Tym razem miłośnicy historii odkryją tajemnice średniowiecznej Iławy

2017-03-10 09:39:28(ost. akt: 2017-03-10 13:15:42)
Plakat promujący wycieczkę

Plakat promujący wycieczkę

Dawniej była to jedna z najważniejszych ulic w mieście. Do dziś do końca nie wiadomo, dlaczego nazwano ją ulicą Zamkową. Czy dlatego, że prowadziła do miejsca, w którym w czasach średniowiecza stał dwór prokuratorów krzyżackich? A może zamek? Odpowiedź na to i wiele innych pytań padnie już 11 marca – w trakcie najbliższej pieszej wycieczki po Iławie.
Będzie to już siedemnasta wyprawa z cyklu „Historia jednej ulicy”. Tym razem regionaliści Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zabiorą mieszkańców na wyprawę do średniowiecznej Iławy.

Celem wycieczki będzie jedyna zachowana furta w murze miejskim, o istnieniu której wie niewielu mieszkańców. Podobnie jak i o samym fragmencie gotyckiego muru, który w tym jednym miejscu zachował się na odcinku kilkunastu metrów.

— Dzięki uprzejmości Ojców Oblatów przejdziemy na jego drugą stronę. Teren ten jest na co dzień niedostępny. Będzie to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, jak wygląda gotycki kościół od strony południowej — informuje Michał Młotek.

Zanim jednak uczestnicy wycieczki dojdą do centrum średniowiecznej Iławy, przewodnicy przybliżą kilka innych historii.
— Opowiemy między innymi o zabójstwie Karla Freyburgera, którego imieniem po 1933 roku nazwano dzisiejszą ulicę Niepodległości i o sklepie Otto Estnera, wydawcy „Dt. Eylauer Zeitung” i właścicielu popularnego sklepu z pamiątkami — mówi Dariusz Paczkowski. Całość zilustrowana zostanie kilkunastoma zdjęciami dawnej Iławy.

Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę 11 marca. Zbiórka uczestników zaplanowana została przy miejskim ratuszu o godzinie 14:00. Wycieczka potrwa do godziny 15:30.

To nie jedyna atrakcja dla mieszkańców przygotowana na ten miesiąc przez Internetowe Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl. Pod koniec marca w Galerii Jeziorak otwarte zostanie mobilne muzeum, w którym obejrzeć będzie można oryginalne eksponaty związane z dawną Iławy, a także zobaczyć nieznane do tej pory zdjęcia miasta. O szczegółach tego przedsięwzięcia będzie można usłyszeć w trakcie sobotniej wycieczki.

źródło: www.ilawasprzedlat.pl

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5