Iławski szpital ma patent na rehabilitację

2015-11-01 10:00:00(ost. akt: 2015-10-31 18:37:18)

Autor zdjęcia: Archiwum szpitala

Ośrodek Rehabilitacji iławskiego szpitala, to przykład na to, jak dobre pomysły przekuć w sukces przy pomocy funduszy europejskich. Zrewitalizowany budynek pralni i kuchni zdobywa w wyróżnienia i dobre słowa… szczególnie od pacjentów.
W lutym 2008 roku w Powiatowym Szpitalu im. Władysława Biegańskiego rozpoczął się żmudny proces adaptacji budynku kuchni i pralni na Ośrodek Rehabilitacji. 
Budynek w poprzednim stanie nie nadawał się do użytku. Remont był niezbędny, a przeprowadzona analiza potrzeb wykazała, że najlepszym przeznaczeniem obiektu będzie właśnie Ośrodek Rehabilitacji.
Podczas adaptacji obiektu potrzebna była ścisła współpraca z konserwatorem zabytków. Dzięki temu obiekt odzyskał wdzięk i zyskał nową funkcjonalność.Wojewódzkie wyróżnienie
Ta inwestycja znalazła się między innymi wśród laureatów prestiżowego konkursu „Patent na Projekt”, organizowanego przez samorząd województwa warmińsko- mazurskiego. Spośród ponad 100 kandydatur z całego województwa specjalnie powołana komisja wybrała 20, które najlepiej wykorzystały pieniądze płynące z Unii Europejskiej. A wkład wspólnotowych funduszy w remont i adaptację starego budynku na Ośrodek Rehabilitacji był niemały. Dofinansowanie wyniosło ponad 4 miliony złotych, a koszt całkowity inwestycji zamknął się w kwocie niemal 6 milionów.
W zabytkowych murach powstał nowoczesny i profesjonalnie wyposażony Ośrodek Rehabilitacji z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej i Dział Fizjoterapii. Dzięki temu pacjenci mogą korzystać ze sprzętu rehabilitacyjnego bez wychodzenia z budynku.
Warto dodać, że iławski Ośrodek Rehabilitacji jest jedynym – do tego tak dobrze wyposażonym – w okolicy. Trafiają tu pacjenci nie tylko z powiatu iławskiego ale także z powiatów ościennych.

Ludzka twarz funduszy
Jednak „Patent na Projekt” to nie jedyne wyróżnienie jakie spłynęło na szpital za bardzo dobre wykorzystanie środków europejskich.
W połowie roku do Iławy przyjechała dziennikarka Anna Kiedrzynek razem z fotoreporterem Krystianem Szczęsnym, którzy przygotowywali reportaż o Oddziale Rehabilitacji. 
Reporterzy pracowali na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i przygotowywali projekt „Fundusze Europejskie z ludzką twarzą”. Jego celem było zwiększenie wiedzy mieszkańców na temat wydatkowania funduszy unijnych przez jednostki administracji państwowej. 
W naszym szpitalu ludzką twarz funduszom nadał pacjent Oddziału Rehabilitacji Jerzy Malinowski.
- To naprawdę bardzo dobry ośrodek – mówił wtedy reporterom pacjent.
– Przejechałem ponad 100 kilometrów, aby spędzić tutaj kilka tygodni. Każdego dnia czuję, jak ci ludzie stawiają mnie na nowo na nogi. A sam obiekt jest bardzo ładny i jak na szpital bardzo komfortowy – chwalił mężczyzna.

Uśmiechnięci po zawałach
Jeszcze w 2013 roku szpital uruchomił w nowej lokalizacji Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej. Za 135 tysięcy złotych wyremontowano pomieszczenia przyległe do Pawilonu Psychiatrycznego. Powstały tam dobrze wyposażone sale chorych oraz sale ćwiczeń. Oddział został także wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt służący rehabilitacji pacjentów kardiologicznych, czyli tych, którzy mają za sobą zawały czy inne choroby serca.
Dzięki tak rozbudowanym oddziałom rehabilitacji do iławskiego szpitala trafiają pacjenci po schorzeniach neurologicznych (np. udary), kardiologicznych (np. zawały serca) czy ortopedycznych (np. po endoprotezoplastyce). Szeroki zakres świadczonych usług sprawia, że rehabilitacja jest dla wielu pacjentów kontynuacją leczenia szpitalnego. Ponadto pacjenci z lżejszymi schorzeniami mogą korzystać z rehabilitacji ambulatoryjnej.

Centrum Rehabilitacji w planach 

W planach Powiatowego Szpitala im. Wł. Biegańskiego w Iławie jest stworzenie Centrum Rehabilitacji. Miałoby się ono mieścić w hali sportowej, która w 2014 roku została przekazana starostwu powiatowemu przez ówczesne władze miejskie. Starostwo z kolei przekazało ją szpitalowi. Plany z wiązane z nową inwestycją są bardzo duże i obiecujące. W Centrum Rehabilitacji miałyby się mieścić dotychczasowe oddziały rehabilitacyjne oraz oddział rehabilitacji dziennej i ambulatoryjnej. Władze szpitala czekają jednak na zmiany w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Iławy. Bez tych zapisów, nie ma możliwości przystąpienia do realizacji projektu i do pozyskania środków unijnych. A czasu na złożenie wniosku o dofinansowanie europejskie jest coraz mniej.

Tomasz Więcek2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5