Konkurs przyrodniczo-ekologiczny — uczniowie wykazali się ogromną wiedzą na temat ryb

2015-06-16 11:32:02(ost. akt: 2015-06-16 12:03:45)
Ekipa z iławskiej SSP3 wraz organizatorami finału konkursu

Ekipa z iławskiej SSP3 wraz organizatorami finału konkursu

Autor zdjęcia: archiwum organizatorów

Świat ryb żyjących w naszych wodach nie miał tajemnic przed finalistami XX edycji Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo-Ekologicznej, który w tym roku odbywał się pod hasłem "Ryby naszych wód".
Finał konkursu odbył się w siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie. Jego uczestnicy o rybach wiedzieli naprawdę prawie wszystko. Potrafili bezbłędnie rozpoznawać gatunki, znali ich zwyczaje życiowe, wiedzieli, które z nich są chronione oraz co zagraża rybom i jak można je chronić.

W finale konkursu startowało 10 szkół podstawowych: dziewięć z terenu województwa warmińsko - mazurskiego oraz jedna z terenu województwa pomorskiego. Konkurs rozpoczął się w styczniu etapem szkolnym, w którym udział wzięło 453 uczniów.

Do kolejnego, gminnego etapu konkursu stanęło 140 uczniów z 35 szkół, zaś do finału zakwalifikowały się drużyny ze szkół podstawowych w Byszwałdzie, Iławie (SSP nr 3), Suszu, Lubawie, Szyldaku, Tyrowie, Tuszewie, Ząbrowie, Frygnowie oraz w Prabutach.

Drużynę z każdej szkoły tworzył zespół czterech uczniów z nauczania blokowego (klasy IV-VI). Podczas zmagań konkursowych dwóch uczniów z drużyny odpowiadało na pytania konkursowe na sali, zaś pozostała dwójka rozwiązywała zadania ustawione na trasie marszobiegu.


Konkurs prowadziła Alina Rodziewicz, pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie, zaś nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: przewodnicząca jury Agnieszka Drapiewska - ZPKPIiWD w Jerzwałdzie, Dariusz Durlak - Nadleśnictwo Iława, Jakub Grabara - Nadleśnictwo Miłomłyn, Agnieszka Jurkiewicz - Nadleśnictwo Olsztynek, Kamila Makowska-Latos - Nadleśnictwo Susz, Aneta Biełuś - Zespół Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie.

Najlepsza okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Prabutach w składzie: Małgorzata Zielińska, Nataniel Żochowski, Wiktor Orzechowski, Miłosz Andrzejewski. Opiekunem drużyny jest Anna Zielińska.

Drugie miejsce wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Tuszewie w składzie: Oliwia Gumowska, Małgorzata Karczewska, Paweł Behrendt, Mateusz Rytlewski. Opiekunem drużyny jest Dorota Zapora.

Zdobywcami trzeciego miejsca została drużyna ze Szkoły Podstawowej w Byszwałdzie w składzie: Daria Siemińska, Daria Bogdańska, Julia Ewertowska, Kinga Goliszewska. Opiekunem drużyny jest Joanna Wrońska.

Miejsca pozostałych drużyn:
IV miejsce - SP. w Tyrowie
V miejsce - SP. w Szyldaku
VI miejsce - SP. w Lubawie
VII miejsce - SP. nr 3 w Iławie
VIII miejsce - SP. we Frygnowie
IX miejsce - SP. w Ząbrowie
X miejsce - SP. w Suszu

Należy podkreślić, że uczniowie wykazali się ogromną wiedzą wykraczającą szeroko poza program nauczania. Musieli wykazać się wiedzą dotyczącą znajomości 25 gatunków ryb oraz wiedzą o Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego i Parku Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich. Finaliści konkursu byli najlepsi spośród ponad 400 uczniów startujących w pierwszym etapie zmagań!

Organizator konkursu - Zespół Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie - serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w konkursie na wszystkich etapach, dziękujemy za pracę nauczycielom i zapraszamy do zmagań konkursowych w kolejnym roku szkolnym.
Więcej na stronie: www.pkwim.pl

red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5