Załoga z Iławy walczy o zwycięstwo w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej

2017-06-29 11:43:22(ost. akt: 2017-06-29 12:13:37)
MOS Iława Sailing Event w akcji

MOS Iława Sailing Event w akcji

Autor zdjęcia: archiwum załogi

— To prestiżowe zawody, które są coraz bardziej popularne i jest o nich głośno w mediach. Nie ma co się dziwić: w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej startują najlepsze załogi w kraju reprezentujące swoje kluby — mówi iławianin Karol Górski. Jego ekipa MOS Iława Sailing Event po dwóch eliminacjach zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Cztery najlepsze załogi mają awansować do europejskiej Ligi Mistrzów.
Pomysł na zorganizowanie Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej został zaczerpnięty z zachodu Europy, gdzie regaty w takiej formule odbywały się już dużo wcześniej.
— Do PEŻ zgłaszają się załogi reprezentujące swoje kluby, my oczywiście pływamy jako MOS Iława. Najlepsze ekipy z kraju walczą o tytuł mistrza Polski na bardzo szybkich łodziach klasy Delphia24 Sport oraz Tom28, które można przyrównać do samochodów rajdowych startujących w WRC — tłumaczy Karol Górski.

Iławianin, wychowanek Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, jest sternikiem na pokładzie. Załogę tworzą jeszcze Jakub Gotowicki (trymer grota), kolejny iławianin Marcin Tkaczyk (trymer żagli przednich, także wychowanek MOS-u) oraz Mikołaj Gielniak (dziobowy).

Na sezon 2017 składają się cztery eliminacje. Podczas każdej z nich dochodzi do kilkunastu wyścigów, a po każdym załogi przesiadaj się na inne jednostki.
— W ten sposób zachowane są równe szanse na zwycięstwo jeśli chodzi o sprzęt. Nie ma sytuacji, że wykorzystywana jest przewaga technologiczna. Jak łatwo się domyślić, wpływ na zwycięstwo mają takie aspekty jak umiejętności sternika i załogantów, zgranie załogi oraz taktyka i strategia. Nie ma więc przypadków ani sytuacji, że wygrywa kiepska drużyna pływająca na super sprzęcie — dodaje Górski.

Do tej pory odbyły się dwie eliminacje. Inauguracja w wykonaniu MOS Iława Sailing Event wypadła znakomicie: nasza załoga wygrała regaty w Sopocie i automatycznie wskoczyła na pierwsze miejsce w generalce. Po ostatnim starcie MOS spadł jednak na drugą pozycję.
— Druga runda eliminacji odbyła się w Świnoujściu. Warunki do pływania były trudne, panowała pogoda lekko sztormowa, wiatr wiał z siłą 6 w skali Beauforta. Zajęliśmy w niej drugie miejsce i walczymy dalej o mistrzostwo Polski — relacjonuje Górski.
Kolejne regaty odbędą się w Gdyni w dniach 19-20 sierpnia, a koniec sezonu i finałowe wyścigi zaplanowano na początek września (Szczecin).

Górski mówi jeszcze o specyfice tego typu wyścigów.
— Linia startu jest bardzo krótka, a błąd popełniony na pierwszych metrach może dużo kosztować. Chwila nieuwagi lub zła decyzja może skutkować tym, że już tracimy do przeciwników kilkadziesiąt metrów i nie zdołamy ich dogonić. A same wyścigi są bardzo krótkie, trwają po kilka, kilkanaście minut, więc trzeba się sprężać i być czujnym — zauważa iławianin.

•••
W Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej startuje jeszcze jedna załoga z województwa warmińsko-mazurskiego. To Junga Olsztyński Klub Żeglarski. Sternikiem jest Szymon Jabłkowski, rolę taktyka i trymera grota pełni Piotr Małecki, trymerem żagli przednich jest Filip Bińkowski a dziobowym Aleksander Jankowski. OKŻ jest na razie na piątym miejscu w PEŻ, ze sporą stratą do czołowej czwórki.

— A wszystko przez bardzo nieudane dla nas regaty w Sopocie, gdzie pływaliśmy źle, do tego łapaliśmy kary, bo zaliczyliśmy dwa falstarty — mówi sternik Jabłkowski.
— W Świnoujściu zaprezentowaliśmy się już dużo lepiej, do podium i wyprzedzenia załogi Karola Górskiego zabrakło nam dwóch punktów. Walczy jednak dalej, podczas startów w Gdyni i Szczecinie postaramy się odrobić straty i wejść do pierwszej czwórki, co wiązałoby się z awansem do europejskiej Ligi Mistrzów — planuje już najważniejszy na pokładzie w olsztyńskiej załodze.

KLASYFIKACJA REGAT W ŚWINOUJŚCIU
1. Jacht Klub Kamień Pomorski JKKP 31 pkt
2. PMT TŻR Szczecin TŻR 50 pkt
3. MOS Iława MOS 52 pkt

4. Junga Olsztyński Klub Żeglarski OKŻ 53 pkt
5. Yacht Club Sopot YCS 55 pkt
6. Podlaski Żeglarski Klub Sportowy Dżygit Białystok 72 pkt
7. JKM Gryf Gdynia 77 pkt
8. Yacht Club Sztag AWF Katowice 79 pkt

Klasyfikacja generalnej PEŻ po 2 rundach:
1. Jacht Klub Kamień Pomorski 3 pkt
2. MOS Iława Sailing Event 4 pkt
3. PMT TŻR Szczecin 6 pkt

4. Yacht Club Sopot YCS 8 pkt
5. Junga Olsztyński Klub Żeglarski OKŻ 15 pkt
= Yacht Club Gdańsk YCG 15 pkt
= JKM Gryf Gdynia JKM 15 pkt
8. PŻKS DŻYGIT Białystok 16 pkt
9. YC Sztag AWF Katowice 17 pkt
10. Legia Warszawa 18 pkt
11. Klub Port Mechelinki KPM 20 pkt
12. Jacht Klub Wielkopolski Poznań 25 pkt

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


Iławska załoga wygrała do tej pory jedną eliminację PEŻ

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5