Danuta Barwińska jest nową szefową iławskiej ginekologii

2015-04-24 15:00:05(ost. akt: 2015-04-25 11:18:11)
Danuta Barwińska

Danuta Barwińska

Autor zdjęcia: archiwum szpitala


Od początku kwietnia stery iławskiej ginekologii przejęła Danuta Barwińska. Nowa pani koordynator ma duże plany wobec oddziału, jednak na razie mówi o niech niewiele. Zmiana na stanowisku koordynatora stała się również przyczynkiem do prezentacji całego oddziału.
Początek kwietnia przyniósł zmiany w Oddziale Ginekologiczno- Położniczym iławskiego szpitala. Andrzeja Ruczyńskiego na stanowisku koordynatora zastąpiła Danuta Barwińska.

— Jako koordynator pracuję od pierwszego kwietnia – mówi Danuta Barwińska. – Oddział przechodzi małą reorganizację. Planujemy wprowadzenie nowych procedur medycznych, jednak jest jeszcze zbyt wcześnie, aby o tym mówić. Na pewno będziemy o tym informować – wyjaśnia nowa pani koordynator. 
Póki co oddział funkcjonuje na dotychczasowych zasadach, z tym, że ze zmodyfikowaną obsada lekarską. – Są nowi lekarze na dyżurach, a rozmowy z kolejnymi trwają – wyjaśnia Danuta Barwińska. - Zależy nam przede wszystkim na tym, aby świadczyć usługi medyczne na jak najwyższym poziomie. 
Nowa pani koordynator nie chce zdradzać szczegółowych planów na reorganizację oddziału. – O takich rzeczach nie mówi się do momentu ich wprowadzenia. Nie chciałabym, aby ktoś posadził nas później o pustosłowie – wyjaśnia. 




Oddział składa się z dwóch części. Pierwsza, to część ginekologiczna właśnie, druga położniczo - noworodkowa. 
Położniczo-noworodkowa część oddziału funkcjonuje w systemie rooming-in, gdzie po porodzie, matka z noworodkiem przebywają stale razem w estetycznych i dobrze wyposażonych salach trzy-, dwu-, jedno- osobowych. Oddział posiada również dwie sale porodowe oraz  salę dla matek po cesarskim cięciu mieszczącą się bezpośrednio przy dyżurce położnych, które na bieżąco monitorują stan pacjentek. Na jednej z sal porodowych znajduje się wanna porodowa, która ma za zadanie ukoić bóle porodowe oraz zapewnić odprężenie i relaks rodzącej kobiecie. W oddziale stosowane są metody łagodzenia bólu porodowego, m.in. niefarmakologiczne (stałe wspieranie kobiety podczas porodu, masaż i dotyk podczas porodu, relaks i rozluźnianie ciała, ruch i pozycje wertykalne w czasie porodu, drabinki, worki sako, piłki, TENS, Immersja wodna. Personel medyczny prowadzi porody fizjologiczne, zabiegowe oraz zapewnia kompleksową opiekę nad matką i noworodkiem. Ponadto szpital zapewnia dostęp do pełnego zaplecza diagnostycznego.



Ciągłą i bezpośrednią opiekę nad pacjentkami i ich pociechami sprawują położne  i lekarze ze specjalizacją z zakresu położnictwa i ginekologii oraz neonatolog. Fachowy personel chętnie pomaga w karmieniu i pielęgnacji dziecka. Jeżeli stan zdrowia matki i dziecka jest dobry i nie budzi wątpliwości pobyt na oddziale trwa średnio 3 dni, natomiast po cięciu cesarskim do 4 dni. 
Wszystkie noworodki urodzone w szpitalu mają wykonywane badania przesiewowe:

