Historia jednej ulicy — tym razem iławianie odkryją tajemnice ul. Dąbrowskiego

2015-06-24 10:06:21(ost. akt: 2015-06-24 12:34:51)
Początek dawnej ulicy Zalewskiej brał się na dziedzińcu iławskiego ratusza, o czym informował widoczny na zdjęciu kierunkowskaz

Początek dawnej ulicy Zalewskiej brał się na dziedzińcu iławskiego ratusza, o czym informował widoczny na zdjęciu kierunkowskaz

Autor zdjęcia: archiwum portalu "Iława sprzed lat"

Ile ofiar pochłonęła budowa iławskiego ratusza? Dlaczego w 1965 roku rozebrano kościół, który przetrwał wojnę? Gdzie znajdował się pierwszy iławski klub wioślarski? I czy w Iławce rzeczywiście mieszka baśniowy król ryb? Na te i inne pytania odpowiedzą Michał Młotek i Dariusz Paczkowski w trakcie kolejnej pieszej wycieczki po Iławie.
Będzie to już piąta wycieczka, przygotowana przez iławskich regionalistów w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”, organizowanego w roku 710 rocznicy lokacji Iławy. Do tej pory uczestnicy wypraw odkrywali tajemnice ulic Sienkiewicza, Kościuszki, 1 Maja i Wyszyńskiego. Teraz przyszła pora na ulicę Dąbrowskiego. Wycieczkę zaplanowano na 27 czerwca.

Piesze wycieczki po Iławie to prywatna inicjatywa dwóch pasjonatów historii z Iławy: Michała Młotka, autora książek „Tajemnice pogranicza” i „Noc patagonów” oraz Dariusza Paczkowskiego, przewodnika terenowego po Warmii i Mazurach. Regionaliści organizują wyprawy od ponad roku. W przerwach między wycieczkami popularyzują historię swojego miasta w internecie, między innymi na fanpage „Iława sprzed lat”, który zgromadził ponad 3 tysiące czytelników.

Do tej pory regionaliści poprowadzili uczestników kilkunastoma autorskimi trasami, w tym: „Kryminalna historia Iławy”, „Kulinarne szlaki przedwojennej Iławy”, „Śladami słynnego kuriera z Warszawy”, „Tajemnice koszar Hindenburga” czy „Wojenne tajemnice Iławy” oraz trasami rowerowymi: „Na szymbarskich szlakach” i „Szlakiem podmiejskich fortyfikacji”. Do końca 2015 roku odkrywać będą tajemnice najważniejszych iławskich ulic.

Początki wypraw były skromne. W wycieczkach uczestniczyło kilkanaście osób. Liczba ta rosła z każdą kolejną wyprawą. Dziś w miejscach zbiórek pojawia się zawsze powyżej 50 osób, a piesze wycieczki po Iławie na stałe wrosły w kalendarz miejskich wydarzeń. Łącznie, we wszystkich wyprawach, wzięło do tej pory udział ponad tysiąc uczestników, w tym wiele młodych osób, które w ten sposób kształtują swoją historyczną świadomość, turystów, mieszkańców Iławy i okolicznych miast, między innymi Malborka, Kwidzyna, Olsztyna, Ostródy, Prabut i Grudziądza.

Najbliższa piesza wycieczka po Iławie odbędzie się 27 czerwca. Tym razem uczestnicy wyprawy odkryją tajemnice ulicy Dąbrowskiego. Udział w wycieczkach jest bezpłatny. Zbiórka o godzinie 15.00 pod iławskim ratuszem.

red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. art #1761595 | 83.9.*.* 24 cze 2015 10:38

    Cudowna inicjatywa - szkoda że nie ma takich w Olsztynie a na pewno było by gdzie pochodzić i pozwiedzać.Wiele można by się o swoim mieście dowiedzieć.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5