Złote tarki przyznane! Laureaci: zespół RB Dixi Five, solistka Magdalena Howorska

2015-08-09 14:25:55(ost. akt: 2015-08-09 14:34:36)
Laureaci konkursu "O Złotą Tarkę", Iława 2015

Laureaci konkursu "O Złotą Tarkę", Iława 2015

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty

Dwa dni festiwalu jazzowego za nami. Rozstrzygnięto konkurs o Złotą Tarkę, wręczono nagrody. Podczas sobotniego koncertu galowego amfiteatr był pełen. Podobnie jak Park Miejski w nocy. Wszędzie rozbrzmiewał jazz.
W sobotni wczesny wieczór na scenie iławskiego amfiteatru rozstrzygnięto konkurs "O Złotą Tarkę" - prezentacja zespołów i solistów miała miejsce dzień wcześniej. Spośród 38 nadesłanych zgłoszeń wyłoniono 12, i z tej grupy wyłaniano laureatów.
Jury obradowało w składzie: Zbigniew Konopczyński (przewodniczący), Jerzy Bojanowski, Wojtek Kamiński, Maria Kotewicz i Wojciech Chrzanowski (sekretarz).

Zdecydowano, że najlepszym zespołem tegorocznej Złotej Tarki jest zespół RB Dixi Five ze Zbytlitowskiej Góry, który otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 5000 zł oraz wszelkie honory (dyplom i miniaturę Złotej Tarki). Najlepszą solistką okazała się Magdalena Howorska z Warszawy, którą także uhonorowano i przyznano nagrodę w wysokości 2000 zł. 
Jury w tym roku przyznało także dwa wyróżnienia. Pierwsze trafiło do zespołu Adam Bławicki - Retrospection z Wrocławia (dyplom oraz nagroda w wysokości 1000 zł), drugie otrzymał solista - puzonista Szymon Klekowiecki z Bielska (dyplom oraz nagroda w wysokości 500 zł). 
Nagrody wręczał burmistrz Iławy Adam Żyliński.

Koncert galowy
Niedługo po tym rozpoczął się sobotni koncert galowy, czyli przegląd tego co w jazzie najlepsze. W tym roku przed publicznością w amfiteatrze zaprezentowali się: Old Timers [50-lecie zespołu] & Goście Specjalni: Agnieszka Wilczyńska, Robert Majewski, Zbigniew Jaremko, Wojciech Jabłoński i inni [ Warszawa, Ciechanów ]; Adrian Cunningham Quartet [ USA ]; „Olivier Franc Quintet” [Francja] in Tribute to Sidney Bechet; Al Cat & The Roaring Tigers [Niemcy]. Całość wydarzenia poprzedził krótki koncert laureata zespołowej Złotej Tarki 2015 oraz piosenka M. Gaszyńskiego “Człowiek z trąbką “ w wykonaniu Pawła Tartanusa. Po zakończeniu goście amfiteatru przenieśli się pod scenę zlokalizowaną w Parku Miejskim, na „Bal Jamowy” z wszystkimi uczestnikami festiwalu.


Dziś msza jazzowa
 i koncerty do wieczora

Tradycyjnie, w niedzielę tj. dziś już o godz. 15:00 zapraszamy do amfiteatru na mszę jazzowej. Oprawę muzyczną zapewni Peter Mante’s Gospel Project. Zakończenie festiwalu odbędzie się ponownie w Parku Miejskim, jako wprowadzenie usłyszymy koncert Laureatów Złotych Tarek 2015 [solista i zespół]. Ostatnim akcentem będzie Koncert Finałowy z udziałem Big Band Tomasza Bielskiego [Warszawa].

Wystawa trwa

Przypominamy, że festiwalowi towarzyszy wystawa Krzysztofa Koziny pt. "Portrety Jazzowe", która jest do obejrzenia w holu Hali Sportowej-Widowiskowej.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5