• badania słuchu
• badania fizykalne stawów biodrowych

• badanie w kierunku chorób metabolicznych


Oddział posiada również nowoczesny sprzęt diagnostyczny, m.in: histeroskop śródoperacyjny, ultrasonografy z kolorowym Dopllerem, kardiomoniotory, kardiotokografy, inkubatory zamknięte do podstawowej opieki, stanowiska intensywnej terapii noworodka, urządzenie do bezinwazyjnego wspomagania oddechu noworodków, bilibedy.
Oddział Ginekologiczno-Położniczy posiada zaszczytny tytuł "Szpitala Przyjaznego Dziecku". Tylko pięć zakładów opieki zdrowotnej w województwie warmińsko-mazurskim i dziewięćdziesiąt w Polsce zostało uhonorowanych takim certyfikatem. Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią w wyniku przeprowadzonej w 2010 r. wizytacji potwierdził, że Powiatowy Szpital w Iławie realizuje wszystkie "10 Kroków do udanego karmienia piersią", jest porównywalny z odznaczonymi placówkami z całego świata, a sposób jego postępowania służy w pełni dobru dziecka i matki umożliwiając karmienie piersią. W Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Powiatowego Szpital w Iławie możliwe jest również odbycie lekarskiego stażu kierunkowego z dziedziny ginekologii i położnictwa oraz specjalizacji lekarskich.


Usługi realizowane na Oddziale:

Oddział wykonuje: zabiegi operacyjne z różnym zakresem ingerencji chirurgicznej w tym laparoskopowe i histeroskopowe, krótkie zabiegi diagnostyczne, farmakologiczne leczenie schorzeń ginekologicznych, leczenie kobiet ciężarnych z zagrażającymi poronieniami lub przedwczesnymi porodami.



Personel Oddziału
 Koordynator: 

•• koordynator: lek. med. Danuta Barwińska specjalista ginekologii i położnictwa

•• z-ca Koordynatora: lek. med. Krystyna Wiśniewska, specjalista ginekologii i położnictwa
•• 
z-ca Ordynatora ds. Noworodków: 
lek. med. Małgorzata Miszczak - Szołucha
•• specjalista neonatolog 
Położna Oddziałowa : Barbara Chojnowska, mgr położnictwa

Lekarze: lek. med. Sławomir Łasecki, dr n. med. Romuald Rzyp, lek. med. Katarzyna Skłodowska, lek. med. Mohamed Raoul Daffe, lek. med. Krzysztof Walentynowicz, lek. med. Ryszard Urbaniak, lek. med. Witold Mikielski.


Harmonogram pracy oddziału:


7:30 – 8:30 Śniadanie

8:00 – 10:00 Obchód lekarski

11:00 – 14:00 Zabiegi

12:00 – 13:00 Obiad

14:00 – 19:00 Odwiedziny 

17:00 – 18:00 Kolacja

22:00 – 06:00 Cisza Nocna

Niezbędnik porodowy pacjentki Oddziału Położniczego


Przed udaniem się do porodu pacjentka powinna zabrać ze sobą:

1. Dowód tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) 

2. Zaświadczenie o aktualnym miejscu stałego zameldowania, o ile jest on niezgodny 
z wpisem w dowodzie osobistym

3. Akt małżeństwa, celem potwierdzenia zgodności nazwisk


Niezbędne wyniki badań z okresu ciąży:

1. karta przebiegu ciąży

2. grupa krwi 

3. posiadane wyniki badań (np. morfologia, badanie moczu, itp.)

4. ocena ciąży w badaniu USG

5. inne istotne wyniki badań i/lub konsultacji np.: konsultacja okulistyczna, kardiologiczna, ortopedyczna itd.
6. karty informacyjne z leczenia szpitalnego


Proponuje się, aby do porodu zabrać ze sobą 
wygodną piżamę umożliwiającą karmienie piersią, 
kapcie, szlafrok, 
ręczniki
, przybory toaletowe, 
pieluszki jednorazowe jako podpaski połogowe, 
sztućce, szklanka lub kubek
, niegazowana woda mineralna, 
kaftaniki, śpioszki lub body dla dziecka, 
pieluszki tetrowe lub jednorazowe, 
nawilżające chusteczki do pielęgnacji noworodka, 
środki do mycia i pielęgnacji dla noworodka, 
kocyk lub śpiworek (rożek)
. Do porodu nie jest wymagane skierowanie.


Tomasz Więcek


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5