Rozwiąż świąteczną zagadkę, wygraj wycieczkę z przewodnikiem po Iławie

2015-12-31 10:16:48(ost. akt: 2015-12-31 11:04:35)
Gwiazda, bardzo często występujący symbol Bożego Narodzenia. Oznacza ona Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do stajenki by złożyć dary maleńkiemu Jezusowi. Gwiazda jest wieszana praktycznie wszędzie. Nad wejściem do kościoła, do domu, do sklepów, stroi u

Gwiazda, bardzo często występujący symbol Bożego Narodzenia. Oznacza ona Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do stajenki by złożyć dary maleńkiemu Jezusowi. Gwiazda jest wieszana praktycznie wszędzie. Nad wejściem do kościoła, do domu, do sklepów, stroi u

Zabytki, zabytki, zabytki... A ludzie? A tradycje? A zwyczaje? Zabytki są bardzo cierpliwe, skoro udało im się przetrwać tyle lat, to na kolejne historie, gdzie będą głównymi bohaterami niech troszeczkę poczekają. Przypomnę tylko, że w kolejce czeka aż 179 obiektów umieszczonych w gminnej ewidencji zabytków miasta Iława. A gdzie wsie i cały powiat? Powoli, dotrzemy wszędzie. A dzisiaj o ludziach i tradycjach związanych z celebrowaniem Świąt Bożego Narodzenia.
HISTORIA I... RELIGIA. Dariusz Paczkowski, tym razem nie o zabytkach...

Wszystkie religie chrześcijańskie łączy na pewno jedno: wszyscy dostrzegają w Jezusie, który dopiero co przyszedł na świat, Zbawiciela i Boga.

ADWENT, WIGILIA I ŚWIĘTA U EWANGELIKÓW.

ADWENT od adventus- przyjście.
Czasem oczekiwania na przyjście Jezusa na świat u ewangelików jest Adwent. Jego symbolem jest wieniec z czterema świecami zapalanymi w kolejnych tygodniach Adwentu.
Ten okres to dla tej religii czas radosny a zarazem pokutny. Kolorem liturgii jest fiolet, duchowni nie ubierają komży, chodzą tylko w czerni. Obowiązuje ścisły zakaz zabaw. W śpiewach kościelnych brzmi jednak wesołe Alleluja. Do Bożego Narodzenia przygotowują wiernych nabożeństwa ,,tygodniowe". Ewangelicy dużą wagę przywiązują do modlitwy w domu. Tak jest i w tym szczególnym czasie. Modlą się przy wieńcu adwentowym, czytają teksty biblijne.

WIGILIA
Luteranie zaczynają ją od wspólnego uczestnictwa w nabożeństwie zwanym "anielskim", które swą nazwę wywodzi od zwiastowania aniołów. Po uroczystościach w kościele zasiadają do uroczystej wieczerzy wigilijnej. Przy stole zachowane jest jedno wolne nakrycie. U ewangelików na Śląsku Cieszyńskim zwiastunem wigilii są opłatki pieczone z dodatkiem cynamonu. W wielu domach przygotowuje się moczkę, wigilijny deser. Dla ewangelików Wigilia ma charakter nabożeństwa - modlitwa, śpiew, czytanie Ewangelii, ucztowanie, łamanie się opłatkiem, na koniec znowu modlitwa. Na stole musi stać krzyż i świece. Śpiewane są również kolędy. Kilka jest wspólnych z kościołem rzymsko-katolickim takich jak ,,Lulaj, że Jezuniu" czy ,,Do szopy hej pasterze".

Jednym z ważniejszych dań wigilijnych jest karp pod różnymi postaciami. Dopiero po kolacji rozdawane są prezenty, jako symbol Jezusa, największego DARU jaki dał ludziom Bóg.

PIERWSZY I DRUGI DZIEŃ ŚWIĄT
Ewangelicy pierwszy dzień świąt przeznaczają dla rodziny. Drugiego odwiedzają innych. Uczestniczą w tych dniach w mszach świętych. Często spotykają się też na Jutrzniach, nabożeństwach odprawianych wczesnym rankiem o czwartej czy piątej nad ranem.

SZOPKA
Nie należy ona do tradycji luterańskiej, ale coraz częściej lokalnie jest przejmowana przez Ewangelików. Coraz częściej także i w tej tradycji pojawiają się Jasełka.

CHOINKA
Dla Ewangelików oznacza ona wieczną zieleń, Chrystusa wiecznie żywego. Świece na choince symbolizują Chrystusa, który jest światłością świata.

GWIAZDA
Bardzo często występujący symbol Bożego Narodzenia. Oznacza ona Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do stajenki by złożyć dary maleńkiemu Jezusowi. Gwiazda jest wieszana praktycznie wszędzie. Nad wejściem do kościoła, do domu, do sklepów, stroi ulice.

ZAGADKA Z NAGRODĄ
Gwiazda ta jest znana pod nazwą "Gwiazda herrnhucka". Ile ramion ma ta gwiazda i skąd jej nazwa? Na pierwszą osobę, która zadzwoni do redakcji w poniedziałek 4. stycznia równo o godzinie 12.00 i udzieli prawidłowej odpowiedzi czeka nagroda — indywidualna wycieczka po Iławie z przewodnikiem terenowym, czyli ze mną. Numer tel. do redakcji: 89 648 77 36.

Dariusz Paczkowski
ilawa@gazetaolsztynska.pl


Nagrodą w naszym konkursie jest indywidualna wycieczka po Iławie z przewodnikiem terenowym, Dariuszem Paczkowskim, autorem artykułu o świętach u ewangelików

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Absolwent LO Iława #1894435 | 46.186.*.* 1 sty 2016 10:45

    Hej Panie! Zakaz jedzenie zbytniego i zabaw hucznych to jeszcze można znieść. Ale seksu?

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5