Historia ulicy Sienkiewicza w Iławie była pełna ciekawostek i niespodzianek
2015-03-02 13:35:29(ost. akt: 2015-03-02 13:38:06)
Jedna z najważniejszych ulic w Iławie: dziś Sienkiewicza, niegdyś Parkstrasse, była tematem sobotniej historycznej wycieczki po Iławie. Organizatorzy - Dariusz Paczkowski i Michał Młotek, ucieszyli się, że przyszło na nią sporo nowych osób, ale i stałych bywalców wycieczek.
— Wycieczka udała się. Mamy to szczęście, że od początku dopisuje nam aura. Tym razem w wyprawie udział wzięło około 70 osób, w tym też młodzież, co mnie szczególnie cieszy - mówi Michał Młotek. — Cieszy mnie również to, że specjalnie na nasze wycieczki przyjeżdżają do Iławy mieszkańcy Malborka, Tczewa, Kwidzyna i Grudziądza.
21 marca po raz pierwszy organizujemy wycieczkę rowerową. Pojedziemy do Szymbarka. Już dziś serdecznie zapraszamy.
21 marca po raz pierwszy organizujemy wycieczkę rowerową. Pojedziemy do Szymbarka. Już dziś serdecznie zapraszamy.
Jedna ulica, a kryje w sobie wiele ciekawostek historycznych. W pięknej, nieisteniejącej już dziś niestety willi, mieszkał Hermann von Stein, który w latach 1916 - 1918 był pruskim ministrem wojny. W Iławie był dowódcą garnizonu w 1913 roku. Podczas wycieczki opowiedziana była historia dzisiejszej restauracji Leśna i muszli koncertowej, która przetrwała do lat 60-tych XX wieku, która jednak z nieznanych powodów została rozebrana. Właśnie okolice Leśnej były miejscem bardzo uczęszczanym przez iławian - tam odbywały się uroczystości lokalne, ale i te ogólnokrajowe, występy, koncerty. Słowem, tętniło tam miejskie życie. W wycieczce brały udział osoby, które mają w pamięci jeszcze tę właśnie muszlę koncertową.
Idąc ulicą Sienkiewicza przewodnicy wprowadzili wycieczkowiczów w bramę wejściową do dzisiejszej Tawerny "Pod Omegą", która o dziwo swego czasu była miejscem spotkań Hitlerjugend, niemieckiej organizacji młodzieżowej NSDAP.
Pomnik i skwer Stefana Żeromskiego
Punktem wyjścia wycieczki był skwer Stefana Żeromskiego w Iławie. Zaprezentowano krótki rys historyczny dotyczący pomnika Stefa Żeromskiego, który powstał w roku 1966, za sprawą ówczesnego dyrektora iławskiego liceum, polonisty Stanisława Hertla. Wyprawa zakończyła się natomiast przy budynku, w którym dziś mieści się Gospodarstwo Rybackie, a którego dyrektor Andrzej Dmuchowski również uczestniczył w miejskiej wycieczce historycznej.
To początek cyklu
— "Historia jednej ulicy" to cykl wycieczek, które wspólnie z Darkiem Paczkowskim chcemy organizować w tym roku z okazji 710 rocznicy lokacji Iławy - tłumaczy Michał Młotek. Zaczęliśmy od ulicy Sienkiewicza. Kolejna będzie ulica 1 Maja, później - w różnej kolejności - Wyszyńskiego, Wojska Polskiego, Ostródzka, Dąbrowskiego i inne. Chcemy w ten sposób pokazać, że każde miejsce w Iławie kryje tajemnice, które warto odkrywać. Przed nami - tylko w tym roku - wiele wspólnych wypraw.
red. mr
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
adam #1679585 | 89.228.*.* 2 mar 2015 20:40
świetna inicjatywa, pokłony
odpowiedz na ten komentarz