Najmniej znany i zapomniany zabytek Iławy prezentuje Dariusz Paczkowski

2016-02-28 17:57:28(ost. akt: 2016-02-28 14:46:45)
Zabytkowy budynek przy ul. Wyszyńskiego 31 (zdjęcia wykonano w 2015 roku)

Zabytkowy budynek przy ul. Wyszyńskiego 31 (zdjęcia wykonano w 2015 roku)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

— Od kilku miesięcy mam niewątpliwą przyjemność prezentowania Państwu na łamach Gazety Iławskiej i portalu ilawa.wm.pl krótkich historii iławskich zabytków. Dzisiaj przedostatni obiekt, który konserwator objął opieką i ochroną prawną — mówi Dariusz Paczkowski, iławski przewodnik terenowy.
O iławskim zabytku opowiada Dariusz Paczkowski
— Na ulicy kardynała Wyszyńskiego 31 znajduje się niczym nie wyróżniający się budynek z czerwonej cegły. Jest to bodaj najmniej okazały i najmniej znany zabytek Iławy, trochę schowany i zapomniany.

W ostatnich latach XIX wieku nasze miasto przeżywało okres dynamicznego rozwoju gospodarczego. Ogromny wpływ na ten rozwój miało wojsko a precyzyjnie koszary. Do roku 1916 powstały 3 duże obiekty koszarowe: koszary Bluchera, Hindenburga i Yorcka, w których pełniło służbę około trzech tysięcy żołnierzy.

To właśnie na ich potrzeby w pobliżu koszar Hindenburga wzniesiono budynek urzędu prowiantowego. Usytuowanie nie było przypadkowe, to bliskość linii kolejowej (możliwość budowy rampy przeładunkowej) warunkowała miejsce gdzie go postawiono.

Do stacjonujących w Iławie żołnierzy koleją docierała amunicja, broń, umundurowanie i prowiant. Po wojnie istniejący budynek oszczędzony przez czerwonoarmistów /wraz z innymi już nieistniejącymi budynkami/ pełnił podobne funkcje, z tym, że już nie militarne.

Jak wspomina pan Michał Stadnicki w kompleksie budynków mieściła się siedziba firmy Technomag, później Zakłady Zbożowo-Młynarskie z siedzibą w Nowym Mieście Lubawskim, aż w końcu Zakłady Przemysłu Zbożowego.
Ciekawostka: do budynku prowadziły tory kolejowe, a zakład dysponował lokomotywą manewrową Fablok Ls 60 symbol boczny 88, która z bocznicy przetaczała składy pod sam budynek.

A co się działo w samym budynku? Pan Michał pamięta, że był to magazyn zboża, grochu ale nie tylko. W budynku mieścił się również śrutownik do zboża i roślin strączkowych.
A DZISIAJ....Budynek ocalał, przeżył zawieruchy I i II wojny. Czy przetrwa kolejne lata???OPIS KONSERWATORSKI
BUDYNEK DAWNEGO URZĘDU PROWIANTOWEGO, UL. WYSZYŃSKIEGO 31
Budynek murowany, z cegły, na kamiennych fundamentach, dwukondygnacyjny, otynkowany, przykryty dachem płaskim. Rozmieszczony na planie prostokąta, ściana frontowa sześcioosiowa, trzy ostatnie osie ujęte w ryzalit, w którym znajduje się wejście. Kondygnacje rozdzielone gzymsem dookolnym, druga podkreślona gzymsem wieńczącym. Otwory okienne i drzwiowe prostokątne, stolarka wtórna.
źródło: Aktualizacja raportu: Gminna ewidencja zabytków Gminy Miejskiej Iława

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Obcy #1942264 | 46.186.*.* 28 lut 2016 19:12

    Czy wiecie gdzie w Iławie był tłoczna oleju z rzepaku i produkcja makuchów dla cieląt. Olej był pyszny, szczególnie z chlebem maczanym

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5