Iwona Orkiszewska: Inwestujemy, by sprostać wymaganiom pacjentów


2015-08-31 09:30:39(ost. akt: 2015-09-04 10:41:25)
Dyrektor iławskiego szpitala Iwona Orkiszewska (z lewej) w towarzystwie Anny Wasilewskiej, marszałka województwa

Dyrektor iławskiego szpitala Iwona Orkiszewska (z lewej) w towarzystwie Anny Wasilewskiej, marszałka województwa

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty


O inwestycjach, planach i problemach iławskiego szpitala rozmawiamy z jego dyrektorką Iwoną Orkiszewską.
Jakie dziś miejsce zajmuje iławski szpital na mapie województwa Warmińsko - Mazurskiego?

— Jesteśmy szpitalem publicznym, w którym leczymy pacjentów głownie z powiatu iławskiego, ale również z całego województwa. Od kilku lat traktowani jesteśmy jako tzw. „szpital powiatowy +”. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że szpitale powiatowe w swoich strukturach mają najczęściej do dziesięciu oddziałów i od pięciu do siedmiu poradni specjalistycznych. U nas oddziałów mamy czternaście i aż dziewiętnaście poradni, i co należy podkreślić - są to także oddziały o zasięgu ponadregionalnym, jak np. neurologia i udary, psychiatria czy rehabilitacja, gdzie trafiają pacjenci z różnych rejonów województwa. Nawet niektóre szpitale wojewódzkie nie mają w swoich strukturach tylu poradni. Bardzo ważne jest także działanie na terenie Szpitala centrum kardiologii, jedyne w tej części województwa, gdzie wykonywane są m.in. zabiegi kardiologii inwazyjnej.


Skąd więc taka rozbudowana struktura?


— Wynika to przede wszystkim z potrzeb mieszkańców. Poszczególne rodzaje świadczeń dostosowujemy do naszych pacjentów, schorzeń z jakimi najczęściej trafiają do szpitala, 
w pierwszej kolejności decydując się na te świadczenia, gdzie czas decyduje o przeżyciu pacjenta. Staramy się w związku z tym zabezpieczyć te świadczenia w naszym szpitalu, stąd w strukturze takie komórki jak: Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddział Neurologiczny i Oddział Udarowy. Tak było również z Centrum Kardiologii Allenort, kiedy to decydowaliśmy się na podjęcie współpracy w tym zakresie. Oczywiście podążamy też za trendami demograficzno-epidemiologicznymi i obserwowanym m.in. starzeniem społeczeństwa. Rezultatem tego było otwarcie oddziałów rehabilitacyjnych czy planowane uruchomienie zakładu opiekuńczo-leczniczego. 


Ilu rocznie przyjmujecie pacjentów?



— W oddziałach szpitalnych w ciągu roku leczonych jest prawie 20 000 pacjentów, 
z czego prawie 10 000 trafia do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W Poradniach udzielamy ponad 75 000 porad, w pracowniach wykonujemy około 30 000 badań diagnostycznych.
Czy mamy szanse na nowe odziały w szpitalu?
Jest to przede wszystkim uzależnione od możliwości uzyskania finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ale jak widać w ciągu ostatnich kilku lat sukcesywnie uruchamiamy nowe zakresy i są to przede wszystkim takie oddziały jak Oddział Udarowy, Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej czy Oddział Okulistyczny Jednego Dnia. Jest to naturalnie wieloletni proces, nie stanie się to w ciągu roku czy dwóch, ale tak, mamy zamiar poszerzyć działalność, m.in. 
o Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Stworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego to nasze kolejne zadanie. Narodowy Fundusz Zdrowia planuje uruchomienie na terenie powiatu iławskiego takiego centrum i właśnie nasz szpital został wytypowany w wojewódzkim planie jako świadczeniodawca. Centrum obejmowało będzie następujące zakresy:
- oddział psychiatryczny
- poradnię zdrowia psychicznego
- zespół leczenia środowiskowego
- oddział psychiatryczny dzienny.
Także poprzez dzierżawę pomieszczeń dla zewnętrznych podmiotów chcielibyśmy wprowadzić nowe usługi dla naszych pacjentów. Właśnie podpisaliśmy umowę z podmiotem zewnętrznym na uruchomienia w ciągu kilku miesięcy Pracowni Rezonansu Magnetycznego i Poradni Onkologicznej.


Powiedzmy o inwestycjach, w szpitalu gołym okiem widać, że ma bardzo dobrą infrastrukturę, ale są też miejsca wymagające remontu, jak np. psychiatria...



