Depresja jest uleczalna, czyli kilka słów o zaburzeniach nastroju

2015-11-21 15:58:03(ost. akt: 2015-11-22 11:06:42)
Wejście do Poradni Zdrowia Psychicznego przy iławskim szpitalu

Wejście do Poradni Zdrowia Psychicznego przy iławskim szpitalu

Autor zdjęcia: Archiwum

Jesień i zima sprzyja obniżeniu nastroju, dominują wtedy choroby z kręgu depresji, ale i też przejściowych zaburzeń adaptacyjnych. Dlatego też cykl artykułów o zdrowiu psychicznym nie zaczynam od prewencji i higieny psychicznej człowieka ale od tematu na dzień dzisiejszy najważniejszego. Depresji. Autorem tekstu jest Paweł Petrus, lekarz psychiatra z Iławy.
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresją jest dotkniętych około 350 mln osób na całym świecie, a liczba ta wciąż rośnie.


Paweł Petrus, lekarz psychiatra


CO TO JEST DEPRESJA?

Już w marcu 1979 roku Miron Białoszewski napisał -"Dawniej ludzie mieli zmartwienia, teraz mają depresje. A powody są te same: pieniądze, mieszkanie, chłop".[ Miron Białoszewski.Tajny Dziennik. Znak, Kraków 2012..].
Najogólniej mówiąc jest to bardzo silny wszechmogący ciężar i przede wszystkim ból, którego nie da się zlokalizować w żadnym kawałku ciała. Jest cichy i tępy. Nie da go się opisać fizycznie, trwa miesiącami, latami, czasem do końca życia. Jedna trzecia osób chorych nie wie, że ma depresję i w niej trwa i cierpi.

Depresja objawia się głównie:
• Spowolnieniem;
• Lękiem, niepokojem, napięciem, rozdrażnieniem;
• Trudnościami w koncentracji, myśleniu, wrażenie niesprawności intelektualnej i pogorszenia się pamięci;
• Niechęcią do wykonywania czynności, które zwykle sprawiały radość
• Problemami ze snem-trudnościami w zasypianiu, płytkim snem, budzeniem się w nocy czy nad ranem, lub też nadmierną sennością, trudnością w zmobilizowaniu się do wstania z łóżka;
• Brakiem chęci do podejmowania jakichkolwiek wyzwań;
• Brakiem chęci do spotkań towarzyskich;
• Poczuciem małej wartości;
• Poczuciem winy i beznadziejności;
• Zmniejszenie apetytu powodujące spadek wagi lub czasem” zajadanie smutku” czyli zwiększeniem apetytu przyrostem masy ciała;
• Dolegliwościami fizycznymi- uczuciem ciągłego zmęczenia, suchością w ustach, bólem głowy, brzucha, kręgosłupa, uciskiem w klatce piersiowej, zaparciami;
• Niechęcią do aktywności seksualnej- obniżeniem libido.

Depresja może dotknąć każdego, bez względu na wiek, wykształcenie czy status materialny.


PRZYCZYNY DEPRESJI

Najogólniej rzecz ujmując są trzy grupy przyczyn:
• biologiczne - (endogenne, wewnątrzpochodne), a więc wrodzone, bywa, że dziedziczne;
• psychologiczne (reaktywne) - związane z urazami emocjonalnymi, stratami, życiem w długotrwałym stresie;
• somatyczne - związane z wpływem innych chorób, zwłaszcza przewlekłych, które same w sobie mogą być stresem, ale przede wszystkich zaburzają równowagę w naszym mózgu (np. choroby neurologiczne, krążenia, endogenne, nowotwory).


JAKIE BYWAJĄ POCZĄTKI DEPRESJI:

— zmęczenie,
— kłopoty ze snem,
— bóle głowy,
— zaburzenia koncentracji, uwagi,
— drażliwość.

Bez względu na to co wywołało depresję, powinno się ją leczyć. W lżejszych postaciach choroby wystarczą:
— rozmowy z psychologiem;
— zminimalizowanie stresów;
— zmiana trybu życia.

