„Czapla”, „Hotelowa” czy „Parkowy”? O tym, gdzie spędzano czas w Iławie pół wieku temu…

2017-01-26 17:51:26(ost. akt: 2017-01-26 14:12:20)
Bar Parkowy przy ul. Niepodległości. Poznajecie, który to budynek?

Bar Parkowy przy ul. Niepodległości. Poznajecie, który to budynek?

Autor zdjęcia: archiwum portalu "Iława sprzed lat"

Czy pół wieku to dużo? Patrząc na to, jak bardzo zmieniła się Iława w ciągu ostatnich 50 lat, można by zaryzykować stwierdzenie, że tak. Publikacje o mieście, które wydawano na przełomie lat ’60 i ’70 tylko utwierdzają nas w tym przekonaniu.

W 1971 roku ukazał się „Informator adresowy” dla turystów i mieszkańców, w którym znaleźć można było podstawowe informacje o mieście. Całość podzielono na kilka działów: „Obsługa ruchu turystycznego i noclegi”, „Obsługa samochodów”, „Komunikacja”, „Obiekty kulturalne i rozrywkowe”, „Gastronomia” oraz „Administracja”.
I tak, na początku lat ’70, w czasach kolonii i wczasów zakładowych, w Iławie obsługą ruchu turystycznego zajmowały się Powiatowy Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku, który mieścił się przy ulicy Kościuszki 31a. Ośrodek pośredniczył w wynajmie kwater prywatnych w Iławie i Siemianach, campingów w Makowie, Sarnówku i na Wielkiej Żuławie oraz pól namiotowych w Iławie.

Organizacją i obsługą wycieczek zajmowało się z kolei Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego Oddziału PTTK, które rezydowało przy ulicy Kościuszki 23. Tam też znajdował się punkt Informacji Turystycznej. Przy ulicy Sienkiewicza 24 znajdował się Ośrodek Turystyki Wodnej PTTK. Tam można było wypożyczyć sprzęt wodny i rowery, zasięgnąć informacji w punkcie IT oraz skorzystać z miejsc noclegowych w pawilonach.

W tym czasie w Iławie, przy ulicy Chodkiewicza 3, funkcjonował też lokalny oddział „Przedsiębiorstwa Turystycznego Warszawa-Olsztyn”. Pracownicy oddziału zajmowali się obsługą ruchu turystycznego, wynajmem kwater prywatnych, organizacją i obsługą wycieczek. Zarządzali też plażą, dysponowali sprzętem wodnym. Z kolei przy ulicy Wojska Polskiego 14 mieścił się Fundusz Wczasów Pracowniczych. Pośredniczył on w wynajmie kwater prywatnych oraz organizacji żywienia w barze „Parkowym” przy ulicy Niepodległości 1. Jedyny w tym czasie hotel – „Hotel Miejski” – funkcjonował przy ulicy Niepodległości 4....
Michał Młotek

Cały tekst przeczytasz na portalu internetowym www.ilawasprzedlat.pl [LINK DO ARTYKUŁU].
Dziękujemy jego twórcom za możliwość skorzystania z artykułu.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5