Kamienica przy ul. Królowej Jadwigi 12a niedługo zniknie z panoramy Iławy [ZDJĘCIA]

2016-12-20 17:09:02(ost. akt: 2016-12-20 17:15:12)
Kamienica przy ul. Królowej Jadwigi 12a, widok od strony ul. Sobieskiego

Kamienica przy ul. Królowej Jadwigi 12a, widok od strony ul. Sobieskiego

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

— Ten budynek znajduje się w tragicznym stanie, niedługo pewnie i tak otrzymalibyśmy decyzję o przymusowej rozbiórce — mówi Wiesław Pieńczewski z wydziału zarządzania infrastrukturą miejską, środowiskiem i mieniem komunalnym w iławskim ratuszu. A kamienica przy ul. Królowej Jadwigi 12a jest dopiero na początku listy budynków, które wkrótce obrócą się w gruz.
Budynek ten sąsiaduje bezpośrednio (ściana w ścianę) z dużo młodszym blokiem przy ul. Jana III Sobieskiego 1, w którym znajduje się nasza redakcja. Jak się okazuje, to właśnie podczas budowy tego drugiego stan kamienicy pogorszył się.
— Podczas budowy bloku ściana budynku przy ul. Królowej Jadwigi 12a zaczęła pękać. Musieliśmy wówczas zastosować doraźne środki, dzięki którym udało się zatrzymać dalsze niszczenie, jednak jego stan i tak jest tragiczny. W tym budynku nie mogą już mieszkać ludzie — mówi Wiesław Pieńczewski.


Aktualnie przy ul. Królowej Jadwigi 12a już nikt nie mieszka. Jak nam przekazał szef wydziału zarządzania infrastrukturą miejską, środowiskiem i mieniem komunalnym, rodziny zostały przeniesione do nowych mieszkań przy ul. Dąbrowskiego 42b.

Budynek nie popadł w ruinę w ciągu ostatnich miesięcy czy lat, ten proces trwał oczywiście przez dekady. W sporządzonym w 2013 roku dokumencie "Aktualizacja raportu: Gminna ewidencja zabytków Gminy Miejskiej Iława" budynek opisany jest jako kamienica murowana, a powstał w latach 20/30-tych ubiegłego wieku. W opisie czytamy także: "stan średni, obiekt wymaga prac remontowych". Urząd miasta nie ma pieniędzy na tak kosztowne remonty, więc budynek trzeba wyburzyć. Jak jednak wspomnieliśmy, jest on — a właściwie jego południowa część — zabytkiem. Dlatego też wszelkie prace trzeba konsultować z konserwatorem zabytków.

— Jeszcze w tym roku dojdzie do spotkania z konserwatorem zabytków, po którym będziemy więcej wiedzieć na temat kolejnego etapu. Jeśli wszystko potoczy się dobrze, to niedługo złożymy w starostwie powiatowym wniosek o wyburzenie, a następnie przystąpimy do prac rozbiórkowych — mówi Pieńczewski.

Może blok, może parking...
— Na razie kamienica nie jest więc wyburzana, bo też nie mamy na to zgody. Ograniczyliśmy się tylko do wymontowania stolarki okiennej, która w przyszłości może się przydać — dodaje pracownik UM Iława, którego uwagę zwróciliśmy na zabytkowe drzwi prowadzące do klatki schodowej starszej części kamienicy (zdjęcie w galerii). Wiesław Pieńczewski zapowiedział, że one także zostaną wymontowane i zapewne przydadzą się w innym miejscu.

A co powstanie na placu po tym budynku?
— Prawdopodobnie spółdzielnia mieszkaniowa Przyszłość postawi tu budynek mieszkalny, być może także połączony z blokiem przy Jana III Sobieskiego 1. Jeśli nie, to jest to także alternatywa na stworzenie w centrum miasta nowego parkingu — odpowiada Pieńczewski.

To dopiero początek
Jak się okazuje, taki smutny los czeka więcej iławskich budynków (także przedwojennych) należących do zasobów miejskich. Zbigniew Pawłowski, prezes Iławskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, zapowiada, że kolejna na liście do wyburzenia jest kamienica przy ul. Wojska Polskiego 24. Następnie m.in. ciąg niskiej zabudowy przy ul. Jasielskiej (przy komendzie powiatowej policji — ma tu powstać blok mieszkalny ITBS z 64 lokalami), czy budynki przy ul. Polnej. Lista jest długa. Inny los spotka natomiast opisywaną przez nas w cyklu "Zabytki Iławy" kamienicę przy ul. Ostródzkiej 2.
— Ten akurat budynek zostanie sprzedany — zapowiada Pawłowski.

— Wszelkie prace oczywiście będą prowadzone w porozumieniu z konserwatorem zabytków. Budynki nadające się do remontu, w miarę naszych możliwości, będziemy odnawiać. Natomiast te pozostałe, już bardzo zniszczone, będą rozbierane, a mieszkańcy przesiedlani — dodaje prezes ITBS.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. LIPO #2140192 | 89.228.*.* 21 gru 2016 07:49

    Budowanie w tym miejscu kolejnego bloku jest bez sensu.A gdzie ewentualni mieszkańcy będą parkować?Podzerzyć dojazd do osiedla powyżej i zrobić parking, nawet dwupoziomowy.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5