Odkryj tajemnice Kanału Elbląskiego, poznaj sekrety Jezioraka!

2015-08-04 13:47:01(ost. akt: 2015-08-04 13:59:51)
Od 21 sierpnia do 27 września - w każdy piątek, sobotę i niedzielę - zawsze o 12:00. w niedawno otwartym Porcie Śródlądowym w Iławie odbywać się będą pokazy makiety pochylni Oleśnica. Ale już dziś można wziąć udział w zabawie, która nazywa się geocaching.
Pokazy makiety będą połączone z pogadankami i wykładami o jeziorze Jeziorak i okolicach.
Na stronie internetowej Portu można znaleźć jeszcze inną ciekawą informację. Otóż grupa miłośników geocachingu – pod nazwą „Team PTTK Iława” , która zawiązała się przy iławskim oddziale PTTK, zaprasza do bardzo popularnej zabawy. Geocaching to gra terenowa użytkowników odbiorników GPS, polegająca na poszukiwaniu skrytek, ukrytych przez innych uczestników zabawy. Skrytki takie zawierają dziennik odwiedzin, a wybrane także drobne upominki na wymianę.

Ideą gry, która cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, jest zachęcenie jej uczestników do odwiedzenia ciekawych miejsc. Obecnie na terenie Polski znajduje się ponad 30 tysięcy skrytek. Odnaleziono je już ponad 1,5 miliona razy.

Zabawa cieszy się dużym powodzeniem także w regionie Warmii i Mazur. Grupa jej miłośników „Team PTTK Iława” ukryła w okolicach Jezioraka już blisko tysiąc skrytek (wykaz z mapą dostępny na stronach: www.geocaching.com), zachęcając tym samym miłośników geocachingu z całego świata do odkrywania okolic najdłuższego jeziora w Polsce. Część skrytek tworzy specjalny trail „Dookoła Jezioraka”, który poprowadzi sympatyków zabawy brzegami jeziora trasą o długości blisko stu kilometrów.


Powiat iławski ma 826 skrytek
Ciekawostką jest fakt, że powiat iławski zajmuje czwarte miejsce w kraju pod względem ilości założonych skrytek (liczba skrytek: 826). Więcej znajduje się tylko w Warszawie (liczba skrytek: 1255) i w Krakowie (liczba skrytek: 868), a także w powiecie brodnickim (liczba skrytek: 989). Skrytki z okolic Jezioraka odkryto już ponad 22 tysiące razy.
Więcej informacji o geocachingu znaleźć można na stronach iławskiego oddziału PTTK oraz w serwisie geocaching.pl.


Źródło: Port Śródlądowy w Iławie2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5