Pomysł na weekend – Kanał Jerzwałdzki i okolice

2016-04-30 15:01:28(ost. akt: 2016-04-30 12:56:54)
Kanał Jerzwałdzki

Kanał Jerzwałdzki

Autor zdjęcia: Arch. portu

Cykl spotkań „Porozmawiajmy o Jezioraku”, które raz w miesiącu odbywają się w Porcie Śródlądowym w Iławie, to nie tylko okazja do dyskusji na temat okolic najdłuższego jeziora w Polsce i wymiany informacji. Dla jednych stały się one inspiracją do planowania własnych wędrówek po powiecie iławskim, dla innych – prawdziwą kopalnią wiedzy o okolicy, w której mieszkają.
Do tej pory odbyły się trzy spotkania z cyklu – w lutym „Nietypowe atrakcje Jezioraka”, w marcu „Jeziorak – Kanał Dobrzycki – Ewingi” i w kwietniu „Atrakcje szlaku Kanału Elbląskiego”. W rolę ekspertów wcielili się Marian Jurak – przewodnik po Warmii i Mazurach, Krystyna Kacprzak – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej i Cezary Wawrzyński – autor książek o Kanale Elbląskim. Jeszcze w maju odbędzie się spotkanie poświęcone nieodkrytym zakątkom Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Poprowadzi je Alina Rodziewicz.


Kanał Jerzwałdzki wzbudził najwięcej emocji

Spośród wszystkich miejsc, które przybliżono uczestnikom do tej pory w trakcie spotkań, największe emocje wśród słuchaczy wzbudził tajemniczy Kanał Jerzwałdzki – obiekt, który powstał w latach ’30 XX wieku. Ta jedna z najbardziej zagadkowych budowli na Pojezierzu Iławskim bierze swój początek na terenie wsi Jerzwałd, w zachodniej części Jeziora Płaskiego i na odcinku prawie 2,5 km. biegnie najpierw w kierunku zachodnim, a później południowo-zachodnim, łącząc jezioro Twaruczek z jeziorem Zdryńskim i kończąc się nagle groblą pośrodku lasu. I chyba ten fakt budzi dziś najwięcej emocji. Od kilku lat trwają bowiem dyskusje o niejasnym przeznaczeniu kanału. Jedni stoją na stanowisku, że wybudowano go, by służył wyłącznie celom gospodarczym – np. spławianiu drewna, inni, że jego budowa podyktowana była celami militarnymi. Bez względu na to, okolice Kanału Jerzwałdzkiego to znakomite miejsce na krótsze i dłuższe spacery, a także na wyprawy kajakowe. Osobom, które chciałyby pokonać odcinek kanału kajakiem, należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że jest to trasa o podwyższonym stopniu trudności.

Rezerwat przyrody "Jezioro Gaudy"
Spacerując wzdłuż Kanału Jerzwałdzkiego warto dotrzeć do samej grobli, za którą rozpościera się obszar rezerwatu przyrody „Jezioro Gaudy”. Idealna na długie wędrówki jest też brukowana droga z Jerzwałdu do Bądz. Osoby, które zdecydują się na wyprawę do Jerzwałdu, powinny również poświęcić kilka chwil na wizytę w ogrodzie botanicznym, znajdującym się przy siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych oraz na miejscowym cmentarzu, gdzie obok przedwojennych nagrobków dawnych mieszkańców wsi spoczywa Zbigniew Nienacki – autor kultowej serii powieści „Pan Samochodzik i…”.

Spotkania można obejrzeć na YouTube
Warto dodać, że wszystkie spotkania z ekspertami cyklu „Porozmawiajmy o Jezioraku” są rejestrowane. W każdej chwili można je obejrzeć na kanale Portu Śródlądowego w serwisie YouTube. Na stronie www.port-ilawa.pl znajdują się też informacje, które pozwolą zaplanować weekendowy wypoczynek nad Jeziorakiem.

Michał Młotek

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5