Początki Mechanika, czyli od kotleta do tokarki [ZDJĘCIA Z LAT 30-tych]

2016-10-16 15:00:00(ost. akt: 2016-10-16 11:09:47)
Budynek dzisiejszego Mechanika zaprojektował architekt U. Lemm pochodzący z Królewca. W efekcie powstała doskonale wyposażona szkoła, zresztą z ciągle rozbudowywanym zapleczem

Budynek dzisiejszego Mechanika zaprojektował architekt U. Lemm pochodzący z Królewca. W efekcie powstała doskonale wyposażona szkoła, zresztą z ciągle rozbudowywanym zapleczem

Autor zdjęcia: Internetowe Muzeum Iławy/ zbiory Michała Młotka

Przypominamy, że w tym roku Zespół Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie obchodzi okrągłe urodziny. Popularny Mechanik ma już 70 lat. W piątek (14. października) odbyły się uroczystości z tym związane, a wieczorem absolwenci i przyjaciele placówki bawili się na balu w Karczmie Łabędź. Dariusz Paczkowski (historyk, przewodnik terenowy) przygotował nam specjalnie na tę okazję historię szkoły.
Opowiada Dariusz Paczkowski
— Pozwólcie Drodzy Absolwenci i Nauczyciele związani od 70 lat z Zespołem Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie, że złożę Państwu serdeczne życzenia z okazji dostojnego jubileuszu Waszej szkoły. Święto poważne, ale pierwszą część opowieści o szkole zacznę trochę na wesoło.

A teraz, jak to się wszystko zaczęło...?
Cofamy się do I połowy XX wieku. W roku 1928 miasto przejęło zagrożoną likwidacją prywatną szkołę pani Sturckow założoną w 1874r. Była to szkoła żeńska, mająca statut szkoły średniej, choć w nazwie dość trudnej do dosłownego przetłumaczenia miała wyrazy ,,hohere Tochterschule '' czyli... wyższa szkoła.


Po przejęciu przez miasto przemianowano ją na Liceum Miejskie. Początkowo nauka odbywała się w starych pomieszczeniach w nieistniejącym budynku przy dzisiejszej ulicy Biskupskiej. Na potrzeby tej szkoły miasto przejęło koszary, a właściwie to co pozostało po spalonych koszarach 3 szwadronu pułku kirasjerów. Nastąpiło to formalnie w roku 1937.

Budynek zaprojektował architekt U. Lemm pochodzący z Królewca. W efekcie powstała doskonale wyposażona szkoła, zresztą z ciągle rozbudowywanym zapleczem. I tak w 1939 r. powstały kuchnie i szwalnie, zaś w sąsiedztwie ogrodu szpitalnego utworzono warzywnik na potrzeby szkoły. Po zakończeniu przebudowy zmieniona została również nazwa z Liceum Miejskiego na Żeńską Szkołę Średnią- Gospodarstwa Domowego.

Warto tu dodać i zaznaczyć, że absolwentki tej szkoły - maturzystki - były uprawnione do podejmowania studiów uniwersyteckich. O ile w liceum było ich od 130 do 150, to w nowej szkole średniej 200. Dyrektorem tej szkoły od chwili jej powstania do końca był pan Steinbach, z tym, że gdy został powołany do wojska, jego obowiązki przejęła pani Charlotte Hermann.
Jakie były powojenne losy szkoły i budynku? To już za dwa tygodnie.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5