Szałkowskie spotkanie z folklorem

2015-07-28 17:00:25(ost. akt: 2015-07-28 17:15:08)

Autor zdjęcia: GOK Laseczno

W minioną niedzielę 26 lipca w Szałkowie już po raz XVIII odbył się Festiwal Folklorystyczny „Spotkania z Folklorem”, w którym wzięły udział zespoły folklorystyczne z terenu Warmii i Mazur.
Po uroczystym otwarciu imprezy przez wójta gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego, sołtysa Szałkowa Janusza Świdzińskiego i dyrektor GOK w Lasecznie Grażynę Piękos, na scenie plenerowej przy sali wiejskiej w Szałkowie kolejno zaprezentowały się zespoły: "Ostródzianie", "Dybzaki" z Gierzwałdu, "Dzieci Ziemi Iławskiej" z Laseczna, "Dąbrowa" z Dąbrowna, "Kalina" z Jędrychowa, "Pomerania" z Kisielic, "Suse" z Susza, "Szuwary" ze Sztumu, "Powiślanki" z Kwidzyna, "Pasłęczanie" z Pasłeka, "Kosejder" ze Stawigudy, "Gosposie" z Laseczna, "Złoty Krąg" z Bobrowa, "Anibabki" z Kurzętnika i "Sami Swoi" z Tylic.

Każdy zespół otrzymał pamiątkową rzeźbę "Lasecznianki" - autorstwa Krzysztofa Paradowskiego, torbę z instrumentem perkusyjnym i wydawnictwami reklamowymi Gminy Iława oraz dyplom.


Podczas Festiwalu publiczność miała okazję, aby wybrać swojego faworyta dla którego Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich ufundował nagrodę. Laureatem Nagrody Publiczności został zespół "Szuwary". Zespół otrzymał   26 głosów , a tuż za nim uplasował się zespół "Pasłęczanie" z 23-ma  punktami, natomiast trzecie miejsce zajął zespół "Kalina" z liczbą 21 głosów.

Mimo zimna i wietrznej pogody, atmosfera festiwalu jak co roku była bardzo gorąca. Koncert prowadziła ze swadą i dużym poczuciem humoru Grażyna Piękos.
Organizatorzy (Urząd Gminy Iława, Gminny Ośrodek Kultury, Rada Sołecka Szałkowa, KGW Tynwałd oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Szałkowa  "Agro-Tur") dziękują wszystkim tym, którzy wsparli festiwal w organizacji.

Źródło: GOK Laseczno

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5