Tłum gości podczas oficjalnego otwarcia Portu Śródlądowego w Iławie

2015-07-10 15:50:46(ost. akt: 2015-07-10 16:13:35)
Po oficjalnej części goście zwiedzali port

Po oficjalnej części goście zwiedzali port

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty

Dzisiejsza uroczystość otwierająca oficjalnie Port Śródlądowy w Iławie odbyła się w samo południe i była udana, mimo że momentami deszcz ją utrudniał. Ale miłośnikom żeglarstwa deszcze przecież niestraszny. Przybyło wielu znamienitych gości, ludzi związanych ze środowiskiem żeglarskim, ale i samych żeglarzy i zawodników. Nikt nie miał wątpliwości, że uczestniczy w historycznym momencie miasta i powiatu.
Uroczystego podniesienia bandery na jachcie przycumowanym do portu dokonała Agata Barwińska, mistrzyni świata U-21 w olimpijskiej klasie Laser Radial.

Gospodarzem uroczystości był starosta iławski Marek Polański, który podziękował wszystkim osobom, dzięki którym ta olbrzymia inwestycja zaistniała. Wymienił byłego starostę Macieja Rygielskiego, któremu podziękował za konsekwentne dążenie do realizacji tej inwestycji oraz Bernadetę Hordejuk, której dziękował za stworzenie formuły pozyskania środków z Unii Europejskiej oraz kierowanie zespołem podczas przygotowania, realizacji i rozliczenia inwestycji. Dziękował też radnym poprzedniej i aktualnej kadencji za to, że wznieśli się ponad podziały polityczne i wspierali inicjatywę, mając świadomość jej przydatności dla nas i dla przyszłych pokoleń.

— To wyjątkowy i ważny dzień w historii powiatu iławskiego - mówił Marek Polański, starosta. — Otwieramy dziś port śródlądowy, największą inwestycję powiatową w ostatnich latach, wartą ponad 15 mln zł, na którą pozyskano ponad 60% środków zewnętrznych. — Jeziorak potrzebował zaplecza, gdzie można byłoby komfortowo i bezpiecznie wsiadać i wysiadać. Miejsca, które gwarantowałoby wysoki komfort podróżowania, miejsca do szkolenia dzieci i młodzieży w zakresie żeglarstwa w warunkach odpowiadających potrzebom XXI wieku. Jak wiadomo Jeziorak znajduje się na zapleczu międzynarodowej drogi wodnej E70, łączącej Antwerpię z Kłajpedą, „Pętli żuławskiej”, które cieszą się dużą popularnością wśród wodniaków z całej Europy oraz na szlaku Kanału Elbląskiego. Taki port z infrastrukturą towarzyszącą pomoże zachęcić turystów korzystających z uroków, i atrakcji naszego regionu by pojawili się na Jezioraku. Znajdą tu wszystko, czego potrzebują. Starosta zwrócił uwagę, że Port nie mógłby powstać bez części towarowej. 

— Od początku myśleliśmy o obiekcie z prawdziwego zdarzenia, a nie o prowizorce. Port w Iławie i jego część towarowa to ważny argument w rozmowie z potencjalnymi inwestorami, którzy w przyszłości chcieliby zainwestować nad Jeziorakiem w Iławie, czy w Siemianach czy w Zalewie. To wzmocnienie inwestycyjnego potencjału regionu, stąd obecność na dzisiejszej uroczystości pana Hansa Thornella, właściciela firmy Green City Ferries AB , którego elektryczne tramwaje wodne kursują od wód Nowego Yorku po Bałtyk.
 

Port funkcjonować będzie cały rok. Obiekt to nie tylko nabrzeże, pomosty i falochron, który pełnić będzie rolę molo spacerowego, ale też budynki, które będą wykorzystywane bez względu na porę roku. Tu funkcjonować będzie powiatowa informacja turystyczna. Będzie on miejscem spotkań, ciekawych wydarzeń, nie tylko te związanych z żeglarstwem i nie tylko te dla żeglarzy. 
Jak poinformował gości starosta, infrastruktura powstała też po to, by prowadzić na jej terenie edukację żeglarską i szkolenia dla dzieci i młodzieży i to najwyższym poziomie. W porcie będą cumować dwie łodzie policji wodnej.

— Każda inwestycja, mniejsza czy większa, zawsze wzbudza zainteresowanie, a tym samym dyskusje i różne oceny - mówił starosta. — To dobrze, bo to świadczy o zainteresowaniu społeczeństwa działaniami podejmowanymi przez samorządy. Myślę, że po zakończeniu budowy portu każdy z nas mieszkańców regionu, z dumą spogląda na zmodernizowane nabrzeże Jezioraka.

