Spotkanie z członkami załogi Selma Expeditions

2015-07-13 16:01:05(ost. akt: 2015-07-13 15:29:54)

Autor zdjęcia: Natalia Taranowska

W piątek 10 lipca późnym popołudniem w sali konferencyjnej Iławskiego Centrum Kultury odbyło się spotkanie z członkami załogi Selma Expeditions – kpt. Piotrem Kuźniarem i Krzysztofem Jasicą, którzy opowiadali o swojej wyprawie na Antarktykę, a mianowicie rejsie po Morzu Rossa.
Imprezę prowadził Janusz Cieliszak, który był koordynatorem medialnym wyprawy. Wydarzeniu towarzyszyły także: spotkanie członków Ogólnopolskiego Klubu Marynistów PZF „Żegluga Śródlądowa na iławskim Jezioraku”, a także spotkanie członków Ogólnopolskiego Klubu Polarników PZF „Selma Expreditions Antarctica”.

Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć specjalnie przygotowaną prezentację multimedialną pt. „Z Hornu – na Horn po antarktyczny rekord świata – najdalej na Południe”. Przedstawione na niej były nadzwyczajne zdjęcia ukazujące piękno tamtejszej natury i regionu. Obrazy oddawały prawdziwy charakter wyprawy. Udokumentowane zostało wszystko, co najtrudniejsze podczas tego typu rejsów, np. to, jak załoga musiała zbierać krę lodową, dlatego, że ich własna woda zamarzała pod wpływem bardzo niskiej temperatury. Załoga przywiozła ze sobą także krótkie filmy nagrywane podczas rejsu.

Kapitan Piotr Kuźniar opowiedział całą wyprawę krok po kroku, dzień po dniu, opisując najdrobniejsze szczegóły, a widzowie mogli choć trochę tego doświadczyć, oglądając filmy, które były odtwarzane podczas spotkania. 

— Nasza wyprawa Selma Antarktyka - Wytrwałość. Tak się złożyło, że marzyliśmy o tym, żeby popłynąć na Morze Rossa, które zawsze jawiło się nam, jako jedno z trudniejszych akwenów antarktycznych. Dlaczego? Dlatego, że przez większość roku jest zamarznięte, są tam mroźne wiatry, jest to tak naprawdę najzimniejsze morze świata – tak swoją opowieść zaczął kapitan.


Frekwencja na spotkaniu nie była za duża, jednak ci, którzy postanowili przyjść, na pewno nie żałowali. Mimo, że większości osób na widowni, temat rejsów i żegluga w najdalsze regiony Ziemi nie były obce, to ludzie, którzy nie mieli nigdy do czynienia z morzem nie nudzili się podziwiając niewątpliwy sukces załogi, której wyprawę relacjonował cały świat. Widzowie mieli prawo do zadawania pytań podczas prezentacji, na które bardzo ciekawie odpowiadał kapitan Kuźniar. Na koniec spotkania każdy otrzymał od załogi pamiątkową pocztówkę i ulotkę przedstawiającą największe osiągnięcia Selmy Expeditions. 

Natalia Tarnowska


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Maca #1774974 | 88.199.*.* 13 lip 2015 17:12

    Pogratulować organizatorom, normalne dzikie tłumy tam były, szkoda że nie zadbali o odpowiednie nagłośnienie np. przez GO, sam chętnie bym poszedł posłuchał zadał parę pytań tym bardziej że śledziłem wyprawę na sailforum.pl. Wstyd przed gośćmi że tak mało ludzi przyszło jeszcze raz gratulacje dla amatorów którzy to przygotowali...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5