Ulica Jagiellończyka bohaterką dzisiejszej wycieczki „Historia jednej ulicy”

2017-04-28 13:59:52(ost. akt: 2017-04-28 13:34:14)

Autor zdjęcia: archiwum www.ilawasprzedlat.pl

Osiemnasta wyprawa z cyklu „Historia jednej ulicy” odbędzie się w piątek 28 kwietnia, tym razem badacze i miłośnicy historii Iławy poznają tajemnice ulicy Jagiellończyka.
O historii tej krótkiej i niepozornej dziś ulicy można by mówić godzinami. To tam – przy dawnej Ober-Wallstraße – znajdowały się przepiękne kamienice, z secesyjnymi i neobarokowymi zdobieniami, tam znajdowało się jedno z pierwszych miejskich przedszkoli, tam w 1899 roku wybudowano nowoczesną gazownię, tam też – już po wojnie – uruchomiono pierwszy w mieście sąd.

Dziś najważniejszym obiektem przy ulicy Jagiellończyka jest budynek poczty, oddany do użytku w 1900 roku. Na jego zapleczu znajduje się nieco zapomniana zabytkowa stróżówka.
W trakcie wycieczki zaprezentowane zostaną przedwojenne fotografie ulicy Ober-Wallstraße oraz pochodzące z różnych okresów zdjęcia dzisiejszej poczty.

Kwietniowa wycieczka z cyklu „Historia jednej ulicy” rozpocznie się o godzinie 17:30. Zbiórkę uczestników przewidziano przy rzeźbach na terenie parku miejskiego. Wyprawa zakończy się przy cerkwi św. Jana Apostoła.

Nietypowy termin kwietniowej wycieczki jest odpowiedzią na prośby iławian, którzy obecnie mieszkają poza miastem, a nad Jeziorakiem spędzą tzw. „majowy weekend”.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: www.ilawasprzedlat.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5