Podziękowania

Starosta dziękował: zarządowi poprzedniej i obecnej kadencji, radnym poprzedniej kadencji, którzy wznieśli się ponad podziały i zgodnie zagłosowali za tą inwestycją; marszałkowi Jackowi Protasowi, który swoimi życzliwymi decyzjami wielokrotnie wspierał tę inwestycje; Alinie Januszewskiej za pomoc prawną; Krzysztofowi Popińskiemu, autorowi programu funkcjonalno-użytkowego; burmistrzowi i radzie miasta poprzedniej kadencji za przekazanie gruntu pod port, oraz wykonanie drogi dojazdowej i parkingu; wykonawcom: konsorcjum firm IPB spółka z.o.o z Anną Szymczak, Przedsiębiorstwu budowlano inżynieryjnemu Sanmel sp. z.o.o z Brodnicy; firmie Karos (pomosty). Powiatowemu Zarządowi Dróg za prowadzenie inwestycji. 

Tablice odsłonięte
Tak jak zapowiadano, odsłonięte zostały tablice pamiątkowe poświęcone trzem osobom, którym żeglarstwo w Iławie zawdzięcza wiele. Znajdują się one przy Alei Żeglarskiej w porcie. 
Poświęcone są: Antoniemu Gierszewskiemu, wieloletniemu nauczycielowi wychowania fizycznego, miłośnikowi żeglarstwa, trenerowi, Marianowi Skubijowi, prekursorowi żeglarstwa regatowego w Iławie (w uroczystości wziął udział syn żeglarza Mariusz Skubij który przekazał portowi dwie pamiątki po ojcu) i Tomaszowi Lewandowskiemu z Iławy, który jako jedyny Polak opłynął kulę ziemską w samotnym rejsie bez zawijania do portów trasą ze wschodu na zachód – pod wiatry i prądy. Kapitana z Iławy reprezentowała dziś rodzina: mama Alicja, córki Alicja i Katarzyna, szwagierka Mirosława i bratanek Michał. Obecna była także małżonka żeglarza Beata, która przecinała wstęgę otwierającą Aleję Żeglarską, wspólnie z Mariuszem Skubijem. Ciekawostką jest fakt, że przyjechała z psem Wackiem, który jak wiadomo towarzyszył żeglarzowi podczas rejsu życia.

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Sv Luka Bea #1857415 14 lis 2015 06:27

  Halina dziekuje Ci za trafne spostrzezenie, pani Rogatty tylko osmieszyla sie tym artykulikiem. Masa ludzi wie ze corki Tomasza Lewandowskiego nie odzywaly sie do niego od dluzszego czasu..... Poniewaz nie chcial im sprezentowac swojego mieszkania wlasnosciowego w Warszawie , smieszne nie? Jak tez ze pozostalo kilkadziesiat tysiecy dolarow dlugu za leczenie.... Rodzinka zgarnela mieszkanie ale od dlugow sie odciela.... Dlugi splaca wdowa, ktora to tylko byla obecna , ale nie reprezentowala meza..... Pani Magdo jest pani smieszna. Mam nadzieje ze obiadek po uroczystosci otwarcia u pani Alicji Lewandowskiej smakowal? To tam pani napisala ten swoj artykulik? Gratuluje:-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Degustator #1775230 | 213.187.*.* 13 lip 2015 22:15

  Najlepsze w tych imprezach jest to, że można za darmo się nawpier...ać. Trzeba popatrzeć na te tłuste zaniedbane gęby, ale co zeżresz to Twoje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Halina #1773473 | 78.48.*.* 11 lip 2015 14:06

  Tak na marginesie, do tego co pisal ten artykul i moze jest zonaty. Czy twoim zyczeniem jest to , zeby kiedys twoja zona /maz zostala pominieta, jesli tak to kapelusz na dol ze wspolczucia

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. Halina #1773472 | 78.48.*.* 11 lip 2015 13:59

  Az trudno uwierzyc , ze Sp. kapitana Tomasza Lewandowskiego reprezeentowaly corki i szwagierka, a zona jego zostala bokiem pominieta. Dla tych co nie wiedza jest to moze normalne, ale najblizsza rodzina Sp Tomka nie wspomogla go w chorobie , ju nie mowiac o dlugach na leczenie , ktore po nim zostaly . O tym nikt nie chce wiedziec , ale na podescie stac to chca , pfuj , co za charakter. Przez lata pytaniami do ojca bylo tylko ;;PIENIADZE;,Nikt nie spytal sie jak sie czujesz, co ci dolega. Pierwsze slowa byly ,;Kiedy podasz pieniadze; To zona Tomka pomagala mu w ciezkich chwilach

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 5. adam #1773214 | 46.186.*.* 10 lip 2015 23:04

  sądząc po zdjęciach, uroczystość udana

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5