Gdańska za najlepsza szantę autorską podczas Szant Pod Żurawiem 2008

2. ŻEGLARZE PORTOWI

Do października 2016 roku Ostatnie Takie Trio. Od niedawna grupa postanowiła zmienić szyld i obecnie koncertuje jako Żeglarze Portowi.
Skład:

Michał Danielewicz – banjo, gitara, śpiew
Dariusz Wołosewicz – gitara basowa, śpiew
Romuald Vorbrodt – gitara, śpiew
Repertuar zespołu oparty jest na bogatej twórczości autora popularnych żeglarskich piosenek Michała „Lucjusza” Kowalczyka, zmarłego 1 maja 2010 roku. „Biała sukienka”, „Na Mazury”, „Zocha”, „Przyjaciółka żeglarzy” i wiele innych przebojów to program obowiązkowy wykonywany przez Żeglarzy Portowych podczas żywiołowych koncertów.W maju 2015 r. ukazała się debiutancka płyta pod tytułem „A przy naszym ognisku…” (Ostatnie Takie Trio), która zawiera 12 utworów autorstwa Michała Kowalczyka.W lutym 2017 r. ukazał się kolejny krążek, którego tytuł brzmi "Przyjaciółka żeglarzy". Znalazło się na nim kilka niepublikowanych dotąd piosenek Michała Kowalczyka oraz niektóre z najbardziej znanych kompozycji Autora, takich jak "Biała sukienka", "Gruby", czy "Przyjaciółka żeglarzy". Zespół dokonał nagrań w nowo otwartym studiu "Leśna Trollnia" w Serwach koło Augustowa oraz w willi "Danielewiczówka" pod Warszawą.

3. EKT GDYNIA

Zespół EKT- Gdynia powstał w 1986 roku. Początkowo związany z nurtem piosenki turystycznej występował i zdobywał nagrody na festiwalach piosenki turystycznej i studenckiej takich jak :
• WŁÓCZĘGA w Zielonej Górze,
• YAPA w Łodzi,
• BAZUNA,
• BAKCYNALIA w Lublinie
• i wiele innych.
EKT- Gdynia doskonale potrafi łączyć rockowe brzmienie i spokojną , stonowaną balladę. Potrafi bawić i wzruszać zróżnicowaną wiekowo publiczność. Grono fanów zespołu to zarówno kilku letnie dzieci, jak również młodzież i dorośli. Jeżeli chodzi o twórczość zespołu, są to piosenki turystyczne, ballady, piosenki o tematyce piwnej i oczywiście piosenki żeglarskie. Od wielu lat EKT- Gdynia to jeden z najlepszych i najpopularniejszych zespołów szantowych. Występuje z powodzeniem na scenach największych i najlepszych festiwali szantowych ( SHANTIES w Krakowie i Charzykowych, SZANTY we Wrocławiu, SZANTY w Giżycku, TRATWA w Katowicach, KNAGA ‘2001, 2002, 2004 w Toronto, Montrealu i wielu innych). Zespół nagrał teledyski dla TVP i niemieckiej telewizji ZDF.W Roku 2016,zespół obchodził 30-lecie istnienia."


red
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5