Kpt. Tomasz Lewandowski będzie miał tablicę pamiątkową przy Alei Żeglarskiej w porcie

2015-07-07 10:30:54(ost. akt: 2015-07-08 16:01:56)
F. - Przy Alei Żeglarskiej portu pamiątkową tablicę będzie miał m.in.  kpt. Tomasz Lewandowski z Iławy. Jako pierwszy Polak i szósty człowiek na świecie opłynął samotnie ziemię. Dokonał tego bez zawijania do portu. W wokółziemskiej wyprawie towarzyszył mu

F. - Przy Alei Żeglarskiej portu pamiątkową tablicę będzie miał m.in. kpt. Tomasz Lewandowski z Iławy. Jako pierwszy Polak i szósty człowiek na świecie opłynął samotnie ziemię. Dokonał tego bez zawijania do portu. W wokółziemskiej wyprawie towarzyszył mu

Autor zdjęcia: Archiwum rodzinne


Port Śródlądowy rozpoczyna prawdziwe "życie". W piątek oficjalne otwarcie, a w sobotę dzień dla wszystkich... Jakie atrakcje gwarantują organizatorzy? Warsztaty węzełkowe, pokazy makiety pochyli Oleśnica, gry, zabawy i konkursy dla najmłodszych oraz pokaz ratownictwa wodnego. To wszystko już w sobotę 11 lipca.
Dla mieszkańców powiatu i turystów przebywających nad Jeziorakiem będzie to pierwsza okazja, by zwiedzić nowe obiekty portu śródlądowego, który w ciągu ostatniego roku powstał na południowym krańcu najdłuższego jeziora w Polsce.
Inwestorem przedsięwzięcia, które dofinansowała Unia Europejska, był samorząd powiatu iławskiego. Koszt realizacji inwestycji wyniósł ponad 15,5 miliona złotych.
 W programie dnia otwartego, poza zwiedzaniem obiektu, przewidziano między innymi warsztaty węzełkowe, pokazy makiety pochylni Oleśnica, warsztaty taklowania Omegi, pokaz ratownictwa wodnego, a także gry, konkursy i zabawy dla najmłodszych. W samo południe na molo spacerowym, które wraz z Aleją Żeglarską zostanie otwarte dla zwiedzających, wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Dęta. 
Tego dnia na terenie portu odbywać się będą także regaty Optymist Match Racing oraz zawody Triathlon Match Racing, które komentować będzie na żywo Paweł Górski, wychowanek iławskiego MOS-u, profesjonalny żeglarz regatowy i znawca jachtingu.
 W trakcie dnia otwartego będzie można zapoznać się z ofertą MOS Iława.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do godziny 14:00.
Oficjalne otwarcie w piątek 10 lipca

Dzień wcześniej, tj. 10 lipca nastąpi natomiast oficjalne otwarcie obiektu, który zostanie oddany do użytku po ponad 12 miesiącach prac. Najnowocześniejszy obiekt tego typu na Warmii i Mazurach powstał na południowym krańcu Jezioraka – najdłuższego jeziora w Polsce. Port wybudowany został przy ulicy Chodkiewicza, na miejscu wysłużonych obiektów Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. Jego budowa pochłonęła blisko 15,5 miliona złotych, z czego ponad 9 milionów złotych pochodziło ze środków Unii Europejskiej.


Aleja poświęcona zasłużonym żeglarzom

Obiekt wraz z Aleją Żeglarską, wzdłuż której znajdą się pamiątkowe tabliczki, upamiętniające wybitnych żeglarzy, miłośników żeglarstwa i osoby, które przyczyniły się do popularyzacji i rozwoju sportów wodnych w Polsce i nad Jeziorakiem, otwarty zostanie 10 lipca. Tablice pamiątkowe poświęcone są pamięci Antoniego Gierszewskiego, wieloletniego nauczyciela wychowania fizycznego, miłośnik żeglarstwa, Mariana Skubija, prekursora żeglarstwa regatowego w Iławie i kpt. Tomasza Lewandowskiego z Iławy, który jako jedyny Polak opłynął kulę ziemską w samotnym rejsie bez zawijania do portów trasą ze wschodu na zachód – pod wiatry i prądy.

Cztery nowe obiekty

W ramach realizacji inwestycji powstały cztery nowe obiekty. W Centrum Obsługi Pasażerów – budynku zlokalizowanym w północnej części portu – znalazły się: poczekalnia z Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej, punkt gastronomiczny z tarasem widokowym, kiosk oraz toalety i umywalnie. Bosmanat mieści salę konferencyjną, salę odpraw dla załóg, pokoje biurowe i połączony jest z budynkiem techniczno-socjalnym, w którym umiejscowiono między innymi pokoje dla osób poszkodowanych na wodzie, pokój pierwszej pomocy, a także warsztat do bieżących drobnych napraw statków, zewnętrzny punkt zmywania naczyń, pralnię i umywalnie. W części towarowej portu wybudowano hangar z 12 miejscami dla jednostek pływających. Na umocnionym nabrzeżu, przy falochronie i pomostach, w części pasażerskiej i towarowej portu, udostępnione zostały stanowiska cumownicze dla różnego rodzaju jednostek – od jachtów turystycznych, przez statki żeglugi regularnej, aż po statki towarowe. Zamontowana została też dźwignica do slipowania łodzi. Funkcjonowanie obiektu wspomagać będzie Elektroniczny System Obsługi Klienta.


Szczegóły inwestycyjno-techniczne

Inwestorem przedsięwzięcia był samorząd Powiatu Iławskiego, który wraz z Powiatowym Zarządem Dróg w Iławie odpowiadał za realizację całości inwestycji. Za przebudowę drogi dojazdowej wraz z budową chodników i parkingu odpowiedzialna była Gmina Miejska Iława. Wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm: Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane "IPB" z Iławy oraz Przedsiębiorstwo Budowlano-Inżynieryjne "SANMEL" z Brodnicy. Funkcję inżyniera kontraktu pełniła firma „INSPEC” z Olsztyna.
Projekt dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej 5 – „Infrastruktura transportowa regionalna i lokalna”, Działania 5.1 – „Rozbudowa
i modernizacja infrastruktury transportowej, warunkującej rozwój regionalny”, Poddziałanie 5.1.4 – „Infrastruktura portowa” Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.
Budowa portu śródlądowego w Iławie to szansa na dalszy rozwój turystyki nad Jeziorakiem, który znajduje się na zapleczu Międzynarodowej Drogi Wodnej E70, łączącej Antwerpię z Kłajpedą i „Pętli Żuławskiej”. Dzięki Kanałowi Elbląskiemu, który w ostatnich latach został zrewitalizowany, Jeziorak - najdłuższe jezioro w Polsce, ma połączenie z Bałtykiem.2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5