Kto częściej choruje na depresję?
Badania wykazują, że cierpi na nią dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Depresji często towarzyszy lęk. Jest jej nieodłącznym składnikiem występuje u około 70 procent osób z depresją. Jest przewlekły, o niezbyt dużym nasileniu do tego dołącza się ciągłe martwienie się. Obawy występują niezależnie od jakichkolwiek okoliczności zewnętrznych. Jak sobie można poradzić z lękiem?
Wiele leków przeciwdepresyjnych ma działanie przeciwlękowe i po ich podaniu lęk stosunkowo szybko może się zmniejszyć.

Czy depresja może minąć sama?

Bywa, że nawet ciężka depresja przeminie bez leczenia. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w tzw. międzyczasie może spustoszyć nasze życie. Najpoważniejszą konsekwencją tej choroby jest samobójstwo. W tym kontekście depresja jest chorobą śmiertelną. Dlatego nie powinno się czekać aż sama minie.

Jak szybko można wyjść z depresji?

Jeśli leczenie jest dobrze dobrane, to ostre objawy choroby ustępują zwykle w ciągu 4-6 tygodni. Przyjmowanie leków w niezmienionej dawce kontynuuje się jeszcze przez okres 6-12 miesięcy, czasem do 5 lat
Celem leczenia depresji jest bowiem nie tylko uzyskanie remisji, czyli ustąpienie objawów, ale także nie dopuszczenie do nawrotu choroby.

Na czym polega profilaktyka nawrotów depresji?[/b]
Najczęstszą przyczyną nawrotu depresji jest przedwczesne odstawienie leków lub zbyt szybkie zmniejszenie ich dawki.

Czy leki przeciwdepresyjne uzależniają?
To mit. Leki przeciwdepresyjne nie uzależniają, powstają ich coraz nowsze generacje, które są coraz lepiej tolerowane. Podobnie zresztą jest z braniem leków w innych chorobach- nadciśnieniu, cukrzycy.
Błędem jest leczenie depresji samymi lekami uspokajająco- nasennymi, bo to jest leczenie objawu a nie choroby. Do leczenia depresji służą leki przeciwdepresyjne.


Jakie mogą wystąpić działania niepożądane po lekach przeciwdepresyjnych?
Często organizm potrzebuje czasu na adaptację, musi niejako oswoić się z nowym lekiem, więc zdarza się, że przez pierwsze 3-4 dni pacjent nie czuje się komfortowo:
— senność
— suchość w ustach
— niepokój.

CO TO JEST DEPRESJA SEZONOWA

Jedną z opisywanych form depresji jest depresja związana z jesienno-zimową porą roku tzw. sezonowa. Nawroty mogą występować co roku jesienią lub zimą. Prawdopodobnie depresja sezonowa jest szczególnym typem depresji endogennej. Patogeneza tego schorzenia jest wciąż niejasna.

LECZENIE DEPRESJI MUSI ODBYWAĆ SIĘ U PSYCHIATRY!

Lekarz psychiatra jest specjalistą od problemów natury psychicznej. Tak jak kardiolog od serca, a okulista od oka.
Pamiętajmy, że depresja jest chorobą.
Do terapii depresji służą leki przeciwdepresyjne. Leki przeciwdepresyjne są z reguły dobrze tolerowane i nie powodują uzależnienia. Przedwczesne odstawienie leków może spowodować nawrót choroby.

DEPRESJA JEST ULECZALNA GDY JEST LECZONA!

Leki ziołowe a leczenie depresji. Leków przeciwdepresyjnych nie wolno łączyć z ziołowymi!


GDZIE ZWRÓCIĆ SIĘ PO POMOC

1. Do Poradni Zdrowia Psychicznego. W Iławie znajduje się ona przy ul. Andersa 3 w Powiatowym Szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Iławie, w Pawilonie Psychiatrycznym. Pacjentów obsługują najwyższej klasy specjaliści w dziedzinie psychiatrii, wszyscy z drugim stopniem specjalizacji, bardzo doświadczeni klinicyści a co najważniejsze skuteczni. Nie jest wymagane skierowanie.

2. Do Szpitalnego Oddziału Psychiatrycznego - w razie bardzo nasilonych objawów depresyjnych, zwłaszcza którym towarzyszą myśli i tendencje samobójcze.

Paweł Petrus, lekarz psychiatra
psychiatry@onet.eu; nr tel. 89 649 22 61, 668 773 677

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5