Od przedszkola do... oldboja — dziś w Iławie rusza piłkarski memoriał Józefa Łobockiego i Benedykta Gaca

2015-06-27 11:07:39(ost. akt: 2015-06-27 10:06:02)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Dziś i jutro (27-28 czerwca) w Iławie Memoriał Gaca i Łobockiego, czyli cykl turniejów piłkarskich pokoleń, od przedszkolaka do oldboja. — Obaj byli pasjonatami futbolu i dobrymi ludźmi — mówi ich wychowanek Remigiusz Sobociński.
Ludzie odchodzą, ale naszym obowiązkiem jest o nich pamiętać — taka sentencja przyświeca weekendowej imprezie piłkarskiej w Iławie, turniejowi pokoleń, czyli Memoriałowi Benedykta Gaca i Józefa Łobockiego.

Obaj zapisali się wielkimi zgłoskami w historii piłki nożnej na Warmii i Mazurach, obaj odeszli przedwcześnie — związany z Iławą Benedykt Gac zmarł 1 lipca 2001 roku, mając zaledwie 50 lat, natomiast kojarzony ze Stomilem olsztynianin (ale także wojewódzki "obieżyświat") Józef Łobocki odszedł od nas 31 marca 2004 w wieku 58 lat.

— Obaj byli wielki pasjonatami futbolu, gdyby przyjąć, że w naszych żyłach płynie krew z jakąś domieszką, to oni mieli tej piłkarskiej krwi pod dostatkiem — tak wspomina Gaca i Łobockiego Remigiusz Sobociński, wychowanek Jezioraka Iława, ale też uznany ligowiec, który w polskiej Ekstraklasie zagrał 202 mecze i strzelił 26 goli.

— Funkcjonowali w futbolu w innych rolach, bo pan Gac był klubowym działaczem, dziś byśmy o nim powiedzieli, że był menedżerem z prawdziwego zdarzenia, z kolei Łobocki to zwariowany na punkcie piłki trener. Miałem to szczęście znać ich obu, bo debiutowałem pod "ich okiem" w II lidze w barwach Jezioraka jako młody chłopak w sezonie 1995/96 i mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że obaj byli też po prostu dobrymi ludźmi. Bardzo dużo im zawdzięczam i mam przekonanie, że piłka na Warmii i Mazurach dużo straciła na ich przedwczesnym odejściu. Dlatego zawsze, jeśli mi tylko zdrowie pozwoli, przyjadę na taki turniej — kończy Sobociński.

Memoriał Gaca i Łobockiego po raz drugi z rzędu zorganizuje Iławskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji. W tym roku patronat nad imprezą objął burmistrz Iławy Adama Żyliński, Polski Związek Piłki Nożnej i Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, z kolei patronat medialny objęła "Gazeta Olsztyńska".

W tym roku kalendarz memoriału jest wypełniony po brzegi — dziś (sobota, 27. czerwca) odbędą się turnieje 12-latków i 10-latków (początek o godzinie 10) oraz gry eliminacyjne oldbojów (godz. 15), natomiast w niedzielę do rywalizacji przystąpią ośmiolatkowie, zaplanowano także turniej Mini mundial Przedszkolaków Bricomarche oraz gry finałowe oldbojów (początek o godz. 10).

Wszystko jest gotowe, czekamy na piłkarzy i kibiców — mówi Wojciech Żmudziński, dyrektor Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji. — Około 500 uczestników na trzech boiskach przez dwa dni. Tego zwyczajnie nie można przegapić — dodaje Żmudziński.

Do turnieju oldbojów przystąpi osiem zespołów, a w składach nie zabraknie piłkarzy znanych z ligowych boisk, co gwarantuje zestaw uczestników, bo wystąpią ekipy Jezioraka Iława, Stomilu Olsztyn, Polonii Warszawa, Korony Kielce, Olimpii Grudziądz, Arki Gdynia, Włókniarza Konstantynów Łódzki i Oldboys Żuromin.

Trofeum zdobytego przed rokiem bronią oldboje Jezioraka, którzy w finałowym meczu pokonali Jagiellonię Białystok 2:0.

Program Memoriału Benedykta Gaca i Józefa Łobockiego:

27 czerwca (sobota):
Godz. 10:00-15:00: turniej piłki nożnej chłopców z rocznika 2003 i młodsi
Godz. 10:00-15:00: turniej piłki nożnej chłopców z rocznika 2005 i młodsi
Godz. 15:00 — uroczyste otwarcie Memoriału Benedykta Gaca i Józefa Łobockiego
Godz. 15:30-20:00: gry eliminacyjne turnieju piłki nożnej oldbojów

28 czerwca (niedziela):
Godz. 10:00-12:30: turniej piłki nożnej chłopców z rocznika 2007 i młodsi
Godz. 13:00-15:00: Minimundial BricoMarche (z udziałem drużyn wystawionych przez iławskie przedszkola)
Godz. 10:00-16:00: gry finałowe turnieju piłki nożnej oldbojów
Ok. godz. 16:00: Uroczyste zakończenie Memoriału Benedykta Gaca i Józefa Łobockiego

zib
sport@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5