— Generalne remonty prowadzimy od prawie 7 lat. Na chwilę obecną cała bryła główna, gdzie mieści się większość oddziałów i pracownie diagnostyczne jest wyremontowana, od piwnic poczynając na ostatniej kondygnacji kończąc, gdzie od kliku miesięcy działają oddziały Neurologiczny i Udarowy. Także budynek, gdzie znajduje się Oddział Rehabilitacyjny, został kompleksowo zmodernizowany. Dzięki środkom z Unii Europejskiej odnowiliśmy wszystkie drogi wewnętrzne, tereny zielone i parkingi. Przychodnię, gdzie mieszczą się poradnie specjalistyczne, od kilku lat sukcesywnie remontujemy, w związku z tym większość gabinetów jest już po modernizacji. Budynkiem, który wymaga jeszcze generalnego remontu jest pawilon psychiatryczny, gdzie mieszczą się oddziały psychiatryczne i terapii uzależnienia od alkoholu. Potrzeba na to dużych nakładów finansowych, rzędu 10 mln złotych. Ale i tę inwestycję udało się rozpocząć w ubiegłym roku. Aktualnie oddaliśmy przed kilkoma dniami Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu, na który część środków otrzymaliśmy 
z Unii Europejskiej. Oprócz remontu oddziału wymieniliśmy również całe pokrycie dachowe na budynku i wyremontowaliśmy część pomieszczeń piwnicznych, w których znajdują się sale terapeutyczne Oddziały Terapii Uzależnienia od Alkoholu.
Oprócz inwestycji w infrastrukturę rokrocznie finansujemy również zakup aparatury i sprzętu medycznego. Kwota jaką przeznaczany na ten cel to około 1 mln zł każdego roku. Decydując o zakupach aparatury wybieramy zawsze tę, która daje gwarancję świadczenia usług wysokiej jakości, co cenią sobie nasi pacjenci i personel.

Co zaplanowaliście na rok bieżący?



— Jak co roku nasz plan inwestycyjny obejmuje szereg nowych działań, w tym roku to przede wszystkim adaptacja powierzchni pod potrzeby sali cięć cesarskich, remont nowych pomieszczeń dla Zespołu Ratownictwa Medycznego w Lubawie, wspomniana modernizacja Oddziału Terapii Uzależnienia od Alkoholu, przebudowa rejestracji i modernizacja stanowisk w Izbie Przyjęć, modernizacja rozdzielni elektrycznych oraz remont poradni Ginekologiczno -Położniczej i Urologicznej. Łączna kwota zaplanowanych inwestycji na ten rok to ponad 
14 mln złotych, kwota ta obejmuje również projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, których realizacja rozpoczęła się w latach ubiegłych.

Jakie zmiany planujecie na najbliższe lata?


— Stawiamy przede wszystkim na jakość usług i dalszy rozwój. Nie możemy stać w miejscu, bo 
to tak jakbyśmy się cofali. W bieżącym roku uzyskaliśmy certyfikat ISO 9001, będący potwierdzeniem wysokiej jakości świadczonych usług. W ubiegłym roku złożyliśmy również wniosek do Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie o udzielenie akredytacji. Aktualnie oczekujemy na wyznaczenie terminu wizytacji, podczas której zostanie dokonana zewnętrzna ocena spełnienia przez nasz szpital standardów jakości. 
Tak jak do tej pory będziemy również kontynuować pozyskiwanie środków zewnętrznych na kolejne inwestycje i modernizacje.


O jakich konkretnie inwestycjach mówimy?


— Projektów mamy kilka, zarówno tych dużych, takie jak budowa lądowiska na dachu w części gdzie znajduje się Szpitalny Oddział Ratunkowy, na które posiadamy już dokumentację projektową, jak i znacznie mniejszych. Są to między innymi modernizacja instalacji c.o. czy wymiana pokrycia na dachu przychodni specjalistycznej. Część tych inwestycji zależy od pozyskania środków zewnętrznych na ich realizację, aktualnie oczekujemy na nowe wytyczne i ogłoszenia naborów wniosków w związku z nowym okresem finansowania na lata 2014-2020. W najbliższych latach chcemy uruchomić wspomniane Centrum Zdrowia Psychicznego czy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Przed nami także budowa nowego Centrum Rehabilitacji. Niestety realizacja tejże inwestycji stoi pod znakiem zapytania. Jest ona uzależniona od zmiany planu zagospodarowania przestrzennego miasta Iławy. W tej sprawie wystąpiliśmy na początku roku do Burmistrza Miasta Iławy z wnioskiem o zmianę planu. Od tej decyzji uzależnione są nasze dalsze działania, tzn. wykonanie dokumentacji projektowej a następnie możliwość aplikacji o środki unijne. Jeżeli zmiana planu nie zostanie dokonana w odpowiednim czasie, pozyskanie środków zewnętrznych nie będzie możliwe. A pamiętajmy, że Szpital otrzymując salę gimnastyczną w użytkowanie złożył deklarację, że powstanie tam Centrum Rehabilitacji. Mając na względzie naszych pacjentów i poprawę dostępu do świadczeń w zakresie rehabilitacji, chcemy tej obietnicy dotrzymać.

Czego Państwu życzyć na następne lata?



— Przede wszystkim tego aby pacjenci mieli do nas zaufanie. Ja ze swojej strony dziękuję wszystkim pracownikom naszego szpitala za wysiłek jaki wkładają w rozwój szpitala. Jednocześnie wszystkim nam życzę wytrwałości w naszych działaniach, planach 
i zamierzeniach.

red.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5