Nagrody dla twórców w powiecie iławskim rozdane

2015-06-05 12:11:07(ost. akt: 2015-06-05 12:18:05)
Nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej w powiecie iławskim wręczył starosta iławski Marek Polański (z lewej), a odebrali je: Krystyna Kacprzak, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej oraz Zbigniew Ochenkowski z Lubawy

Nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej w powiecie iławskim wręczył starosta iławski Marek Polański (z lewej), a odebrali je: Krystyna Kacprzak, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej oraz Zbigniew Ochenkowski z Lubawy

Autor zdjęcia: Archiwum eilawski.pl


W Starostwie Powiatowym w Iławie podczas ostatniej sesji powiatowej odbyło się wręczenie nagród w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury za rok 2014. Nagroda trafiła w ręce Zbigniewa Ochenkowskiego, który promuje sztukę ludową oraz do Towarzystwa Miłośników Ziemii Zalewskiej.
Nagroda została przyznana Zbigniewowi Ochenkowskiemu na wniosek Stowarzyszenia Ośrodek Rozwoju Inicjatyw Lokalnych za twórczość artystyczną i upowszechnianie kultury.
Zbigniew Ochenkowski od 2007 roku aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym powiatu iławskiego poprzez promowanie sztuki ludowej – rzeźby. Swoje prace wykonuje głównie w drzewie oraz korze, ale również w gipsie i glinie. Podczas wystaw, w których uczestniczy artysta można obejrzeć rzeźby wykonane przez jego samego, porozmawiać o historii ich powstania. W trakcie organizowanych wystaw prowadzone są również warsztaty rzeźbiarskie, które mają na celu przybliżyć sztukę rzeźbiarską oraz promować rękodzielnictwo w regionie. W 2010 roku z okazji „600 – lecia Bitwy Pod Grunwaldem” spod dłuta pana Zbigniewa na rynku w Kurzętniku stanął wyrzeźbiony w drzewie trzymetrowy rycerz. Od 7 lat Zbigniew Ochenkowski prowadzi warsztaty rzeźbiarskie w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie. Są to zajęcia skierowane dla dzieci i młodzieży, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Współpracuje również z Placówkami Wsparcia Dziennego funkcjonującymi na terenie Gminy Lubawa, gdzie również prowadzi warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci oraz młodzieży. Podczas zajęć warsztatowych z dziećmi i młodzieżą nawiązuje do legend, kultury i twórczości regionalnej.

Nagroda dla Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej

Druga nagroda trafiła do Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej (TMZZ) na wniosek Michała Młotka, radnego rady powiatu iławskiego za upowszechnianie kultury oraz edukację kulturalną. Celem głównym Stowarzyszenia jest ochrona wartości, kształtowanie i propagowanie pozytywnego wizerunku Zalewa i Ziemi Zalewskiej. Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej od stycznia 2003 r. regularnie publikuje biuletyn „Zapiski Zalewskie Historia – Kultura – Środowisko”. „Zapiski Zalewskie” są znanym i cenionym pismem regionalnym. Stowarzyszenie pozyskuje, kupuje, kolekcjonuje i następnie wypożycza wszystkim chętnym książki o regionie, mapy i foldery. Stan obecny księgozbioru, unikalnego w takiej skali, to 839 pozycji. TMZZ pomogło 8 studentom w pisaniu prac licencjackich czy magisterskich.


Źródło: eilawski.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5