Nie brakowało chętnych do oddania krwi

2015-07-25 15:12:20(ost. akt: 2015-07-25 18:10:24)
Atmosfera w Mobilnym Punkcie Pobory Krwi była wakacyjna

Atmosfera w Mobilnym Punkcie Pobory Krwi była wakacyjna

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty

Polski Czerwony Krzyż i Grupa Muszkieterów zorganizowali zbiórkę krwi dla Polski. To już VIII edycja akcji. Tradycyjnie odbyła się ona na parkinu przy Intermarche i Bricomarche w Iławie.
W akcję zbiórki krwi poza iławskim oddziałem PCK (pielęgniarki, lekarz wolontariusze) zaangażowani byli strażacy, którzy przyrządzili pyszną grochówkę polową oraz zadbali o atrakcje na wysokościach (uczestnicy akcji mogli wzbić się na dużą wysokość dzięki wysięgnikowi strażackiemu). Swoje stoisko miało Nadleśnictwo Iława, gdzie pracownicy prezentowali niezliczone bogactwo naszych lasów. Dla chętnych była dość trudna konkurencja: wbijanie gwoździa w pień ostrzem siekiery - przeciętnie potrzebnych było około 30 uderzeń. Wolontariusze PCK korzystając z fantomów prezentowali przebieg udzielania pierwszej pomocy, udzielali praktycznych rad, można było samemu spróbować wykonać masaż serca. Oprawę muzyczną zapewnił iławski zespół Old and Young.


Co minutę w Polsce potrzebny jest litr krwi
Jednak sednem spotkania była zbiórka krwi, która odbywała się w autobusie - Mobilnym Punkcie Poboru Krwi, pod czujnym okiem personelu medycznego (lekarz i pielęgniarki). To właśnie tam, po wcześniejszej rejestracji i wypełnieniu odpowiednich druków, trafiały osoby, które chciały oddać krew. Byli stali bywalcy różnych akcji PCK, ale także osoby, które zdecydowały się oddać krew po raz pierwszy. Sam pobór krwi od jednej osoby trwał około pół godziny.
Wśród krwiodawców rozlosowane zostało 10 profesjonalnych apteczek samochodowych. Na wszystkich krwiodawców czekały natomiast breloczki pierwszej pomocy z maseczką do sztucznego oddychania i rękawiczkami nitrylowymi.
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5