Memoriał Gaca i Łobockiego — Iława jest gotowa na przyjazd piłkarskich gości

2015-06-26 10:15:38(ost. akt: 2015-06-25 14:19:31)
Memoriał pamięci Józefa Łobockiego i Benedykta Gaca to wspaniała okazja, aby powspominać obu zasłużonych dla piłki nożnej na Warmii i Mazurach. Trzeba jednak też patrzeć w przyszłości i myśleć już o pokoleniach, które dopiero stawiają pierwsze kroki na pi

Memoriał pamięci Józefa Łobockiego i Benedykta Gaca to wspaniała okazja, aby powspominać obu zasłużonych dla piłki nożnej na Warmii i Mazurach. Trzeba jednak też patrzeć w przyszłości i myśleć już o pokoleniach, które dopiero stawiają pierwsze kroki na pi

Autor zdjęcia: Maciej Gryko, Mateusz Wilczek

Ponad pięciuset piłkarzy i piłkarek w (bardzo) różnym wieku przez najbliższy weekend będzie walczyło, ale też i bawiło się podczas Memoriału Józefa Łobockiego i Benedykta Gaca. To kolejny turniej zorganizowany po to, aby uczcić pamięć dwóch niezwykle ważnych osób dla naszego środowiska piłkarskiego w sposób najlepszy z możliwych, czyli uganiając się za piłką. Po raz drugi z rzędu do memoriału dojdzie w Iławie. — Jesteśmy gotowi na przyjazd naszych gości — zapowiada Wojciech Żmudziński, dyrektor Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji.
Memoriał pamięci Józefa Łobockiego, charyzmatycznego trenera związanego m.in. ze Stomilem Olsztyn i Jeziorakiem Iława oraz Benedykta Gaca, głównego architekta sukcesów iławskiego klubu w latach 90-tych ubiegłego wieku, to wspaniała okazja, aby powspominać obu zasłużonych dla piłki nożnej na Warmii i Mazurach. Trzeba jednak też patrzeć w przyszłość i myśleć już o pokoleniach, które dopiero stawiają pierwsze kroki na piłkarskich boiskach.

Dyrektor nie rzuca
słów na wiatr

W zeszłorocznym, inauguracyjnym memoriale Łobockiego i Gaca (w 2014 roku organizatorzy postanowili połączyć dotychczas oddzielne imprezy dedykowane "Ziutkowi" i "Benkowi") w turnieju oldbojów grało około 150 zawodników, do tego dochodziło około 120 maluchów, które walczyły w turnieju piłkarzy z rocznika 2003 i młodszych.

— W przyszłym roku chcemy zorganizować jeszcze większy turniej. W festiwalu piłkarskim graliby oczywiście oldboje oraz młodsi piłkarze, ale nie zabrakłoby też turniejów dla drużyn z innych kategorii wiekowych — mówił rok temu Wojciech Żmudziński. Dyrektor Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, głównego organizatora memoriału, jak zapowiedział, tak zrobił.

Na tegoroczny memoriał składać się będzie m.in. tradycyjny już turniej oldbojów, udział w imprezie potwierdziły zespoły Polonii Warszawa, Korony Kielce, Olimpii Grudziądz, Arki Gdynia, Włókniarza Konstantynów Łódzki i Oldboys Żuromin. Zagrają też oczywiście drużyny Jezioraka Iława i Stomilu Olsztyn.

Bardzo rozbudowana została część memoriału przewidziana dla najmłodszych zawodniczek i zawodników (dziewczyny też będą grały).
— W sobotę i niedzielę zostaną rozegrane turnieje w aż trzech kategoriach wiekowych: U-8, U-10 i U-12. Do tego dochodzi zupełna nowość, czyli Mini Mundial BricoMarche, w którym weźmie udział pięć iławskich przedszkoli — wymienia Wojciech Żmudziński.

Przedszkolaki wcielą się w rolę reprezentacji narodowych. Na boiskach iławskiego stadionu przy ul. Sienkiewicza (posiada trzy pełnowymiarowe płyty) będzie można zobaczyć kadrę Polski, Brazylii, Holandii, Hiszpanii i Francji. O poziom sportowy nie mamy się więc co martwić...
Mecz finałowy oldbojów i Mini Mundialu BricoMarche sędziować będzie pochodzący z Iławy były sędzia ekstraklasy Zdzisław Bakaluk.

