Piętnasta „Historia jednej ulicy” dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy


2017-01-04 10:21:44(ost. akt: 2017-01-04 10:36:39)
Przy ulicy Królowej Jadwigi przed i po wojnie mieściła się mleczarnia, dziś jest tu galeria handlowa Jeziorak

Przy ulicy Królowej Jadwigi przed i po wojnie mieściła się mleczarnia, dziś jest tu galeria handlowa Jeziorak

15 stycznia – po raz pierwszy w tym roku i po raz piętnasty od początku cyklu – odbędzie się piesza wycieczka w ramach „Historii jednej ulicy”.
Termin styczniowej wyprawy nie jest przypadkowy. Odkrywanie tajemnic Iławy połączone zostanie bowiem ze zbiórką na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Razem z uczestnikami wycieczki powędrują wolontariusze WOŚP, a każdy, kto do orkiestrowej puszki wrzuci kwotę co najmniej 10 zł otrzyma od organizatorów oryginalny przedwojenny porcelanowy kapsel z iławskiego browaru lub reprodukcję starej pocztówki.

W tym roku odbywa się już 25 finał WOŚP, a środki zbierane są na rzecz ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

••• Będzie to już piętnasta wycieczka, przygotowana przez iławskich regionalistów w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”. Do tej pory uczestnicy wypraw odkrywali tajemnice ulic Sienkiewicza, Kościuszki, 1 Maja, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego, Niepodległości, Biskupskiej, Jagiełły, Konstytucji 3 Maja, Wojska Polskiego, Mazurskiej i Chodkiewicza, Mickiewicza, Bulwaru Jana Pawła II i Alei Pojednania oraz Ostródzkiej.

Styczniowa „Historia jednej ulicy” skupi się na odkrywaniu tajemnic ulicy Królowej Jadwigi. Wyprawa rozpocznie się o godzinie 14:00 przy galerii „Jeziorak” – na placu od strony pomostu „Ilavii”, a zakończy przy budynku Nadleśnictwa Iława.

Wycieczka dawną Bahnhofstraße (wcześniej Löbauerstraße) będzie okazją do przybliżenia historii najważniejszych obiektów, które znajdowały się przy trasie, łączącej centrum miasta z dworcem.
– Przy dzisiejszej ulicy Królowej Jadwigi przed wojną funkcjonowały dwa duże hotele: Central i Deutsches Haus. Tam też znajdowały się słynne iławskie sklepy, między innymi duży sklep z tytoniem, którego właścicielem był Bruno Rau – mówi Michał Młotek.

– Nie zapomnimy też o powojennej historii tej ulicy, a więc o takich obiektach jak legendarna „Jezioranka” czy „Krzyś” – dodaje Dariusz Paczkowski. – Wycieczkę zakończymy przy budynku Nadleśnictwa Iława, gdzie dawniej znajdowało się dowództwo okręgu wojskowego.

••• Warto dodać, że cykl wycieczek „Historia jednej ulicy”, organizowanych przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego pod szyldem Internetowego Muzeum Iławy, nagrodzony został w 2016 roku przez Generalnego Konserwatora Zabytków w konkursie na najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie. O inicjatywie iławskich regionalistów można było niedawno posłuchać na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5