Z wizytą u fizjoterapeuty: Przede wszystkim nie zaszkodzić

2016-05-30 17:01:33(ost. akt: 2016-05-30 17:36:55)

Autor zdjęcia: pixabay.com

W poprzednim odcinku wtajemniczyliśmy troszeczkę Państwa w metodologię obranego przez nas kierunku publikacji. Dziś chciałbym Państwu przedstawić czym zajmuję się fizjoterapeuta. Otóż, fizjoterapeuta to osoba, która powinna chcieć, umieć i zrobić wszystko, żeby pomóc rehabilitowanej osobie. Jak to mnie w szkole uczono: przede wszystkim nie zaszkodzić!
Hmmm, bardzo okrojony zakres działania… (moim zdaniem to za mało). Jednak ,,dzięki” obecnemu systemowi opieki medycznej w naszym pięknym kraju, niestety nieraz nawet to się nie udaje.
Dlaczego? A dlatego, że lekarzem bez odpowiednich studiów nie możesz zostać, ratownikiem medycznym również, podobnie jak ktoś chce zostać pielęgniarką/pielęgniarzem. Tymczasem zakres usług fizjoterapeuty może wykonywać osoba bez wykształcenia, bez doświadczenia, po kilkunastogodzinnym kursie.

Kolejne pytanie dlaczego?
Ponieważ mimo zgody naszego prezydenta i jego podpisu pod ustawą, obecna władza dalej nie chce wprowadzić ustawy o zawodzie fizjoterapeuty i chce odroczyc jej wejście w życie na prawie 2 lata. Ale skończmy ten temat polityczny, bo zaraz ktoś może się mocno rozzłościć:) Osoby ciekawe politycznych wywodów odsyłam na mojego fanpage’a, tam znajdziecie parę szczegółów poświęconych ustawie o zawodzie fizjoterapeuty.

Wielokrotnie odbieram telefon i słyszę: Czy Pan masuje? Wtedy pytam: chce Pan/i masaż, czy ma Pan/i konkretny problem i chęć jego zwalczenia?
Niestety jeszcze duża liczba osób jak słyszy ,,fizjoterapeuta”, myśli ,,masażysta”. Masaż jest dziedziną, która jest również często i gęsto używana przez fizjoterapeutę, jednak dobry fizjoterapeuta powinien wiedzieć, że to nie wystarczy. Bo z masażem jest tak jak z tabletką przeciwbólową na zęba: czy po jej zażyciu wyleczymy zęba? Odpowiedź jest prosta i powszechnie znana: NIE!!! Trzeba udać się do dentysty.

Tak samo jest z masażem, jest on jak najbardziej dobry i skuteczny, jednak jeżeli chcemy komuś pomóc na dłuższą metę to należy sprawdzić dlaczego boli, co jest przyczyną bólu i wprowadzić odpowiedni tryb postępowania (ćwiczenia, edukacja pacjenta itd.) a nie zaleczać tylko jedynie objawy.

Myślę, że tu powinienem postawić kropkę, bo dostanę od redakcji opr za to, że zajmuję za dużo miejsca;) a ja bym mógł na ten temat pisać i pisać, i pisać… Ale to w następnych tygodniach. Pozdrawiam i do napisania.


Łukasz Kamiński, fizjoterapeuta z Iławy


Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5