Iława kocha piłkę. Ciągle
Po upadku Iławskiego Klubu Sportowego Jeziorak wiele wskazywało na to, że Iława stanie się białą plamą na piłkarskiej mapie nie tylko Polski, ale też i na mapie województwa. Na szczęście dzięki takim inicjatywom, jak memoriał Łobockiego i Gaca (a wcześniej np. wojewódzki finał turnieju "Z podwórka na stadion - o puchar Tymbarku"), miasto nad Jeziorakiem — od wielu lat zakochane w futbolu — ciągle jest świadkiem i jednocześnie areną dużych imprez piłkarskich.

Historia iławskiej piłki gdzieś tam ciągle wraca, a nazwa Jeziorak — mimo wszystko — wciąż jest znana w kraju. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że drużyny piłkarskich oldbojów z całego kraju, czyli panów powyżej 35 roku życia, z ochotą przyjęły zaproszenie do rozgrywek?

— We wszystkich turniejach zagra ponad pięćset osób w różnym wieku. Jesteśmy gotowi na ich przyjazd, zapraszamy do Iławy. Na trybuny stadionu przy ulicy Sienkiewicza zapraszamy także kibiców piłki nożnej oraz rodziny zawodniczek i zawodników. To będzie święto piłki nożnej. Rangi imprezie dodaje fakt, że patronat nad memoriałem objął Polski Związek Piłki Nożnej — dodaje dyrektor Żmudziński, a my niezmiernie cieszymy się z faktu, że "Gazeta Iławska" i "Gazeta Olsztyńska" są współorganizatorami tego święta.

ZGŁOSZONE DRUŻYNY

Zespoły zgłoszone do rozgrywek dzieci
rocznik 2003: UKS 1 Reda, ITR Jeziorak, Mały Jeziorak, GKS Wikielec, LAP Lubawa, Naki Olsztyn, Olimpia Elbląg, UPKS Poncio Lidzbark Welski, Sokół Działdowo
2005: GKS Wikielec, Mały Jeziorak, LAP Lubawa, UKS 1 Reda, Naki Olsztyn
2007: AP Stomil Olsztyn, GKS Wikielec, LAP Lubawa, Mały Jeziorak I, Mały Jeziorak II, Naki Olsztyn, KS Unia Susz, Olimpia Grudziądz, Szkółka Fun Football Olsztyn

Uczestnicy turnieju otrzymają medale oraz nagrody indywidualne. Ponadto PZPN ufundował nagrody dla dzieci w postaci szalików, smyczy, piłek, kubków z wizerunkiem reprezentantów Polski oraz zeszyty. Dla przedszkolaków przewidziana jest również loteria, gdzie każdy przedszkolak będzie mógł wygrać telefony komórkowe Samsung Android S4 oraz tablet Samsung Galaxy Tab3 ufundowane przez firmę BricoMarche.

Program Memoriału Benedykta Gaca i Józefa Łobockiego:

27 czerwca (sobota):
Godz. 10:00-15:00: turniej piłki nożnej chłopców z rocznika 2003 i młodsi
Godz. 10:00-15:00: turniej piłki nożnej chłopców z rocznika 2005 i młodsi
Godz. 15:00 — uroczyste otwarcie Memoriału Benedykta Gaca i Józefa Łobockiego
Godz. 15:30-20:00: gry eliminacyjne turnieju piłki nożnej oldbojów

28 czerwca (niedziela):
Godz. 10:00-12:30: turniej piłki nożnej chłopców z rocznika 2007 i młodsi
Godz. 13:00-15:00: Minimundial BricoMarche (z udziałem drużyn wystawionych przez iławskie przedszkola)
Godz. 10:00-16:00: gry finałowe turnieju piłki nożnej oldbojów
Ok. godz. 16:00: Uroczyste zakończenie Memoriału Benedykta Gaca i Józefa Łobockiego

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5