Przystań — pasja i praca. Dowiedz się więcej o iławskim stowarzyszeniu

2017-07-03 16:25:05(ost. akt: 2017-07-03 13:39:41)

Autor zdjęcia: archiwum Przystani

Stowarzyszenie „Przystań” z Iławy to organizacja społeczna, założona w 2001 roku. Przyznaje stypendia, udziela dotacji organizacjom pozarządowym i grupom nieformalnym, wspiera rozwój aktywności obywatelskiej, aktywizuje nieaktywnych.
– Ostatnio kilka osób, które nie zetknęły się bliżej z „Przystanią”, zapytało mnie, czy zajmujemy się żeglarstwem – mówi prezes stowarzyszenia Arkadiusz Karpiński.
– Kiedy odpowiadam, że nie, dopytują skąd zatem wzięła się nasza nazwa. Wtedy wyjaśniam, że słowo „przystań” występuje w nazwie jako miejsce bezpieczne, gdzie można się schronić, a w naszym przypadku uzyskać wsparcie.

STYPENDIA

I taka właśnie jest „Przystań”. Udziela wsparcia w tych obszarach, które tworzący ją ludzie uznali za ważne.
Zaczęło się od udzielania stypendiów uczniom zdolnym, ale pochodzącym z rodzin o mniejszych dochodach. Lista stypendystów szybko powiększyła się także o studentów I roku. W efekcie na konta prawie 600 stypendystów stowarzyszenia trafiło ponad 800 tysięcy złotych.

Wkrótce „Przystań” ogłosi kolejny nabór wniosków stypendialnych. W tym naborze stypendia kierowane są do uczniów klas II i III Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie oraz uczniów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu iławskiego. Warunkiem jest także zamieszkanie na terenie powiatu iławskiego, gdyż fundusz wspiera lokalną młodzież, a stypendia współfinansowane są ze środków Powiatu Iławskiego w ramach realizacji zadania publicznego „Stypendia dla najuboższej i najzdolniejszej młodzieży uczącej się w szkołach prowadzonych przez Powiat Iławski”.
Aby otrzymać stypendium, konieczne jest posiadanie wysokiej średniej ocen w zakończonym roku szkolnym, udokumentowana aktywność społeczna ucznia oraz określony dochód na członka rodziny.

ORGANIZACJE SPOŁECZNE I DOTACJE
Druga ważna dla „Przystani” sfera do wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
– Ważne jest dla nas, by lokalna społeczność nie była bierna, a aktywna, by interesowała się lokalnymi sprawami, tym co dzieje się wokół, czuła się gospodarzem tego miejsca, integrowała się wokół lokalnych spraw. Nic o nas bez nas – mówi Arkadiusz Karpiński.

Dlatego wiele lat temu Stowarzyszenie „Przystań” stało się ośrodkiem Działaj Lokalnie. Wspiera finansowo lokalne organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, które chcą zrealizować swoje działania, angażując do tego miejscową społeczność. To dotacje w wysokości kilku tysięcy złotych, które trafiają wprost do autorów pomysłów. Organizacje przygotowują najpierw proste wnioski, opisując, co i dlaczego chcą zrobić. Wnioski są oceniane i komisja wybiera najlepsze.

„Przystań” przekazała w ten sposób ponad 600.000 zł, które wzmocniły organizacje i lokalny kapitał społeczny. To wiele skwerów, klubów, wiat przystankowych na wsiach, ale i warsztatów, festynów, szkoleń, wyjazdów.
– Działaj Lokalnie to także dobry start dla wielu organizacji, które chcą pójść do przodu – mówi prezes „Przystani”.
– Organizacje uczą się zdobywać, wydawać i rozliczać środki zewnętrzne. Gdy idzie im to sprawnie, powinni planować większe inicjatywy i sięgać po większe środki.

CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
Druga forma wsparcia organizacji to Centrum Organizacji Pozarządowych – miejsce, gdzie inne organizacje mogą otrzymać wsparcie informacyjne, czy szkoleniowe. W tym roku COP zorganizuje też spotkania sektora pozarządowego we wszystkich gminach powiatu iławskiego, poświęcone bieżącym problemom organizacji. COP może pomóc przy tworzeniu organizacji pozarządowej, w jej rozwoju itp.

ZAKTYWIZOWAĆ NIEAKTYWNYCH
Inny, ważny obszar aktywności „Przystani”, to aktywizacja osób nieaktywnych zarówno społecznie, jak i zawodowo. Stowarzyszenie korzysta tu ze środków unijnych, proponując różnego rodzaju przedsięwzięcia, kierowane do osób znajdujących się w takiej sytuacji.

– Na bazie takich działań w 2014 roku powstała Spółdzielnia Socjalna Horyzonty – wyjaśnia Arkadiusz Karpiński. – To instrument, którego nam brakowało. Dzięki spółdzielni możemy aktywizować jeszcze szybciej, po prostu dając pracę osobom wcześniej nieaktywnym, bezrobotnym.

PRACA Z SENIORAMI

Od ponad 3 lat „Przystań” pracuje też z seniorami. Wraz z Federacją FOSA lub samodzielnie organizuje wspólne spotkania integracyjne, tematyczne, warsztaty, wyjazdy i wyjścia kulturalne (kin, teatr, opera), historyczne, wyjazdy rekreacyjne, urodziny seniorów.
– Osób starszych, przebywających na emeryturze jest coraz więcej. Budzik już rano nie dzwoni, pojawia się wolny czas, a oferta dla starszych jest uboga – mówi Arkadiusz Karpiński. – Nie ma też niestety wystarczających możliwości zdobycia środków zewnętrznych na ten cel, również ze środków lokalnych samorządów. Jako „Przystań” apelujemy, aby samorządy dostrzegły tę coraz liczniejszą grupę.






PRZYSTAŃ JAKO MIEJSCE PRACY
„Przystań” jest zatem również miejscem pracy. Aby wdrażać wszystkie te działania potrzeba ludzi. Ludzi nietuzinkowych, otwartych i kreatywnych.

– Sami musimy zdobyć środki na te działania, sięgając po dostępne dla nas źródła prywatne, czy publiczne, w tym unijne – wyjaśnia Arkadiusz Karpiński.
– Nie jest to łatwe. Wymaga to od nas określonych umiejętności, ale i skrupulatności, jasnych celów, dobrego planowania i zarządzania. Pracując w stowarzyszeniu mamy jednak poczucie, że jesteśmy dla siebie… sterem, żeglarzem i okrętem.

Życie Powiatu Iławskiego

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B