Pożegnaliśmy Eugeniusza Chomika wieloletniego radnego, pedagoga i społecznika

2016-10-01 14:00:00(ost. akt: 2016-09-30 14:26:12)
Eugeniusz Chomik (z prawej) czuł się w szkole jak w domu

Eugeniusz Chomik (z prawej) czuł się w szkole jak w domu

Autor zdjęcia: Archiwum ZS im. Bohaterów Września 1039 roku

Mówienie o kimś w czasie przeszłym, już na zawsze przeszłym, jest trudne. Jednocześnie mówiąc „był”, myślimy „jest”, gdyż dla najbliższych, dla rodziny i przyjaciół, ale także dla znajomych czy współpracowników pan Eugeniusz Chomik wciąż jest obecny duchem.

Pan Eugeniuszem dał się poznać jako człowiek serdeczny, twórczy, oddający się w pełni danemu przedsięwzięciu. Bo przecież jego życie zawodowe to same wyzwania. Zaczął w roku 1965 od Szkoły Podstawowej w Tynwałdzie jako nauczyciel i już dwa lata później objął stanowisko kierownicze. Podobnie było ze szkołą w Gdakowie, której był dyrektorem oraz z placówkami oświatowymi w Prabutach, w których powierzono mu funkcję zastępcy dyrektora.
Wieloletnia przygoda z Budowlanką

Przygodę z Budowlanką, pan Eugeniusz rozpoczął 40 lat temu – od 1 września 1976 roku do końca sierpnia 1984 roku kierował szkolnym internatem. Na 6 lat rozstał się z tą funkcją, gdyż powierzono mu odpowiedzialne stanowisko w mieście. Do Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku powrócił w roku 1990, najpierw pracował jako zastępca kierownika warsztatów szkolnych, 7 lat później ponownie jako kierownik internatu. Na emeryturę pan Eugeniusz odszedł w roku 2008, ale jeszcze przez dwa lata nie rozstawał się w internatem, jako wychowawca.

Liczne nagrody i odznaczenia
Potwierdzeniem rzetelności i odpowiedzialności w życiu zawodowym stały się liczne nagrody i odznaczenia. Warto wspomnieć o tych najważniejszych: dwie Nagrody Ministra, trzy Nagrody Kuratora Oświaty i Wychowania, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Honorowa Odznaka „Zasłużony dla Warmii i Mazur”.

Wymagający, ale koleżeński i dowcipny
Profesjonalizm i zaangażowanie pana Eugeniusza podkreślają także jego współpracownicy. Dla wychowawców internatu stał się wzorem przełożonego – z jednej strony wymagającego, z drugiej – koleżeńskiego, wyrozumiałego i dowcipnego. Jako kierownik internatu sprawnie organizował jego działalność, angażował się w jego modernizację, był również prawdziwym wychowawcą pokoleń. Zawsze blisko młodzieży, rozumiał ją i kochał. Potrafił skutecznie uaktywniać wychowanków, rozwijając samorządność w internacie. Znał sytuację i problemy życiowe uczniów, tworzył dla nich grupy wsparcia, koła zainteresowań, zachęcał do twórczej aktywności.

Internat traktował jak swój drugi dom
Sam był najlepszym przykładem takiej postawy – internatu nie traktował bowiem tylko jako miejsca pracy, internat stał się dla niego drugim domem. Spędzał w nim prawie każde popołudnie, zawsze zainteresowany sprawami wychowanków i problemami wychowawców. To właśnie wychowawcy pamiętają, z jaką radością i sentymentem wrócił do internatu po kilkuletniej przerwie. Zapamiętany zostanie także jako po prostu, czy raczej aż, dobry człowiek.


Rada i Zarząd Powiatu Iławskiego
Przewodniczący Rady ; Starosta Powiatu Iławskiego
/-/ Michał Młotek ; /-/ Marek Polański

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5