70 lat temu powstał Jeziorak Iława. Pierwszą szatnią był... kolejowy wagon

2015-12-04 14:09:53 (ost. akt: 2016-05-31 12:34:07)
O jednym z największych sukcesów Jezioraka Iława, czyli pokonaniu Górnika Zabrze w meczu 1/16 Pucharu Polski, na pierwszej stronie informował "Przegląd Sportowy" (archiwum Wiesława Raczkowskiego)

O jednym z największych sukcesów Jezioraka Iława, czyli pokonaniu Górnika Zabrze w meczu 1/16 Pucharu Polski, na pierwszej stronie informował "Przegląd Sportowy" (archiwum Wiesława Raczkowskiego)

Podobno to data umowna, jednak ciągle obowiązująca. 6. grudnia 1945 roku w Iławie powstał klub sportowy, który ciągle dużo znaczy dla kibiców sportu z miasta nad Jeziorakiem i nie tylko. W niedzielę przypadają więc 70. urodziny "J".
Po II wojnie światowej Iława była prawie doszczętnie zniszczona. Do miasta zaczęła jednak napływać ludność z różnych stron Polski — Iława powoli stawała na nogi.

Pamiętam spotkanie sprzed około dziesięciu laty z jednym z założycieli klubu (wybaczcie, nazwiska dokładnie nie pamiętam, zdaje się był to pan Moszczyński). Opowiedział mi wówczas o początkach powojennego futbolu w Iławie. Mówił o kolejarzach, którzy szukali miejsca do uprawiania sportu, konkretnie do grania w piłkę. Okazało się, że boisko znajdowało się przy dzisiejszej ulicy Sienkiewicza, tuż przy liceum ogólnokształcącym, a wcześniej — gimnazjum.

— Przed wojną z tego boiska korzystali między innymi stacjonujący w Iławie żołnierze oraz piłkarze klubu VFB Deutsch Eylau, który z resztą, podobnie jak Jeziorak, miał biało-niebieskie barwy — mówi Dariusz Paczkowski, iławski przewodnik terenowy, miłośnik i znawca historii Iławy i okolic.

W tym samym miejscu powstał później stadion, jednak zanim pojawił się budynek z całym zapleczem oraz trybuny, to pierwszą szatnią przy Sienkiewicza był... wagon kolejowy. Kolejarze otrzymali zgodę na przewiezienie w to miejsce wagonu i wykorzystanie go jako przebieralnia, bo wcześniej brakowało takiego pomieszczenia.

W trakcie swojego istnienia klub zmieniał kilka razy nazwę: był Jeziorakiem, Kolejarzem, Warmią. Zdarzały się też nazwy łamane, ze sponsorem strategicznym jako jeden z członów.

Przez te 70 lat Jeziorak przeżywał wzloty i jeden wielki upadek. Piłkarze z Iławy w bardzo dobrym stylu zdobywali awanse do wyższych lig, w Pucharze Polski potrafili ograć wspaniały wówczas Górnik Zabrze czy rozkręcającą się Amikę Wronki (pamiętacie Artura Bugaja i "akcję" przy karetce?). W kolejnych latach zespoły trenowane m.in. przez Wojciecha Tarnowskiego czy Marka Witkowskiego, którzy z resztą grali w w/w meczach, ponownie przyciągały tłumy na stadion przy ul. Sienkiewicza.

Klub nie był jednak później odpowiednio zarządzany — nie ma sensu w tym miejscu szukać winnych tej sytuacji. Finał był taki, że z II ligi Jeziorak szybko wylądował kilka klas niżej. Teraz zespół z Iławy gra w najniższej klasie rozgrywkowej, czyli B klasie (choć zdaniem części kibiców ITR Jeziorak nie jest bezpośrednim spadkobiercą "starego" Jezioraka).

Nie będziemy w tym miejscu przedstawiać całej historii klubu. Za to Was, drodzy internauci: kibice, piłkarze i trenerzy zachęcamy do zamieszczania w komentarzach pod tym artykułem swoich opowieści związanych z Jeziorakiem. Jeśli posiadacie stare zdjęcia z meczów (i nie tylko meczów), prosimy je przesyłać na adres ilawa@gazetaolsztynska.pl. Stworzymy odpowiednią fotogalerię.

••• A propos historii Jezioraka: nie zapomnieliśmy o naszej sondzie pt. "Wybieramy Jedenastkę Marzeń Jezioraka Iława", absolutnie. Dzięki kibicom zgromadziliśmy ogromną bazę nazwisk byłych zawodników iławskiego klubu. W odpowiednim — dla nas i klubu — momencie "odpalimy" sondę.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.plKomentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Piotr Jakielski #1875136 | 77.130.*.* 6 gru 2015 16:20

  Smutne to urodziny ...

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Mateusz Partyga do "fix" #1874107 | 46.186.*.* 5 gru 2015 09:52

  Ktoś tu wstał lewą nogą i to jeszcze w sobotę... W artykule Dariusz Paczkowski wspomina o VfB Deutsch Eylau. Mamy też świadomość, że świat tutaj istniał także przed 1945 rokiem, o czym świadczą artykuły w dziale Historia (zakładka u góry strony). Publikujemy tam teksty o zabytkach Iławy i dziejach miasta przed wybuchem II wojny światowej. Pozdrawiam.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. fix #1874076 | 83.9.*.* 5 gru 2015 08:37

  Znam teorię młodej ziemi, ale nie wiedziałem, że ma ona tylko 70 lat. Dziękuję za przypomnnienie, że świat tutaj powstał w 1945 r. Nadszedł złoty wiek. Era powszechnej szczęśliwości i zadowolenia. A co z działającym przed powstaniem świata VfB Deutsch Eylau?

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Łukasz Tulwiński #1873856 | 87.204.*.* 4 gru 2015 20:35

  Za Jeziorak przejechałem całą Polskę wzdłuż i wszerz mam około 100 wyjazdów na koncie. Mówię około bo kiedyś starałem się policzyć wszystkie i na 70 się zatrzymałem bo reszty nie pamiętam. Najdłuższy wyjazd zajął mi 36 godzin, wliczając dojazd i powrót. był to ostatni wyjazd w II lidze na Resovię Rzeszów. Ah... wspaniałe czasy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kibic_Stomilu #1873827 | 164.127.*.* 4 gru 2015 20:16

   3majcie się w kryzysie i wracajcie na "salony"- minimum druga liga.

   Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (7)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5