Stadion to nie tylko zawody sportowe. Odbywały się tu również manifestacje, parady, przemarsze...

2015-12-13 14:51:06 (ost. akt: 2015-12-13 15:00:52)
Niegdyś nad iławskim stadionem górował pomnik żołnierza niemieckiego. Dziś w tym miejscu jest pomnik orła

Niegdyś nad iławskim stadionem górował pomnik żołnierza niemieckiego. Dziś w tym miejscu jest pomnik orła

Tym razem w naszym cyklu historycznym nie będzie o zabytkach, tylko o... sporcie. Konkretnie o obiekcie przy ul. Sienkiewicza w Iławie, który służył sportowcom i nie tylko także przed II wojną światową. Historię stadionu miejskiego przybliża Dariusz Paczkowski.
Artykuł o historii stadionu ma oczywiście związek z datą 6. grudnia 1945 roku, kiedy to powstał Jeziorak Iława. Tekst o narodzinach klubu sportowego zamieściliśmy na naszym portalu internetowym i cieszył się on bardzo dużym — nawet zaskakująco dużym — zainteresowaniem.

Przeczytaj artykuł: 70 lat temu powstał Jeziorak.

Dlatego też postanowiliśmy przybliżyć historię obiektu, na którym po wojnie występowali m.in. sportowcy reprezentujący Jeziorak, a przed 1939 rokiem w piłkę nożną grała tu drużyna VfB Deutsch Eylau. Co ciekawe, zarówno z VfB jak i Jeziorakiem związane są biało-niebieskie barwy.

Poprosiliśmy Dariusza Paczkowskiego, współpracującego z naszą redakcją iławskiego przewodnika terenowego o przedstawienie historii stadionu. Znawca dziejów Iławy i okolic mocno "zapalił się" do tego pomysłu i szybko stworzył tekst, który publikujemy poniżej.


Opowiada Dariusz Paczkowski
Historia sportu w Iławie, a dawniej Deutsch Eylau nie jest długa. Chociaż gdy zechcemy pisać o iławskim stadionie to należy jego początków, czy jak kto woli genezy, szukać już w drugiej połowie XIX wieku.

Otóż wtedy Drodzy Państwo tak naprawdę znika z map naszego miasta Mała Żuława lub — zachowując poprawność historyczną czy poprawność jeżeli chodzi o nazewnictwo — Kleine Werde. Na początku lat 60. XIX wieku czynione są starania by Iławę połączyć drogami o twardej nawierzchni z innymi ościennymi miastami Prus. Zasypany zostaje wąski ciek wodny /dzisiejsza ulica Sienkiewicza i tereny stadionu/ który utrudniał komunikację w kierunku północnym.
Powstaje zatem ubita, twarda droga do Susza. Miasto zyskało atrakcyjne tereny, które postanowiono wykorzystać. Pomysł na realizację musiał zaczekać aż do lat 20. XX wieku.

Rządy burmistrza C. F. Giesego w Iławie to czas prosperity i rozwoju. Powstają liczne obiekty użyteczności publicznej, które sprawiają, że Iława staje się jednym z najpiękniejszych miast Oberlandu.
Ratusz, dzisiejszy kinoteatr, plaża miejska to niektóre ,,dzieła'' Giesego i ówczesnych władz miasta. Nie można tu pominąć oczywiście stadionu i kortów. Budowę stadionu rozpoczęto w 1922 r.. Kłopot polegał na dość grząskim gruncie, który był przeznaczony pod płytę stadionu. Z miejscem na korty nie było problemu — one były zaplanowane w tzw. Małym Lasku.

Całymi tygodniami nawożono ziemię, która miała utwardzić grunt. Jak Państwo zauważycie płyta stadionu jest w niewielkiej niecce, budowniczowie musieli zadbać by podmokły teren był zdrenowany. Toteż pewno niektórzy ze starszych mieszkańców Iławy pamiętają szuwary w miejscu dzisiejszego boiska treningowego Jezioraka za trybunami w kierunku ul. Sienkiewicza.

Stadion w latach 20. i 30. ubiegłego wieku nie służył tylko do rozgrywania zawodów sportowych. Odbywały się tam również manifestacje, parady, przemarsze najczęściej z udziałem stacjonującego w Iławie wojska.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


Fot: Mateusz Partyga


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5