Narodowcy nie chcą uchodźców w Iławie. Spotkali się dziś z burmistrzem

2015-11-04 11:22:20(ost. akt: 2015-11-04 15:52:36)
Reprezentanci środowisk narodowych podczas spotkania z burmistrzem w ratuszu

Reprezentanci środowisk narodowych podczas spotkania z burmistrzem w ratuszu

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty

Dziś o 9 rano burmistrz Iławy Adam Żyliński spotkał się z przedstawicielami lokalnego środowiska narodowego. Spotkanie dotyczyło roli Iławy w kontekście napływającej do Europy ludności z Syrii i krajów Bliskiego Wschodu. Fala krytyki skierowana była także w stronę gminy wiejskiej Iława...
Do spotkania doszło z inicjatywy władz miasta. Powód? Nagonka medialna, która skierowana jest przeciwko miastu Iława. Niedawno w TVP Olsztyn pojawił się materiał dziennikarski, w którym omawiano temat udziału samorządów z naszego województwa w ewentualnym przyjmowaniu uchodźców. Po materiale zrobił się w mediach i na forach internetowych szum, który według władz miasta, stawiał Iławę w złym świetle. Spotkanie miało oczyścić atmosferę...

Od początku...
Urząd Wojewódzki wysłało do wszystkich samorządów w regionie pisma z zapytaniem, czy dana gmina jest w stanie przyjąć tych ludzi. Gmina miejska Iława odpisała, że nie posiada warunków, by przyjąć uchodźców i zaznaczyła, że w mieście już dziś jest duży problem mieszkaniowy dla potrzebujących iławian. W podobnym tonie odpowiedź padła ze strony wójta gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego, choć według środowisk narodowych wójt wyszedł z inicjatywą tworzenia miejsc do życia dla uchodźców.
— W odpowiedzi na pismo podaliśmy, że nie mamy możliwości przyjęcia aktualnie uchodźców, ale w sytuacji kryzysowej, jeśli będzie taka konieczność, trzeba będzie nad tym problemem się pochylić. I będzie musiał to uczynić każdy samorząd, stosując się do odgórnych wytycznych – skomentował wójt Krzysztof Harmaciński.
Był zdziwiony, że jego nazwisko padało podczas spotkania w ratuszu, bo jak powiedział nigdy nikt ze środowiska narodowego nie próbował umówić się z nim na spotkanie.

Wątek Ukraińców
Środowisko narodowe reprezentowali: Łukasz Tulwiński, Norbert Wojewoda i Dawid Rykaczewski. Domagali się oni od burmistrza miasta deklaracji na temat zjawiska napływu do Europy uchodźców. Twierdzili oni, że większość mieszkańców miasta jest przeciwna ich przyjęciu. Nie podali natomiast źródła tej wiedzy. Próbowali nakłonić Adama Żylińskiego, by ten wpłynął na wójta gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego, aby zdecydowanie odmówił tworzenia miejsc dla uchodźców. Ponadto podjęty został wątek Ukraińców w Iławie, których według gości ze środowiska narodowego jest zatrważająco dużo i odbierają oni pracę iławianom. Ale to był kolejny wątek, którego nie podjęto w dyskusji.

Burmistrz musi uszanować poglądy wszystkich iławian

Burmistrz Iławy już na początku spotkania zaznaczył, że ma skrajnie inne poglądy niż szanowni goście, do czego jak sam zaznaczył, ma pełne prawo. Po drugie poinformował, że reprezentuje całe miasto, czyli ludzi o przeróżnych poglądach i musi je wszystkie uszanować. Poinformował, że w kwestii uchodźców samorząd ma bardzo ograniczone możliwości. W sytuacji kryzysowej to wojewoda wydaje konkretne decyzje w imieniu rządu a samorząd ma je po prostu zrealizować. Burmistrz próbował wytłumaczyć to gościom. Oni oczekiwali natomiast bardziej aktywnych działań. I większego zaangażowania.

m.rogatty@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Grzegorz- Ostróda #2125018 | 185.137.*.* 1 gru 2016 17:58

  Brawo Panowie, Na szczęście nie wszyscy chodzą zadumani w swej pseudowiedzy historycznej i powielają głupoty narzucane przez liberalnych oszołomów chcących zatopić nasz kraj bandytami! Piotr- weź się za naukę, bo gardzę Twoją arogancją! Jesteś zapatrzonym w siebie nieudacznikiem. Jeszcze raz brawo za odwagę dla tych trzech Panów!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. k m #1857240 | 83.31.*.* 13 lis 2015 19:32

  Jakże to tak wysiedleni nie chcą przesiedlonych http://bintel.com.ua/uk/article/net-mogi ly-ne-bylo-ukraincev/

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. piotr #1856489 | 46.186.*.* 12 lis 2015 19:06

  Banda prymitywnych oszołomów ze stadionowej ławki, która braki w wiedzy historycznej i brak umiejętności analizy wydarzeń z przed laty nadrabia jakimiś pseudo happeningami urągając randze miejsca i Urzędu.Czytając reportaż dowiedziałem się, że oprócz muzułmanów którzy będą żyli na koszt państwa (z czym częściowo też się zgadzam) pan Tulwiński (mała litera zamierzona) ostrzega przed ukraińcami, którzy zabrali miejsce pracy jego kolegom! Otóż słuchaj chłopcze - głupota nie jest taka zła gdy bawi, twoja głupota mnie martwi. Wiesz dlaczego są tu ukraińcy- dlatego, że połowa twoich znajomych a może i rodziny jest poza Polską.MAJĄ TAKIE SAMO PRAWO JAK POLACY!, po drugie możliwe, że są dlatego że wykonują pracę sto razy staranniej i sumienniej niż twoi znajomi a do tego szanują prace i pracodawce- tak jak twoi koledzy wykosili z pracy angoli, wiatraków, korków czy innych tam szkopów.Po trzecie jakoś nie widzę aby pałętali się po miescie stadami, kradli rowery kosiarki samochody jak robi to wielu naszych "reprezentantów" tylko uczciwie cicho pracują a ich dzieci uczą się z moimi w jednej klasie, przez co obydwie strony uczą się siebie nawzajem-szacunku, kultury, tradycji i na szczęscie to te dzieci NIE TY! będą tworzyć kształt przyszłej polski.Twój krajobraz to połamane stadionowe krzesła i na$rane wokół swastyki celtyki i inne bzdety.Zmanipulowany przez Tejkowskich Bosaków a chowa się za kukizem PS-radzę zgolić brodę bo może cię któryś z kumpli za araba uznać .....czy to próba podążania za mijającym już stylem drwala :) szkoda słow na Was darmozjady-idź do pracy, wywieś flagę i sprzątaj gówno po swoim psie- wtedy będziesz patriotą jeden z drugim i trzecim

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Nienarodowy #1851413 | 89.228.*.* 6 lis 2015 10:55

   Nono pany narodowcy. niewiele udało się wam wskórać u burmistrza. I co straciliście 50 minut ze swego życia? Tak? A co ono jest u was warte?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

  2. Filip #1850282 | 178.43.*.* 4 lis 2015 22:13

   Z takimi poglądami chcemy do Europy? Wstyd i buractwo. Popatrzcie na twarze narodowców. MASAKRA

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   Pokaż wszystkie komentarze (9)
   2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5