Grzybiarzu — sprawdź, gdzie w okolicach iławskich lasów możesz zaparkować swoje auto [MAPA I PORADY]

2016-09-28 13:01:57(ost. akt: 2016-09-28 13:07:24)
Jesień to czas, kiedy las zachęca swoich gości do częstszych wizyt. Możemy wtedy rozkoszować się zbiorami płodów runa leśnego. W lasach Nadleśnictwa Iława pojawiają się pierwsze grzyby: kurki, podgrzybki, prawdziwki i koźlarze, aby na jesieni w pełni, często obficie, obdarować nas swoimi „kapeluszami na trzonach”. Sezon grzybowy kończy się opieńkami.
Bogactwo płodów runa leśnego w naszych lasach jest znacznie większe, ale pamiętajmy! Zbierajmy tylko te, które doskonale znamy. Pozostałe, nieznane owoce czy grzyby, pozostawmy innym. Nie zmarnują się, zwierzęta też chętnie skosztują owoców czy grzybów. Część z nich trafi też do ptasich spiżarni.

Aby ułatwić gościom naszych lasów wizyty w leśnych ostępach, prezentujemy mapę z dostępnymi miejscami postojowymi. Pamiętajmy, że wjazd do lasu pojazdami mechanicznymi jest zabroniony.

Chcąc uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto zapamiętać i przestrzegać kilku podstawowych zasad leśnego savoir vivre:
— W lesie nie używaj ognia. Ogniska wolno palić w miejscach wyznaczonych, a poza lasami zachowaj odległość 100 m od granicy lasu. Ogień bardzo łatwo wymyka się spod kontroli, niszczy wszystko, za rok nie będziemy mieli do czego wracać.
— Jeżeli widzisz pożar alarmuj tel: 112 lub 998.
— Autem nie wjeżdżaj do lasu. Pozostaw samochód na wyznaczonych miejscach postojowych. Wjazd do lasu jest zabroniony, a pozostawione w lesie samochody często blokują przejazd służbom ratunkowym. Ktoś w lesie może potrzebować pomocy.
— Biwakuj tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Jeżeli nie wiesz gdzie, zapytaj leśniczego lub zajrzyj na portal www.czaswlas.pl
— Czytaj leśne tablice - informują o zagrożeniach, czasem pokazują, że ten fragment lasu jest niedostępny.
— Śmieci zabierz ze sobą – ślady ludzkiej obecności szpecą las, zagrażają zwierzętom.
— Obserwuj las zachowując ostrożność. Zwierzęta, które w nim mieszkają są dzikie. Będąc w lesie nie hałasujemy, nie dotykamy zwierząt, nie łapiemy ich, pozostawmy nienaruszone ich domy: mrowiska, gniazda, nory. To my w lesie jesteśmy gośćmi.
— Pies w lesie powinien być prowadzony na smyczy. Mieszkańcy lasu będą czuli się bezpieczniej, a nasze pupile wrócą razem z nami do domu z każdej leśnej wyprawy bez szwanku.
— Drzewa, rośliny i grzyby to także organizmy żywe – pozostaw je nienaruszone, nie kop ich i nie zrywaj. Zbieraj tylko te owoce i grzyby, które doskonale znasz. Nie warto ryzykować zatrucia.
— Aby lepiej chronić rośliny i zwierzęta poznaj je! Znając wygląd roślin i zwyczaje zwierząt bardziej zadbamy o nasze środowisko.
— Jeżeli według Twojej oceny istnieje niebezpieczeństwo dla lasu informuj służbę leśną lub policję.

Stałym zakazem wstępu do lasu objęte są:
uprawy leśne do 4 m wysokości;
powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne;
ostoje zwierząt;
źródliska rzek i potoków;
obszary zagrożone erozją;

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Alina #2075502 | 188.146.*.* 28 wrz 2016 21:59

    A leśniczy jego rodzina i znajomi mogą wjechać do lasu parkować natychmiast szerokich na 12 metrów drogach pożarowych i to jest ok? Leśnicy palą ogniska wypalając pozostałości po ścina i to jest ok? Czyje to są lasy no czyje??

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5