W Siemianach powstaje wieża widokowa. Będzie można z niej zobaczyć dużą część Jezioraka

2015-05-06 13:20:47(ost. akt: 2015-05-06 15:11:38)
Jeziorak z lotu ptaka — zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Jeziorak z lotu ptaka — zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: archiwum gminy Iława

Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich (z siedzibą w Jerzwałdzie) w ramach jednego projektu przygotował mnóstwo atrakcji dla turystów, mieszkańców powiatu iławskiego i nie tylko. Jedną z nich będzie wieża turystyczno-widokowa, która właśnie powstaje w Siemianach nad Jeziorakiem.
Projekt, w ramach którego powstanie kilka inwestycji dla turystów, to koszt ok. 500 tysięcy złotych. Pełna nazwa projektu brzmi "Ochrona cennych zasobów przyrodniczych na terenie parków krajobrazowych Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystów".

— Osiemdziesiąt pięć procent kwoty to dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie — tłumaczy Krzysztof Słowiński, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich.

Wieża wysoka
na ponad 14 metrów

Jedną z głównych atrakcji Pojezierza Iławskiego może niedługo stać się wieża turystyczno-widokowa w Siemianach (gmina Iława). Niedawno rozpoczęły się prace budowlane — wieża stanie na plaży wiejskiej przy barze Na Skarpie.
— Prace powinny zostać ukończone wraz z ostatnimi dniami czerwca. Chcemy, aby już w tym sezonie letnim turyści mogli korzystać z wieży i doświadczać niezwykłych widoków — mówi dyrektor Słowiński.

Wieża będzie miała 14,15 m wysokości, będzie z niej można zobaczyć większą część Jezioraka, najdłuższego jeziora w Polsce (27,5 km). Wstęp na ten obiekt, podobnie jak na wszystkie opisane poniżej, będzie bezpłatny.
— W związku z tym, że jest to projekt unijny, to co najmniej przez pięć lat od jego rozpoczęcia nie będziemy pobierali opłat za wstęp na nasze obiekty — tłumaczy dyrektor.

Wieża turystyczno-widokowa, identyczna jak ta z Siemian, powstała już w Wysokiej Wsi (powiat ostródzki) na Górze Dylewskiej (312 m.n.p.m.). Można z niej oglądać piękno Wzgórz Dylewskich.

Iławski Biskupin i inne szlaki
przyrodniczo-historyczne

To nie koniec atrakcji organizowanych przez Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. — W Jerzwałdzie, nad jeziorem Płaskim, powstaje pomost prowadzący przez teren bagienny, szuwary, zarośla i trzcinowisko wprost nad akwen. Na końcu pomostu zlokalizowany będzie taras widokowy na jezioro. W tym miejscu chcemy stworzyć ścieżkę dydaktyczną — planuje Krzysztof Słowiński.

Ścieżka dydaktyczna istnieje już nad źródłami rzeki Świniarc, w Napromku (gmina Lubawa) wcześniej wybudowano długą na około 250 metrów kładkę, obecnie wydłużono ją o kolejne 200 metrów wzdłuż rzeki. Dzięki niej zwiedzający będą mogli poznawać życie fauny i flory na terenach bagiennych.

W miejscowości Przezmark (gmina Stary Dzierzgoń) na najwyższej kondygnacji zamku krzyżackiego urządzono obserwatorium (są lunety), w tym miejscu odtwarzane są również filmy o dziejach Prusów i zakonu krzyżackiego.

— W ramach projektu powstaną także szlaki przyrodniczo-historyczne, wykraczające nawet poza granice naszego parku — mówi dyrektor ZPKPIiWD. Jeden ze szlaków będzie nosił nazwę Iławski Biskupin (zlokalizowany będzie w okolicach wsi Gardzień i Piotrkowo), podobne szlaki powstaną w okolicach Sarnówka i Siemian oraz Zalewa i Śliwy.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


Wieża turystyczno-widokowa w Wysokiej Wsi — identyczna stanie w Siemianach.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ".Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mariolka #1828653 | 83.23.*.* 4 paź 2015 18:28

  W dzisiejsze, piękne, niedzielne przedpołudnie wybrałam się z rodzinką do rzeczonego Przezmarka, gdzie stanęliśmy jak wryci. Naszym oczom ukazała się ogromna wieża krzyżacka, wspaniale zagospodarowana, co piętro, a jest ich sześć, wspanialsze wrażenia i do tego właściciel bardzo sympatyczny, opowiadał historię zamku, obejrzeliśmy ciekawy film i dwie godziny mieliśmy z głowy.Gorąco polecam wycieczkę do Przezmarka, gdzie czas miło płynie, a widoki ze szczytu wieży dostarczą emocji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. 14 metrów #1730397 | 178.181.*.* 7 maj 2015 12:01

  To mniej więcej wysokośćwiczenia 4 piętrowego bloku, więc ch..będzie widać

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Natalia #1730367 | 83.14.*.* 7 maj 2015 11:27

  Bardzo dobry pomysł :) z wieży w Wysokiej Wsi można podziwiać wspaniałe widoki Wgórz Dylewskich i terenów położonych w znacznym oddaleniu od Góry Dylewskiej (polecam wyjazd obecnie, gdy dookoła jest zielono oraz w połowie października lub w jakiś pogodny zimowy dzień - widoki są niesamowite). Fajnie, że coś podobnego powstanie w pobliżuj Jezioraka :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. komu to potrzebne #1729918 | 164.126.*.* 6 maj 2015 19:45

  dali by biednym ludziom tą forse

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Sprostowanie #1729753 | 89.229.*.* 6 maj 2015 15:32

   Jeziorak nie jest najdłuższym jeziorem w Polsce. Stwierdzenie takie to delikatnie pisząc propagandowe przekłamanie ! Najdłuższe jezioro to jeden zbiornik wodny rozciągający się od Ryna poprzez Mikołajki po Ruciane Nida i ma 35 kilometrów długości.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (8)

   2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5