Kolejne oszustwa, tym razem "na córkę"

2014-06-13 13:35:16(ost. akt: 2014-06-13 13:41:05)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO


Funkcjonariusze iławskiej policji odnotowali kolejny przypadek oszustwa. Jedna z mieszkanek powiatu padła wczoraj ofiarą oszustów wyłudzających pieniądze metodą powszechnie określaną jako „na wnuczka”. Tym razem jednak osoba dzwoniąca podała się za córkę pokrzywdzonej. Kobieta straciła 35 tys. zł.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie poinformowani zostali o kolejnym oszustwie metodą na tzw. „wnuczka”. Sposób działania sprawcy z reguły jest taki sam. Osoba telefonująca do swojej ofiary, często osoby starszej, zamieszkującej samotnie i mogącej posiadać jakieś oszczędności przedstawia się jako członek rodziny. Twierdzi, że potrzebuje pożyczyć pieniądze, bo znalazł się w trudnej sytuacji. Gdy uda mu się przekonać ofiarę do pożyczki informuje, że po odbiór gotówki stawi się jego kolega lub koleżanka. Po otrzymaniu pieniędzy przepada bez śladu. Tak też stało się w przypadku mieszkanki powiatu iławskiego. Tym razem osoba dzwoniąca podała się za jej córkę. Kobieta w dobrej wierze chcąc jej pomóc w potrzebie przekazała oszustowi 35 tys. zł.
Pamiętajmy!!!Najczęstszym elementem działania oszustów jest presja czasu oraz chęć wywołania silnych emocji. Dzwoniący mówi, że uległ np. wypadkowi drogowemu, w którym jest ranny, że został zatrzymany przez Policję i szybko potrzebuje pomocy finansowej żeby uniknąć kary. Zdarzają się też sytuacje, gdzie sprawcy podają, że chwilowo znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej i chcą pożyczyć określoną kwotę. Mówiąc o tym, chcą wzbudzić u osoby, najczęściej starszej, współczucie, litość, chęć pomocy. Sprawcom bardzo często udaje się w ten sposób wyłudzić od ludzi oszczędności całego życia.Ważne jest, aby pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pożyczenie pieniędzy, sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny. Jeśli mamy wątpliwości zakończmy natychmiast rozmowę albo poprowadźmy ją w taki sposób, aby zyskać trochę czasu. Umówmy się po odbiór pieniędzy za godzinę, a w tym czasie poinformujmy policjantów o próbie oszustwa. W ten sposób zadbamy o bezpieczeństwo naszych oszczędności, a policjanci zatrzymają przestępcę.Apelujemy do osób, które zostały oszukane lub miały kontakt z oszustem o informowanie Policji o każdym takim przypadku pod alarmowym numerem telefonu 997 lub telefonem stacjonarnym iławskiej Policji 89 640-72-00.


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dandys #1417827 | 89.228.*.* 14 cze 2014 11:35

  Boguś mało wiesz, tu nie ma trafiania na oślep, tylko dobre wytypowanie osoby, do mojej znajomej zadzwonił "wnuczek" co ciekawe podał imię swoje, które się zgadzało, nie wypaliło tylko dlatego, ze babcia wiedziała gdzie aktualnie prawdziwy wnuczek jest, na początku się wystraszyła i zaczęła z nimi rozmawiać przerażona, ale po chwili przyszło olśnienie, zaraz, zaraz no i rozłączyli się

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. fiaf #1416981 | 46.204.*.* 13 cze 2014 16:29

   Kto ma miękkie serce, ten ma twardą du....

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. x #1416964 | 178.235.*.* 13 cze 2014 16:12

    Zakładając, że tego typu zdarzenia prawdziwe to podejrzewam udział znajomych, sąsiadów a nawet kogoś z rodziny w tym procederze. Mało prawdopodobne by osoba postronna wytypowała babcię lub dziadka z większą kasą. A osoba poszkodowana trzyma pieniądze w domu lub w podeszłym wieku idealnie posługuje się przelewami, kontami, komputerem by przelać na rachunek złodzieja.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Katechetka #1416874 | 88.156.*.* 13 cze 2014 14:04

     35 tys, tyle na wsiach pewnie wydają na waciki.

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

    2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5